Analiz | Hatayspor 4-2 Galatasaray

Ligde alınan kötü sonuçların ardından hafta arasını hareketli geçiren ve teknik direktör Fatih Terim’le yollarını ayırıp Domenec Torrent’i getiren Galatasaray, ligin 21. haftasında Hatayspor’a konuk oldu. Bol pozisyonlu ve heyecan dolu geçen karşılaşmada 2 kez öne geçen Sarı Kırmızılılar üstünlüğünü koruyamadı ve maçtan 4-2 mağlup ayrıldı. Bu sonuçla 13. sıraya kadar gerileyen Galatasaray’da kötü gidiş sürerken Hatayspor maç fazlasıyla 3. sıraya yükseldi.

Galatasaray’ın yeni teknik direktörü Torrent ile ilk mücadelesini global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Galatasaray’da kadrodaki eksiklerin birçoğu henüz takıma katılamazken İspanyol çalıştırıcı Domenec Torrent de eldeki isimler ölçeğinde Terim dönemine benzer bir kadroyla sahaya çıktı. Nelsson’un cezası nedeniyle Alpaslan stoper bölgesinde Marcao’nun partneri olurken alışılagelmiş bekler ve Taylan-Berkan-Cicaldau orta sahası bozulmadı. Maç öncesi tek ikilem sayılabilecek Emre Kılınç / Morutan tercihinde Kılınç’ı tercih eden Torrent, maç içinde Aytaç’ı stopere çekip 3’lü savunmaya dönmesiyle ise ilk beklenmeyen kadro dokunuşunu yapmış oldu.

Ev sahibi Hatayspor’da ise ilk bakışta forvet Diouf’un arkasındaki Kamara-Saint Louis-Saba üçlüsü hızlarıyla dikkat çekerken stoper Falette ve orta alanda Sackey geçen haftaki Kasımpaşa mağlubiyeti sonrası faturanın kesildiği isimlerdi. Bu isimler yerine stoperde Burak tercih edilirken orta alanda ise geçen hafta takımının tek golünü atan Onur Ergün ilk 11’de maç başladı.

Hatayspor’un hücum ve karşılama planları

Galatasaray’ın geriden 2 stoper ve önlerinde Taylan ile oyun kurma alışkanlığına karşılık maça Taylan’ı kapatma merkezli alan savunmasıyla başlayan Hatayspor’da ön 2’li dar bir şekilde konumlanırken orta 4’lü rakiple bire bir eşleşmiş durumdaydı. Maç öncesi Ömer Erdoğan’ın söylediği üzere sarı kırmızılıların bekleri üzerinden hücuma geçtiklerini öngören Hatayspor, skor 0-0’ken merkezi kapatıp oyunu çizgiye yönlendirmeyi ve buradan kazanılan toplar ile bek arkasında oluşan boşlukları çabuk hücumlarla değerlendirmeyi amaçladı.

Skor olarak gerideyken ise bu sakin karşılama planından vazgeçen Akdeniz ekibi rakibine uyguladığı tam saha baskıyla topu bir an önce kazanma amacındaydı. Örneğin maçın başındaki ilk görselde orta bloğun solunda Boey’i karşılayan Kamara ikinci devrenin başından kırpılan yukarıdaki görselde ise ön 2’liyi 3’leyerek stoper Alpaslan’ı marke eder vaziyetteydi. Bu baskı karşısında ilk yarıdaki kadar rahat oyun kuramayan sarı kırmızılılar ise İsmail’in uzun toplarından medet ummaya başlamıştı. İlk yarıda hiç uzun pas atmayan Çipe, ikinci devre 5 kez attı.

Hücum anlamında ise az önce değindiğim beklerin boşalttıkları alanlardan faydalanmak isteyen Hatayspor, Kamara ve Saba ikilisi ile sık sık tehlikeler yarattı. Yukarıdaki videodan da görülebileceği üzere Torrent’in hem Boey, hem de Aanholt’u ileriye göndermesi o bölgede yapılan bir top kaybının bu iki ismin arkalarında bıraktığı madenlere dönüşmesine yol açtı. Maçın henüz başında Diouf’un indirdiği topu Saba değerlendiremedi fakat Gürcü oyuncu 79. dakikada savunucusu Aanholt’tan geride koşmaya başlamasına karşın rakibine bir hayli fark attı ve bu kez golü yaparak takımını 3-2 öne geçirdi.

