Analiz | Kasımpaşa 0-3 Galatasaray

Pazar günü Galatasaray Kasımpaşa deplasmanına gitti. Üst sıradaki takımların puan kaybetmesiyle karşılaşma Galatasaray için puan farkını azaltmak adına önem taşıyordu. Galatasaray karşılaşmayı Meriah’ın kendi kalesine ve Adem Büyük’ün biri penaltıdan olmak üzere attığı iki golle 3-0 kazandı.

Ortalama pozisyonlar ve kadrolar

Sakatlığı olduğu için Kayserispor maçında oynamayan Saracchi bu maça ilk 11 başlasa da henüz 5.dakikada sakatlanarak yerini Martin Linnes’e bıraktı. Linnes Saracchi’nin yerine sol bekte görev yaptı. Falcao’nun ise sakatlığı devam ettiği için santrafor pozisyonunda yine Adem Büyük görev aldı. Kart cezası biten Lemina da ilk 11’de sahaya çıktı. Geri kalan oyuncular ise Galatasaray’ın 11’inde kullandığı oyunculardı.

Ortalama pozisyonlara baktığımız zaman stoperlerin ve derinden oyun kurulumunda stoperlerin arasına giren Lemina’nın kendi yarı sahasında olduğunu görüyoruz. Bu Galatasaray adına alışık olduğumuz bir durum ancak bunun yanında Seri’nin de ortalama pozisyonlarda kendi yarı sahasında olmasının sebebi Kasımpaşa’nın yapmış olduğu baskı sonucu Galatasaray derinden oyun kurarken pas opsiyonu bulamadığı için Seri de derine gelip pas opsiyonu oldu.

Yukarıdaki görselde Kasımpaşa’nın rakip yarı sahada yapmış olduğu dizilimi görüyoruz. Savunma çizgisini orta saha çizgisine kadar çeken Kasımpaşa şok preslerle topu rakip yarı sahada kazanmak istedi.

Bu istediğini gerçekleştirdiği anları da yakaladı Kasımpaşa. Galatasaray kendi yarı sahasında  tam 15 top kaybı yaptı. Ancak öndeki bu baskı Kasımpaşa’ya savunma anlamında zor anlar yaşattı.

Yukarıdaki pozisyonda Donk topu Feghouli’ye gönderirken iki Kasımpaşalı oyuncu Feghouli’ye baskıya geliyor. Baskının zamanlamasını iyi yapamayınca Feghouli merkezde boş pozisyonda kalan Emre Akbaba ile topu buluşuruyor.

Kasımpaşa savunma çizgisini orta sahaya yakın kurduğundan bahsetmiştim. Durum böyle olunca Kasımpaşa top kayıplarında savunmaya yerleşmekte sıkıntı yaşadı. Galatasaray hızlı hücuma çıkarken savunma arkasına Adem Büyük’ü kaçırabildi. Yukarıdaki pozisyonda Mariano’nun Adem Büyük’e attığı pası görüyoruz.

Az önceki bahsettiğim pozisyondan tam 8 dakika sonra aynı pozisyon tekrar gerçekleşiyor. Yine Mariano savunma arkasına kaçan Adem Büyük’e topu gönderiyor ve Adem Büyük Galatasaray’ın 3. golünü atıyor.
Galatasaray karşılaşma boyunca 17 şut çekti ve bu şutlardan 10’u kaleyi buldu. Çektiği 17 şutun 7’si ceza sahası içerisinden gelirken ceza sahası içerisinden çektiği 7 şutun da 4’ü kaleyi buldu. Kasımpaşa ise 9 şut çekerken sadece 2 isabetli şutu vardı. Ayrıca Kasımapaşa ceza sahası içerisinden çektiği 4 şutta da kaleyi bulamadı.

Galatasaray’ın 17 şuttaki gol beklentisi 2.65 xG olurken Kasımpaşa’nın 9 şuttaki gol beklentisi 0.56 xG oldu. Bazı maçlarda gol beklentisi ve maç skoru birbirinden çok farklı çıkarken bu maçta gol beklentisi ve skor birbirine benzer şekilde çıkmış.

Galatasaray’ın 17 şutunun 14 tanesi akan oyunda geldi. Akan oyunda atılan 14 şutun 3’ü geçiş hücumundan gerçekleşti. Duran toptan gelen 3 şutun 2’si kornerden gelirken 1 şut penaltıdan geldi. Kasımpaşa’nın ise 9 şutundan 6’sı akan oyundan gelirken 3’ü kornerden geldi.

