Analiz | Galatasaray 2-1 Antalyaspor

Süper ligin ikinci yarısının ilk haftasında üst üste 9. galibiyetini alan Galatasaray zirvedekini yerini korumaya devam etti. Geçen haftalara göre daha fazla zorluk yaşayıp daha az üretken olsalar da üç puanla bu virajı alan sarı-kırmızılılar şampiyonluk yolunda emin bir adım daha attı. Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadro

4-2-3-1 dizilişi ile sahaya takımını çıkaran Okan Buruk tandemde Nelsson – Bardakçı ikilisini bozmazken Boey’in bek olarak bu maçtaki partneri yabancı kuralından dolayı sakatlıktan yeni dönen Emre Taşdemir oldu. Çift pivot olarak Oliviera ve Torreira şans bulurken on numara rolü yine Mertens’e aitti. Kanatlarda Rashica ve Kerem oynarken en uçta maçın yıldızı Icardi görev aldı.

Ön alan baskıları ve önlemleri

Sarı-kırmızılılar rakibini önde karşılarken Mertens’in öne kayması ile 4-4-2 şeklinde ön alan baskısı yaptı. Bu rakibin çift pivotlu 2-4 şeklindeki geriden oyun kurma yapısına karşı alınan bir şekildi. Bu sayede diğer karşılaşmalarda olduğu gibi rakip bire bir eşleşmelerle pas opsiyonu bırakılmayarak yoğun baskı uygulanmaya çalıştı. Buna karşın Nuri Şahin’in öğrencileri geçen hafta bu stadyumda Hatayspor’un yaptığı hatayı yapmayarak sürekli geride kısa pas yapma güdüsünde davranmadılar.

Antalyaspor ise Hatayspor’un aksine ön alanda fazla adamla gidip baskı yapmaktan çekinmedi. Görselde görüldüğü gibi bazı anlarda fazla adamla gidip rakibi pas hatası yapmaya zorladılar. Burada görüldüğü gibi 4v5 sayısal dezavantajla oyun kurmaya çalışan ev sahibi kritik yerde top kaybı yaptı ve kalesinde büyük bir tehlike gördü.

Yukarıdaki pozisyon gibi geriden kısa pasla oyun kurulumunda yapılan hata neredeyse o pozisyon dışında yaşanmadı. Galatasaray önceki maçlarda yaptığı gibi uzun pas tercihinden gocunmadan öndeki çok adamlı karşılamayı, beklerle oyunu genişletip geride alan yaratarak kendine avantaja çevirdi. Yukarıdaki ilk pozisyonda bire bir eşleşme ile baskı yapan Antalyaspor’a karşı Abdülkerim uzun bir diagonel pas ile çizgideki Boey ile topu buluşturdu. Devamında temiz kontrol sonrası Mertens’e gelen topta diğer kanatta oyunu genişleten Emre’ye ikinci diagonel pas geldi ve iki pas ile ev sahibi ekip rakip ceza sahasına kadar topu taşıdı. İkinci pozisyonda ise Muslera rakibin adam adama karşılamasına karşı uzun pas atarak 5v5 durumdaki rakip sahaya topu attı. Burada Icardı göğüs pası ile topu Mertens’e başarılı şekilde indirince sarı-kırmızılılar yine kolay şekilde topu rakip kaleye doğru taşıdı.

Merkezde konumlanan kanatlar

Set hücumunda geçen maç olduğu gibi 2-2-6 kimi zamansa 3-1-6 şeklinde rakip sahaya yerleşen ev sahibi kanatları sürekli içeriye yakın tuttu ve beklere çizgilerde boş alan yarattı. Icardi çift stoperi manipüle ederken kanatların rakip bekleri içeride tutması ile rakip kanat oyuncuları mecburen sürekli Boey –  Emre ikilisi ile gelip gitmek zorunda kaldılar. Maç boyunca çizgileri etkin kullanan Okan Buruk’un öğrencileri bu bölgelere ekstra oyucularla yüklenip sayısal üstünlük kazanmaya çalıştı.

