Analiz | Gaziantep FK 3-1 Galatasaray

Kritik Barcelona maçlarının ardından milli ara öncesi son lig maçına Gaziantep deplasmanında çıkan Galatasaray sahadan 3-1 mağlup ayrıldı. Torrent’in takımını başlattığı diziliş ve yapmadığı değişiklikler maça ciddi şekilde etki ederken Erol Bulut yönetimindeki ev sahibi ise 6 maçlık 3 puan hasretine nokta koydu.

Galatasaray’ın bu sezon 15.deplasmanında aldığı 7. mağlubiyeti  global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Ev sahibi maça alışılmış 3’lü savunma hattıyla çıkarken sol kanat beki Sagal sağ kanat beki ise Kitsiou’ydu. Bu 5’linin önünde Doğan-Recep Niyaz ikilisi görev alırken ileri uçta ise Maxim 10 numara, Figueiredo ile Muhammet forvet gibi gözükse de bu 3 oyuncu da sık sık yer değiştirdi top çıkarmak için derine yardıma geldi.

Galatasaray’da ise kadronun en dikkat çeken ismi Semih Kaya oldu. Sarı Kırmızılı formayı 5 sezonluk aranın ardından yeniden giyen Semih, Omar ve Boey’in yokluğunda sağ bekte görev aldı. Önünde ise yine bir süredir formasına hasret kalan Morutan forma giyerken kadrodaki ileri uçtaysa Mohamed’in cezası sebebiyle yokluğunda Gomis maça başladı. Bu isimler haricinde ilk 11’deki en önemli değişiklik ise orta saha kurgusuydu. İyi sınavlar verdiği son 3 maçında Taylan ve Berkan’ı yan yana kullanan Torrent bu maça Taylan’ı savunma önünde tek, Berkan’ı ise sağ iç olarak başlattı.

Gaziantep’in merkezi kapatan karşılama planı

Galatasaray’ın merkezden oyun kurmasını engelleme amacında olan Gaziantep, görseldeki gibi 2 merkez orta saha önlerinde Maxim ve onun önünde de 2 forvet şeklinde orta yuvarlak civarında rakibini dar karşılayarak kenarları boş bıraktı ve oradan oyun kurmaya teşvik etti. Öyle ki maç sonu istatistik kağıdında topla en çok buluşan iki isim 77’şer kez ile Van Aanholt ile Semih Kaya oldu.

Oyun kenarlara yığıldığında ise videodaki pozisyonlarda da görebileceğiniz şekilde merkez 5’lisini kompakt bir şekilde o bölgeye taşıyan ve geriden de bek oyuncusuyla(Sagal veya Kitsiou) baskıyı destekleyen Erol Bulut’un öğrencileri, bu bölgede kazanılacak toplarla sonuca gitme hedefindeydi. Nitekim gol gelmese de bu plan ilk 30 dakika işe yaramış görünüyordu. Bu süre içinde Galatasaray ancak isabetsiz 1 şut çekebilip rakip ceza sahasında 3 kez topla buluşabilmişken ev sahibi ekip 3’ü isabetli 8 şut çekmiş ve rakip ceza sahasında 10 kez topla buluşmuştu.

Topsuz oyun planı bu şekilde işleyen Antep ekibinin top ayağındayken hücuma geçişleri ise yine merkez ağırlıklı oldu. Galatasaray’ın Taylan’a emanet ettiği savunma önünde hali hazırda Maxim konumlanıyorken forvet Figueiredo da sık sık top almak için o bölgeye yanaşırken stoperlerin de hattını bozmak istememesi Brezilyalı oyuncunun rahat topla buluşup kat edebileceği alanlar bulmasını sağladı. Görüntülerde de Maxim-Figueiredo savunmasında yalnız kalan Taylan’ı ve ev sahibi ekibin yarattığı tehlikeleri görebilirsiniz.

Gaziantep’in maç boyunca başarıyla uyguladığı bir başka hücuma geçiş yöntemiyse Muhammet Demir’in sırtı dönük oyunları üzerindendi. Tecrübeli oyuncu gol yollarında 5 maçtır suskun olup bu maçı da boş geçse de takımının oyun kurmakta zorlandığı anlarda gelen uzun toplarda 5/7 başarı sağladı. Ayrıca görseldeki pas haritasından da görebileceğiniz üzere sık sık orta yuvarlağa kadar gelerek pas bağlantılarında arkadaşlarına ekstra bir opsiyon oldu.

Galatasaray’ın formasyon değişikliği ve getirileri

Takımının geriden çıkmakta zorlandığını ve Taylan’ın savunma önünde yalnız kaldığını gören Torrent ise 30. dakika civarında Berkan’ı da önceki maçlarda olduğu gibi savunma önüne çekip Emre’yi forvet arkasına kaydırarak 4-2-3-1’e döndü. Bu pozisyon değişiklikleri özellikle Galatasaray’ın hücum geçişlerini kolaylaştırırken görselde de görebileceğiniz üzere Antep ekibinin merkez 5’lisinin içinde ekstra bir adam olmaya başlayan Berkan üzerinden geçişler sağlandı. Kerem’i çizgide topla buluşturup ağır Antep savunma hattı arasına Emre’yi sokmayı amaçlayan Sarı Kırmızılılar bu iki denemesinde de Caulker engelinde takıldı.

Benzer şekilde Berkan’ın savunma önü, Emre’nin 10 numaraya kayması ile uygulanmaya başlayan hücum setinde ise bu kez savunma arkasına sarkan oyuncu Kerem, pası veren Emre’ydi. Oyuncu özellikleri bakımından da Emre’nin daha pasör Kerem’in daha koşucu olması bu denemeleri daha başarılı kılarken iki net pozisyonda da genç yıldız Gomis’i düşündü fakat sonuç alınamadı.

Dizilişteki değişiklik oyunu Galatasaray’a aldırsa da kaçan pozisyonlar ve Berkan’ın basit penaltısı skoru ev sahibi ekibe vermiş oldu. İkinci devre geriye düştüğü 71. dakikaya kadar rakibine yalnızca 1 ceza sahası girişi ve 2 isabetsiz şut izni veren sarı kırmızılılar aynı süre içerisinde rakip ceza sahasında 6 kez topla buluştu ve 1’i isabetli 3 şut çekti. Yenilen gol ve ardından Torrent’in oyuncu değişikliklerinde pasif davranması sonucu geriye kalan dakikalar Gaziantep kontrolünde geçerken bir deplasmandan daha puansız dönüldü.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.