Analiz | Manchester United 2-1 Manchester City

Manchester derbisinde ev sahibi United çıkışını deplasman takımı Manchester City ise düşüşünü devam ettirdi. United evinde geriden gelip kazanarak rakibine şampiyonluk yarışında ağır bir darbe indirdi. Bu sonuçla iki takım arasındaki puan farkı ise bire kadar indi. Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Ev sahibi takımında kalede De Gea başladı. Defans dörtlüsünü Shaw, Varane, Malacia ve Wan-Bissaka oluşturdu. Defans dörtlüsünün hemen önünde Fred ve Casemiro, onların önünde ise Eriksen oynadı. İleri uçta Rashford, Martial ve Bruno Fernandes üçlüsü yer aldı.

Deplasman takımı Manchester City’de ise kalede Ederson başladı. Defans dörtlüsünü Ake, Akanji, Cancelo ve Walker oluşturdu.Onların önünde Rodri, Bernardo ve Kevin de Bruyne. İleri uçta ise Mahrez,Haaland ve Foden yer aldı.

Pep ne istedi ne oldu

Futbolda stoperlere karşı forvet oyuncusunun 2v1 durumu dışında geri kalan her oyuncu birbirinden sorumludur. Yani geri kalan her oyuncu 1v1 oynar. Oyun 2v1’den başlar, stoper rakibin baskısını çekene kadar top sürer ve stoperi engellemek amacıyla rakip baskıya çıktığında 1v1’lerden biri bozularak yeni bir 2v1 ortaya çıkar. Oyun böyle ilerler. Guardiola’nın oyundaki amacı da buydu. Stoperlerin top sürerek eşleşmeleri bozması merkezden ilerleyerek yeni fırsatlar yaratmak ama işler pek beklenildiği gibi gitmedi.

Manchester United top rakip stoperlerdeyken dar bir 4-2-1-3 şeklinde dizildi. Martial stoperlere arasına girip baskı yönünü belirledi. Fred ve Casemiro Bernardo Silva ve Kevin de Bruyne’yi ve yapılan koşuları çok iyi takip ederek halfspace bölgesini iyi savundular. Kanat oyuncularının durumu ise farklıydı. Dar konumlanan Bruno ve Rashford hem bekleri savunurken hem de halfspace bölgesini gölgeleyebiliyorlardı.

Haaland merkezden derine indiğinde ise topa yakın olan taraftaki stoper oyuncusu onu marke etmek için yerini terk ediyordu. Bu  pozisyonun devamında Varane’ın uyarısıyla Bruno Haaland’a yaklaştı ve United merkezde boşluk vermedi.

Başta da bahsettiğimiz gibi normal şartlarda adam adama savunmalarda merkezden ilerlemeye izin verecek bir 2v1 oluşur. Stoperler top sürerek yeni 2v1ler oluştururlar fakat United City’nin bunu yapmasına izin vermedi.

 

Kanat oyuncuları için stoperlerin birbirlerine attıkları paslar pres tetikleyicisi görevi gördü. Kanat oyuncuları stoperlere basarak arkasındaki bekleri riske ettiler. City ise hem direkt paslarla hem de üçüncü adam yoluyla bu oyuncuları bularak baskıdan çıkmayı başardı.

City’nin bekleri geniş kullanarak baskıdan çıkması kendi yararına gözükse de öyle olmadı. Bu iki taraflı alınmış bir riskti. City’li bekler rahatça baskıdan çıkarak ilerliyorlardı fakat aynı zamanda rakip kanat oyuncusunu geride bırakıyorlardı. Bu rest defence için sıkıntı oluşturdu. Aynı zamanda kanattan ilerleyen beklere United orta sahalarının City orta sahalarını gölgeleyerek yaptığı baskılar, beklerin özellikle Malacia’nın arkasındaki oyuncuyu riske ederek yaptığı baskılar yani United’ın City kanattan ilerlediği için saha çizgisini ekstra savunma oyuncusu gibi kullanması City’nin baskıdan çıkan beklerinin ve hücumdaki oyuncularının aceleci kararlar vermesine basit pas hataları yapmasına ve çok fazla top kaybına neden oldu.