Galatasaray’ın akan oyunda gerçekleşen şutlara baktığımız zaman sezonun ikinci yarısındaki maçlardan farklılık gösterdiğini görüyoruz. Galatasaray’ın şut ile sonuçlanan ataklarının çoğu kanat organizasyonlarından ataklarla gerçekleşirken bu maç özelinde Galatasaray’ın akan oyunda şut ile sonuçlanan 8 atağı merkezden gelirken kanat organizasyonu ile gelen şut sayısı 5’te kalmış.

Kasımpaşa’da ise akan oyunda şut ile sonuçlanan 4 atağının Galatasaray’ın sağ kanadından gerçekleştiğini görüyoruz.

Galatasaray sezonun ikinci yarısında oynadığı rakiplerine karşı her zaman topa daha fazla sahip olan takım olurken bu maçta 15-30 ve 45-60 dakikaları arasında rakibine göre topa daha az sahip oldu. Kasımpaşa topu tamamen Galatasaray’a bırakmadı ve topa sahip olmaya çalıştı bu durum da oyunun belli bölümünde topa üstün olmasını sağladı.

Kasımpaşa ve Galatasaray’ın rakip saha, üçüncü bölge ve ceza sahasına girme sayıları hemen hemen aynı ancak yukarıda da bahsettiğim gibi Kasımpaşa bu kısımdaki iyi oyununu şut anlamında yansıtamadı hem ceza sahasından isabetli şut atamazken hem de gol beklentisi istatistiği çok düşük çıktı.

Galatasaray Kayserispor maçında %90 isabetli pasla oynarken bu maçta da %89 isabetli pas ile oynadı. Ayrıca geçen hafta 15 kilit pas atarken bu maçta da 12 kilit pas atarak bu istatistiğini de aynı şekilde devam ettirdi.

Hücumda Galatasaray

Galatasaray sezonun ikinci yarısından itibaren hücumdaki hareketliliğin üzerine koyarak lige devam ediyor. Her maç hem oyuncular oyun planına daha çok alışıyor hem de sistem oturduğu için mevcut oyun planları varyasyonlarını çeşitlendirebiliyor. Bu maçın sezonun ikinci yarısından oynanan diğer takımlardan farkı ise Kasımpaşa’nın önde baskısı oldu. Diğer maçlardaki rakipler genellikle ikinci bölgede Galatasaray’ı karşılarken Kasımpaşa hem önde baskı yaptı hem de şok pres yaptı. Galatasaray için de bu durum ligin devamındaki diğer takımlarla karşılaşmadan güzel tecrübe olduğu düşüncesindeyim. Bu maçın Galatasaray adına bir diğer artısı ise merkezden gerçekleştirilen organizasyonlar oldu. Galatasaray sezonun ikinci yarısında karşılaştığı rakiplere karşı genellikle kanat organizasyonları ile etkili olurken bu maçta merkezdeki oyun planlarını da uygulamış oldu.


Yukarıdaki pozisyon Galatasaray’ın ilk golünün başlangıcı. Yukarıda Adem’in attığı üçüncü golde bahsettiğim gibi burada da Emre Akbaba rakibiyle 2’ye 1 pozisyonda kalsa bile savunmanın arkasına sarkıp Mariano’nun savunma arkasına attığı topu alarak ceza sahasında topla buluşuyor.

Emre Akbaba’ya top atılınca Adem Büyük ceza sahasına giriyor ve rakibiyle 1v1 pozisyonda. Aynı anda Feghouli de ceza sahasına koşu yaparak üç Kasımpaşalı oyuncunun arasında Emre Akbaba’nın pasıyla topla buluşuyor.

Feghouli de topla buluştuğu sırada Ömer Bayram ceza sahasına giriyor ve Galatasaray bu sefer de kalenin önünde 2v2 eşleşmeyi yakalıyor. Pozisyonun devamında Feghouli’nin içeriye çevirdiği top Meriah’a çarpıp gol oldu ve Galatasaray 1-0 öne geçti.

Sonuç

Galatasaray sezonun ikinci yarısında başlayan performansını Kasımpaşa karşısında da devam ettirdi. Her maç üzerine koyarak devam etmesi Galatasaray adına umut verici. Aynı zamanda farklı bir oyun planı ile Galatasaray’ı karşılayan bir rakibe karşı deplasmanda oynamak da Galatasaray açısından güzel test oldu.

Hafta içi kupada 2-0 kaybettiği Alanyaspor ile evinde karşılaşacak olan Galatasaray daha sonra evinde Yeni Malatyaspor’u konuk edecek. Daha sonra da Fenerbahçe deplasmanı var. Galatasaray adına kritik maçların başladığını söyleyebiliriz. Yeni Malatyaspor maçında görüşmek üzere.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

ahmethanulutas@gmail.com'

Yazar: Ahmethan Ulutaş

Maç Analisti | ahmethanulutas@futbolakademi.net

Paylaş