Analiz | Juventus 0-3 Villarreal

Juventus, UEFA Şampiyonlar Ligi son 16 turunda deplasmanda 1-1 berabere kaldığı Villarreal’i ağırladı. Otuz bin seyircinin desteğiyle karşılaşmaya başlayan Allegri’nin öğrencileri sahadan şok bir skorla mağlup ayrıldı. Bu sonuç ile Unai Emery’nin öğrencileri adlarını çeyrek finale yazdırdı.

Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Ev sahibi ekip üçlü bir savunma yapısı tercih ederken Danilo, De Light ve Rugani ile arka hattı oluşturdu. Kanat beki pozisyonları Cuadrado ve De Sciglio’ya emanet edilirken Arthur savunma önünde derin oyun kurucu rolüne büründü. Rabiot ce Locatelli merkez orta sahada oynarken Morata ve Vlahovic ileri uçta takımları için gol aradı.

Unai Emery tandemi Albiol ve Pau Torres ile oluştururken Estuoinian ve Aurier’i beklerde tercih etti. Merkezde Parejo ve Capoue çift pivot olarak görev alırken kanatlarda Trigueros ve Yaremi Pino oynadı. On numara rolünü Lo Celso ifa ederken en uçta Groeneveld konuk ekibin en önemli gol silahı oldu.

Villarreal’in asimetrik savunma kurgusu

Unai Emery takımını 4-4-1-1 şeklinde kağıt üzerinde sahaya sürse de Pino sürekli geri hatta katılıp savunmayı beşledi. Görselde olduğu gibi takım orta blokta 5-3-2 şeklinde rakibi karşıladı. Daha da derine inildiğinde ise 5-4-1 şeklinde kompakt olarak rakibe alan vermemeye çalıştılar. Bu rakibin kanat bekleri ile savunma hattını çizgilerde genişletme ihtimaline karşı alınmış bir önlemdi. Ancak bunun sahadaki karşılığını gelin biraz daha yakından inceleyelim.

Savunmada bu beşli yapı alışkanlıklar nedeniyle noksanlıklar ve zaaflar yarattı. Aurier bu yeni yapı da stoper ikilisine daha yakın olması gerekirken bir türlü o mesafeyi ayarlayamadı. Aurier ve Albiol arasında ki mesafeyi özellikle ilk devrede Vlahovic aktif şekilde değerlendirdi. İlk pozisyonda Vlahovic bu koridora çapraz koşu yaparak takımı adına önemli bir pozisyon yaratıyor. Diğer pozisyonda ise sol kanattan gelen ortada Vlahovic yine bu alana koşu yapıp vuruşunu yapıyor. Ancak bu vuruş direkten dönüyor ve ev sahibi bir pozisyondan daha eli boş dönmek zorunda kalıyor.

Juventus etkin pozisyonlara girse de ilk devrede gol bulamadı. Bu Villareal’in savunma başarısından çok bitiricilik sorunu ve şansızlıkla açıklanabilir. İlk yarı Juventus 1,31 gol beklentisi üretirken kalesinde 0,29 gol beklentisi üretilmesine müsaade etti.

Bu pozisyonda ise sağ kanattan gelişen Juventus atağında altılı bir hat oluşturuldu. Aurier merkeze fazla kalıp Pino da bölgesini savunmayınca Morata ve De Sciglio arka direkte demarke durumda kaldılar. Cuadrado’nun isabetli ortasında Aurier’in arkasında kale sahası çizgisinde Morata topla buluştu. Morata kötü bir kafa vuruşu yapmamış olsa da Rulli müthiş bir refleksle gole engel oldu. Villarreal adına maçı ve turu getiren başarının mimarlarından biri de Rulli’ydi. Özellikle ilk devredeki performansı ile takımını maça tutunmayı başardı.

Villarreal savunma ağırlıklı bir anlayışla bu karşılaşmaya çıksa da üç duran top golü ile sonuca gitmeyi başardı. Hücumda çok üretken olmasalar da Unai Emery’nin öğrencileri alan yaratma ve rakibi manipüle ederek pozisyonlarını kaybetmelerini sağlamayı başardı. Yukarıda ki pozisyonda önce Pino çapraz koşu ile rakip stoperi kendiyle sürükleyip Lo Celso’ya alan yarattı. O bölgeye Lo Celso koşu yapıp rakip beki bu alana çektiğinde ise Aurier’e geniş bir koridor oluştu. Buna benzer alan manipülasyonlarını Villarreal etkin şekilde sezon boyunca kullandı. Ancak bu karşılaşmada açık oyunca sadece 0,41 gol beklentisi üretebildiler.

Juventus’un ön alan baskısı

Villarreal geriden oyun kurarken beklerin merkeze kayması ile 2-4 şeklinde pozisyon aldı. Buna karşılık Allegri, yukarıda da görüldüğü gibi adam adama ön alanda eşleşerek rakibe pas opsiyonu bırakmamaya çalıştı. Morata ve Vlahovic stoperle eşleşti; Cuadrado, Estupinian’ı kontrol ederken Rabiot ise Aurier’i marke etti. Çift pivotta Arthur ve Locatelli ikilisi ile baskı altında tutulup rakibin geriden sağlıklı oyun kurması engellenmeye çalışıldı. Ancak bu baskının yarattığı bazı zaaflar da doğal olarak olacaktı.

Öndeki çok adamlı bire bir baskının yarattığı problem, arka alandaki sayısal üstünlüğünün riske edilmesiydi. Yukarıdaki pozisyon, konuk ekibin ilk yarıda yarattığı tek ciddi tehlikeydi. Bu da kalecinin tüm opsiyonların dolu olmasından dolayı Pino’ya uzun pas atması ile başladı. Allegri’nin üçlü savunma hattının bu uzun paslarına karşı çözüm olacağını düşünerek risk aldığını söyleyebiliriz. Ancak bu pozisyonda De Sciglio, Pino’nun topu kontrol etmesine engel olamadı. Bu anda geride 4’e 4 eşleşme ile karşı karşıya kalınca İspanyol temsilcisi rakip kalede büyük tehlike yarattı.

Villarreal, 64. dakikada yapılan değişikliklerden sonra zaman zaman sol kanat da savunmaya gelerek görseldeki gibi 6-2-2 şeklinde rakibi karşıladı. Bu şekilde rakibin üretkenliğini iyice düşürdüler. Sonrasında yavaş yavaş daha çok rakip kaleye gitmeye başladılar ve sonunda bireysel hatalar ile gerçekleşen penaltılar ile galibiyete ulaştılar. Villarreal, ilk devrede rakip ceza sahasında yalnızca 6 kez topla buluşup isabetli şut dahi atamadı. İkinci devrede de bu konuda çok gelişme olmasa da en azından 9 kez rakip ceza sahasında topla buluşmayı başardılar.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.