Hatay ekibinin kanatları üzerinden kurguladığı oyun Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğini de yansıdı. Takımın en çok öne çıkan 3 isminden 2’si sağ ve sol kanat oyuncuları Kamara ile Saba olurken Diouf da gerek bu isimlere yaptığı servisler gerekse aldığı pasları kaleye gönderme anlamında maçın en öne çıkan ismi oldu.

Torrent’in getirdiği farklılıklar

Hafta içi takıma katılan ve oyuncularıyla henüz 3 gün idman yapabilen Domenec Torrent’in bu kısa sürede denediği minör değişiklikler bu maçta kendini gösterdi. Bir önceki Giresunspor maçı yazımda değindiğim geriden oyun kurarken hatlar arasındaki boşluklar bu maçta daha az göze batarken yine aynı yazıda Boey üzerinden dikkat çekmeye çalıştığım top stoperdeyken beklerin pas açısında konumlanmamaları bu maçta epey değişiklik gösterdi. Yukarıdaki videodan da görebileceğiniz üzere bekler savunma-hücum geçişleri esnasında önemli rol oynarken bu esnada yapılan çabuk paslaşmalar da Galatasaray adına hiç alışkın olmadığımız kadar fazlaydı. Tek paslarla kurulan bu üçgenlerin en önemli ortak noktası ise sırasıyla bek-kanat-merkez oyuncuları arasında olmasıydı. Örneğin Boey-Emre-Berkan ve ters kanatta Aanholt-Kerem-Taylan. Bunlara istisna bir başka üçlüyse Marcao ile başladı. O esnada zincirden kopan Aanholt ise Kerem’in boşalttığı alana yaptığı topsuz koşu ile takımının ilk golünün asistine imza attı.

Takımdaki bir başka farklılık ise Sarı Kırmızılılar topu sağdan sola çevirirken sol bek Aanholt’un içeride konumlanması ve Kerem’i çizgide tek bırakmasıydı. Yukarıdaki görüntülerde de görebileceğiniz üzere Hollandalı oyuncu her seferinde benzer noktalarda konumlanarak eliyle topun Kerem’e gönderilmesini işaret etti. Bu plandan bu maçta verim alınamasa da yukarıdaki bir pozisyonda top Kerem’e atılır atılmaz Aanholt’un arkada açılan boşluğa attığı topsuz koşu bu oyunun gelecek maçlarda da denenebileceğine gösterge olabilir.

İspanyol çalıştırıcının takımda negatif sonuç doğuran değişikliği ise Aytaç’ın merkez stoper rolüne geçmesiyle dönülen 3’lü savunma oldu. Boey ve Aanholt’un arkada bıraktığı boşlukları bir kişi fazla savunmayı hedefleyerek yapılan bu değişiklik, son kez 2012 senesinde Altay ile 2. ligde stoper oynayan Aytaç’ın yaptığı pozisyon kayıpları ile olumsuz sonuç verdi. Yukarıdaki görüntülerde de görebileceğiniz üzere Alpaslan ile Marcao’nun arasında olması gerekirken pozisyonundan bağımsız şekilde konumlanan Aytaç, bir pozisyonda yaptığı top kaybıyla takımına 2. golü yedirdi, bir pozisyonda ise Diouf’u ne yakın ne de uzak savunarak hem rakibe koşu için alan açmış oldu hem de Diouf’a pas açısı bırakmış oldu.

Son olarak Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan dakika başına maksimum gol ihtimali grafiğini incelediğimizde ise Galatasaray’ın savunma anlamında sezonun en kötü maçını çıkardığını söylemek mümkün. Rakibe toplam 5 net gol fırsatı ve 4.00 gol beklentisi verilirken özellikle 58’de dönülen 3’lü savunmanın negatif yansımaları dikkat çekiyor. Ayrıca Galatasaray’ın maçta topa daha fazla hakim olmasına karşın top hakimiyeti kalitesinde aynı oranda geride kalması Hatay’ın uzun paslarla uyguladığı hızlı hücumların neticesi gibi görünüyor.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.