Analiz | Antalyaspor 1-1 Fenerbahçe

Türkiye Süper Ligi 21. hafta mücadelesinde Antalyaspor evinde Fenerbahçe’yi ağırladı. İsmail Kartal’ın takımın başında çıkacağı ilk karşılaşma olarak futbolseverlerin meraklarını üstüne çeken müsabaka, ne yazık ki kısır bir maçtan öteye gidemedi. Duran toplar ile gelen karşılıklı birer gol ile takımlar sahadan birer puanla ayrıldı.

Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Ev sahibinde Nuri şahin yine 5-4-1 dizilişini tercih etti. Savunmanın merkezinde Veysel, Naldo ve Kudryashov oynarken beklerde Bünyamin ve Güray rol aldı. Savunmanın önünde Fredy-Poli ikilisi çift pivot olurken orta sahanın kanatları Ghacha ve maçın yıldızı Doğukan’a emanet edildi. İleride tek santrafor olarak Wright görev aldı.

Takımın başınsa sadece 2 gün önce geçen İsmail Kartal, kendiyle özleşen 4-2-3-1 dizilişini ilk maçında tercih etti. Tandemde Serdar ve Kim oynarken beklerde Ferdi ve Osayi forma şansı buldu. Savunma önünde Sosa ve Zajc çift pivot rolü alırken 10 numara pozisyonunda İrfancan Kahveci oynadı. Hücumun kanatları Mesut ve Rossi’ye emanet edilirken en uçta Serdar Dursun konuk ekibin gol silahı olarak forma şansı buldu.

Bloklar arasındaki boşluk problemi

Topsuz oyunda konuk ekip 4-4-2 şeklinde rakibi karşıladı. Rakibin gerideki üçlü yapısına karşı sayısal dezavantajdan dolayı merkezi kapatıp oyunu çizgiye yönlendirmeyi tercih ettiler. Bu alana taşınan toptan sonra merkezi çizgiye kaydırıp rakibi uzun top oynamaya zorladılar. Ancak bloklar arasındaki mesafenin ayarlanamaması zaman zaman problemlere neden oldu. Şimdi bu konuyu aşağıda biraz daha derinlemesine işleyeceğiz.

Yukarıdakine benzer gibi bir çok pozisyonda Antalyaspor uzun pas atmak zorunda kaldı. Çoğunlukla çizgiden Veysel bu pasları atarken, bu pasların büyük kısmı da top kaybıyla sonuçlandı. Ancak yukarıda da görüldüğü gibi bloklar arasında oluşan havuzlarda seken ikinci toplar sayesinde Antalyaspor tehlikeli hücumlar gerçekleştirdi. Aşağıda görüldüğü gibi Veysel’in pas haritasında ya yanına ya da dikine uzun ve başarısız paslar atıldığını görüyoruz. Ancak Fenerbahçe, bu uzun toplara karşı kompakt kalaamadı ve çoğunlukla Kim’in bireysel performansı sayesinde bu toplar kazanılabildi.

Fenerbahçe’nin 14. bölge savunma zaafı

Fenerbahçe’de kadro tercihi maçın kaderini belirleyen baş etmenlerdendi. Neredeyse iki stoper dışında hiç savunmacı olmayışı özellikle geçiş hücumlarında ve ceza sahası önü savunmasında problemlere neden oldu. Yukarıda görüldüğü gibi atılan savunma arkası paslar sonrasında orta sahadan gelmeyen ya da geç gelen reaksiyonlar ceza yayı ve önünde derin boşluklara neden oldu. İlk pozisyonda atılan uzun pas esnasında doğal pozisyonunda bulunmayan Muhammed, rakibini takip etmiyor ve topa dalıyor. Sonrasında Crivelli’nin tek dokunuşu ile Bünyamin ceza sahsında topla buluşuyor. O anda geri gelmekte geciken orta saha rakibine ciddi pas opsiyonları bıraktı. Bünyamin yanlış tercih yapıp kapalı savunmaya şut çekince bu atak gol yemeden savuşturulmuş oldu. Diğer akında ise sol iç koridora sızan Doğukan’ın pasında Ghacha bomboş ceza sahasında topla buluşuyor. Burada top zayıf ayağında olduğu için şut çekmeyip kötü kontrol edince Antalyaspor bir ciddi tehlikeden daha yararlanamamış oldu.