Bernardo derinde

Manchester City baskıyı merkezden kırmak için  oyunun başlarında Haaland’ı kullanmaya çalıştı. Fakat bu çözüm United merkezi çok sıkı savunduğu için Haaland’ın çok konforlu olmamasıyla birlikte yerini farklı bir çözüme bıraktı. Bernardo Silva ilk 10 dakikadan sonra çok fazla derine inerek hem Ederson’dan ilk pasları alarak hem stoperlerden paslar alıp oyun kurarak takımına yardımcı olmaya çalıştı. Çok fazla derine geldiği için Casemiro onu takip edemedi. Bernardo sadece derinden oyun kurma safhasında geriye yardıma geldiği ve hücum aksiyonlarında sayısal üstünlük için tekrar ileriye gittiğinden bu çözümün geçiş savunmasına pek yararı dokunmadı.

Geçişte Bruno

City’nin bekleri geniş konumlansa da bahsettiğimiz gibi United’ın kanatları dar kalmayı başardı. United derine indikçe Fred ve Casemiro savunma hattına inerek 6’lı bir çizgi oluşturuyor ve City geniş bekleri ile 2-3-5 hücum ederken koşucuları savunup geçiş için kanat oyuncularını tehlikeli bölgelerde tutabiliyorlardı. Bu pozisyonda Bruno topla buluşurken Cancelo hücum pozisyonu yüzünden çok geniş kalarak müdahale edemiyor.

Ve Bruno’nun pasında stoperlerin etrafındaki boşlukta topla buluşan Martial ile United tehlikeli bir pozisyona giriyor.

İlk yarıdaki bir başka pozisyon Cancelo yine Bruno’ya uzak kalıyor.

United bu sefer Rashford’un stoperlerin etrafında Walker’ın arkasındaki boşlukta topla buluşması ile maçın en net pozisyonlarından birine giriyor.

İkinci yarı

‘’İlk yarı iyi başladık, oyunu iyi kontrol ettik ama topu kaybettiğimizde onların koşmalarını önlemek için doğru pozisyonda değildik. İkinci yarı bunu düzelttik.’’ -Pep Guardiola

 

İkinci yarı City oyun kurulumunu tekrar düzenledi. Bernardo derine gelmeye devam ederken, Kevin De Bruyne ilk yarıdaki pozisyonundan çok daha merkezde oynamaya başladı. Kevin de Bruyne’nin merkeze gelmesi ile Fred’in onu takip etmesi halfspace bölgesinde Walker için büyük boşluklar açtı. Bu çözüm sadece hücum değil savunma için de efektifti. Çünkü Walker içerde oynayarak savunmaya daha yakın kalıyor ve geçişleri savunurken stoperlerine yardım edebiliyordu.

 

Walker’ın halfspace bölgesinde topla buluşmasını mümkün kılan etmenlerden biri de Rashford’un hem gölgelemesinin hem de savunma becerilerinin ve isteğinin yetersizliği oldu.

Benzer bir pozisyonda Kevin de Bruyne Fred’i merkezde tutarken, Mahrez halfpsace bölgesinde çok rahat bir şekilde topla buluşuyor.

 

İkinci yarı sağ kanattan çok fazla etkili atak geliştiren City en sonunda golü buradan buldu. Rashford Kevin de Bruyne’nin koşusunu takip edemedi.

Maçın değişiklikleri

Golü yedikten sonra Erik Ten Hag hem savunma zafiyeti nedeniyle Rashford’u en uca attı hem de yorgun Eriksen yerine genç Garnacho’yu oyuna dahil etti.

Tartışmalara neden olan pozisyonda Rashford önce Bruno Fernandes için topa değmeden pozisyonu hazırladı. Bu golden sonra United kendi evinde taraftarının desteğini de iyiden iyiye arkasına aldı.

 

Sonrasında ise yine Rashford, Garnacho’nun asisti ve attığı golle maçı bitirdi.

Sonuç

Guardiola bu maçın öncekilerle çok benzer olduğunu söyledi ama bazı farklılıklar ve küçük nüanslar vardı bu da sonucu belirlemek için yeterliydi. Erik Ten Hag ise United’da etkisini iyiden iyiye göstermeye devam ediyor. Başlangıçta zafiyet olan Rashford’ın yerini değiştirerek maçın kaderini de değiştiren tecrübeli hoca bu galibiyetle lige ve rakiplerine önemli bir mesaj vermiş oldu.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.