Merkezde konumlanan kanat oyuncularının getirdiği bir diğer avantaj ise merkezde rakibe yaşattıkları adam paylaşım sorunu oldu. İlk pozisyonda Kerem orta yuvarlağa gelip Torreira’ya pas opsiyonu olduğunda hem Veysel hem Mehmedi bu alana kaydı. Kerem iyi bir dönüşle iki oyuncuyu oyundan düşürdüğün de Antalyaspor savunması dengesiz şekilde geride yakalandı. Diğer pozisyonda ise Mertensin topla buluştuğu anda Oliviera’nın merkeze koşusu Veysel’i bu alana iterken Rashica’nın koşusu rakip sol bek Güray’ı içeri sürükledi. Bu anda Boey için geniş bir alan oluşurken Veysel’in boşluğunda ise Icardi için bir fırsat doğdu. Mertens güzel bir pas atıp yıldız ismi topla buluşturdu ancak bu pozisyondan gol sesi çıkmadı. Üçüncü pozisyonda ise Kerem ve Rashica’nın merkezde olduğu anda Torreira’nın attığı pasta Rashica topla buluşuyor. Icardi Ömer ve Veysel’i kendisiyle sürüklerken Boey yine çok geniş bir alanı önünde buldu.

Ekstra oyuncularla kanat yüklenmesi

Galatasaray bekleri sürekli çizgide tutup oyunu genişletirken top bu alana geldiğinde sürekli ekstra oyuncularla bu alanda sayısal üstünlük kurarak savunmanın dengesini bozmaya çalıştı. Yukarıda görülen ilk pozisyonda Emre’nin soldan ilerlediği anda Oliviera pas opsiyonu olarak ona yaklaşıyor. Kerem bu anda içerde bekleyerek rakip beki kendiyle tutup iki oyuncu arasındaki mesafeyi açmayı başarıyor. Ver kaç sonucu çizgiye inen Emre’nin ortasını Veysel son anda kayarak çıkarıyor. Diğer sekansta ise bu kez sol tarafa Mertens girerek ekstra oyuncu olurken rakip beki kendi üstüne çekiyor ve Veysel’in yanından iç koridora koşu yapan Kerem’in önünde boş alan oluşuyor. Yine burada Ömer çok kritik bir hamle ile net bir pozisyonun doğmasını engelliyor.

Kenarda kuruluna üçgen ve zaman zaman dörtgenler ile etkili kanat organizasyonları gerçekleşti. Atılan iki golde bu şekilde gerçekleşirken %20,5 isabet oranı ile 39 orta girişimi oldu. Bu görseldeki ilk pozisyonda rakip savunmanın zafiyeti ile 3v3 pozisyonda Emre rakibin dalgınlığını kullanarak çizgiye inme şansı yakalıyor. Yine merkeze yakın kalan Kerem rakibin topa dalıp markajındaki oyuncudan uzak kalması ile hızlıca içeri girip geç koşu ile tehlikeli yerde topla buluşuyor ancak topu ayağında fazla tutunca bu pozisyondan yararlanamıyor. Diğer pozisyonda ise Nelsson çizgiye kadar çıkıp atağa katılınca yine rakiple 3v3 eşleşme sağlanıyor. Boey’in Mertens ile gerçekleştirdiği verkaç sonrası yaptığı adrese teslim orta sonrası Galatasaray ikinci golünü buldu.

Mauro Icardi

Mauro Icardi yıldızlaştığı maçta 1 gol,  0.6 gol beklentisi, 9 rakip ceza sahasında topla buluşma, 3 şut pası, 2 başarılı dribbling (%100), 3 isabetli şut (%75), 11 kazanılan ofansif bire bir (%61) istatistikleriyle maçı tamamladı. Ceza sahası içindeki etkinliği dışında derine gelip oyun kurulumuna yaptığı katkıyla da takımına katkı verdi. Sürekli oyunun içinde kalan Arjantinli yıldız pas organizasyonlarına katılarak takım arkadaşlarına servislerde bulundu.

Değerlendirme

Galatasaray %58 topa sahip olma oranıyla maçı tamamlarken Hatayspor karşılaşması kadar net galibiyet alamasa da topa sahip olduğu maçlarda da çözüm üretebileceğini göstermiş oldu. Diğer karşılaşmalara nazaran bu karşılaşmada Galatasasray’ın geliştirdiği bir konu ise tempoyu ayarlayabilmesi oldu. Tek farklı galibiyetlerin hemen hemen çoğunda maç sonunu getirmekte zorlanan Okan Buruk’un öğrencileri bu karşılaşmada topa sahip olup maçın temposunu öldürmeyi başardı.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.