Orta sahanın reaksiyon eksikliğine dair bir örneği de burada görebiliriz. Önce Antalyaspor, topla çizgide buluşan Ferdi’ye başarılı ani bir baskın yapıp topu kazanıyor. Bu top kaybı öncesi Ferdi’ye kimsenin yaklaşıp pas opsiyonu olmadığını ve genç futbolcuyu bire bir oynamak zorunda bıraktıklarını görüyoruz. Bu anda onun önünde oynayan Mesut’un top kaybına kayıtsız kaldığını ve hücumdan savunmaya geçişe dair bir reaskiyon da vermediğini görüyoruz. Bu andan sonra merkezde yani ceza sahasının  önünde derin bir boşluk oluşuyor ve Freddy bu bölgede topla buluşup zayıf bir şut girişiminde bulunuyor.

Nuri Şahin’in orta blok savunması

Maçı konuk ekip %58 topla oynama ile tamamladı. Ancak bunu sadece ev sahibinin izin verdiği alanlarda yapabildiler. Bu denli yoğun topla oynamaya karşın Fenerbahçe sadece 4 şut atabildi. Dar ve kısa olarak 5-4-1 şeklinde orta blokta maç boyunca ev sahibi başarılı pozisyon aldı. Antalyaspor ileri ucu beşgen şeklinde merkezi kapatıp çizgilere oynamaya mecbur bırakan yapısıyla başarılı baskılar uyguladı. Top odaklı orta blok baskısını gün geçtikçe güçlendiren genç teknik adam, Fenerbahçe gibi topla oynamak isteyen rakiplerine daha da sorun çıkaracak gibi görünüyor.

Yukarıda görüldüğü gibi beşgenin en ucunda Wright, stoperle pivotlar arasında konumlanıyor oyun çizgiye doğru yönelince ise Wright yakın stoperi kontrol etmeye giderken kanat oyuncuları tempolu şekilde beklere baskı uyguluyor. Bu alana yaklaşan bekler ile alan daraltılıp rakip, pas hatasına ya da geriye dönmeye zorlanıyor. İlk pozisyonda Wright, Serdar Aziz’in pas açısını kapatıp topla birlikte çıkmaya zorluyor. Devamında ise ona baskı uyguluyor. Bu anda önünde dörtgen şeklinde hızla daralan bir yapıda bulan Fenerbahçeli oyuncular top kaybı yapmamak için hemen topu tekrar geriye oynamak zorunda kalıyor. Diğer pozisyonda ise top Osayi’ye geldiğinde Doğukan’ın şiddetli bir baskı başlattığını görüyoruz. Wright ise Serdar Aziz’i marke edip geriye dönmesini engelleyince Osayi, Rossi’ye topu aktarmak zorunda kalıyor. Bu alana yaklaşan ve pas isteyen bir oyuncu da gelmeyince 2’ye 3 sayısal dezavantajdan dolayı Fenerbahçe topu kaybediyor.

Pas yapmaya dayalı bir 11 ile çıkmasına karşın baskı altında Fenerbahçe çok ciddi hatalar yaptı. Yukarıda da görüldüğü gibi Fenerbahçel oyuncular bir çok kez tehlikeli pas hataları yaptı. Antalyaspor 14 şut atmasına karşın çoğu atağını da yanlış tercihlerden dolayı sonlandıramadı. Fenerbahçeli Kim’in özel performansı da bir çok geçiş hücumunda konuk ekibin geriye düşmesini engelledi.

Aksiyon değeri akış grafiğini incelediğimizde ilk gole kadar iki takımın da parlak bir görüntü sergileyemediklerini söyleyebiliriz. Serdar’ın golünden sonra ise Antalyaspor’un daha aktif olduğunu görüyoruz. Antalya %42 topla oynamasına karşın top hakimiyet kalitesinde %50 oranını tutturmayı başardı. Ayrıca 1,37 gibi ciddi gol beklentisi üretirken kalesinde yalnızca 2 isabetli şut ve 0,54 gol beklentisi üretilmesine müsaade etti. Ev sahibi ekip, rakip ceza sahasında 25 kez topla buluşurken Fenerbahçe topla daha fazla oynamasına karşın yalnızca 14 kez topla buluşabildi.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.