Analiz | Adana Demirspor 4-1 Adanaspor

Birinci ligde 21. hafta maçında Adana derbisi oynandı. Play off potasındaki Adana Demirspor maçı 4-1 gibi net bir skorla kazanırken puanını 34’e çıkardı. Adanaspor ise 17 puanda kalarak küme düşme hattında bitirdi haftayı.

Maç içi

İki Adana ekibi de maç için 4-2-3-1 sistemini tercih etti. Genel plan olarak da iki takımın yapmak istedikleri arasında büyük benzerlikler vardı. Demirspor bunları hem daha keskin hem de daha sabırlı bir şekilde yaptığı için galibiyete ulaştı.

Adanaspor ön alanda baskı uygulamayıp ikinci bölgede karşıladığı zamanlarda Adana Demirspor sahaya bu şekilde yerleşti. İki orta sahasını da stoperlerine çok yakın kullandılar. Bundaki temel amaç rakip sahaya geçerken topları stoperlerinden ziyade orta sahadaki oyuncularına kullandırma isteğiydi. Bekleri rakip yarı sahada kullandılar ve onlar üzerinden rakip sahaya yerleşmeye çalıştılar.

Adanaspor sıklıkla kenarları kullanmaya çalıştı. Sayısal üstünlüğü de zaman zaman alıp tehlike ile sonuçlanabilecek ataklar geliştirdiler. İlk görselde gördüğümüz gibi 3v2 oluşturuyorlar ve pozisyonun devamında kenardaki oyuncuya pası aktarabiliyorlar. Atağın devamı ümit vermesine rağmen pozisyon aşağıdaki şekilde sonuçlanıyor.

Maç boyunca top kullanmak konusunda büyük problemler yaşadı Adanaspor. Ya bir saniye geç kaldılar ya yanlış tercihi yaptılar ya da pasların şiddetini ayarlayamadılar. Yukarıda kenara atılan toptan sonra da yeterince hızlı bir şekilde topu kullanamayıp kaybettikten sonra kalelerinde yukarıdaki gibi bir pozisyonla karşılaşıyorlar.

İlk görselin öncesinde rakipten topu kazanıp merkeze oynuyorlar ve oyunun yönünü değiştirmeye çalışıyorlar. Ama pasın şiddetini ayarlayamadığı için topu kaptırıyorlar ve Volkan Şen ile tehlikeli bir şut buluyor maçın sonunda Adana Demirspor. Adanaspor her ne kadar hatalar yapmış olsa da disiplinli bir şekilde rakibine alan ve zaman vermeden savunma yapan Adana Demirspor’un da hakkını vermek gerekir.

Pozisyonun öncesini koymadım ama bu görselde de topu kaptıran bir Adanaspor var. Topları kaptırdıktan sonra kolektif olarak geriye dönmek veya topu kazanan oyuncuya baskı da uygulamıyorlar. Bu sebeple bu tarz geçişlerde çok tehlike yarattı Demirspor.

İki takımın da benzer şeyleri yapmak istediğini söylemiştik. İki Adana ekibi de rakibinin kenarda çizgiye basan oyuncuya ilk pası vermesine izin verirken onun etrafındaki herkesi savunarak kenarda sıkıştırmaya çalıştılar. Maçın başında iki takımda çok agresif bir şekilde bunu gerçekleştirirken Adanaspor zaman zaman kenarda kalabalıklaşmaya yoğunlaşıp merkezi çok boş bıraktı.

Adanaspor’un kenarda kalabalıklaşmak için merkezi çok boş bıraktığı bir pozisyon. Bu kadar agresif bir şekilde bu iş yapılacaksa en azından bu pasın bu kadar rahat bir şekilde verdirilmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Zaman zaman Adanaspor’u kenara oynayarak baskı için manipüle ettikten sonra hızlıca rakip sahaya geçmeyi başardı Adana Demirspor. Bu pozisyonda da aynı şekilde 3 kişiyi oyundan düşürüp merkezdeki boş oyuncu ile rakip sahaya ilerliyorlar.

Adana Demirspor rakibi gibi kenarları kullanmak istedi ve bunu çok daha efektif bir şekilde gerçekleştirdi. Adanaspor’un da maçtan sonra neden o tarafta bu kadar çaresiz kaldığına çözüm bulması gerekiyor.

Adana Demirspor 1. ve 2. gol

Adanaspor’un ilk golünün başlangıcına bakalım ilk görselde. Rakibin sağ kenarını basit bir pasla manipüle ediyorlar. Sırtına baskıyı geldiğini gördükten sonra geriye oynuyor Adana Demirspor oyuncusu. O anda Ronei geri pozisyonuna dönse bir problem olmayacakken baskıya devam ediyor ve topu da kazanamıyor. İkinci görselde de gol öncesi gelen ortayı görüyoruz. Yuvarlak içindeki Ronei ancak oraya kadar dönebildiği için bomboş bir orta geliyor ve pozisyon golle sonuçlanıyor.

İlk yarının sonuna doğru ikinci golü buldu Adana Demirspor. Ön alanda baskı ile kazandıkları bir top sonucunda geldi gol.

İstatistikler

Adana Demirspor 74 hücum girişiminin 31 tanesini sol kenardan 24 tanesini ise sağ kenardan gerçekleştirdi. Adanaspor 77 atak girişiminin 29’ar tanesini sağ ve sol kenardan gerçekleştirdi. Beklenen gol istatistiğine baktığımızda da Demirspor için 3.53 Adanaspor için 3.39 olduğunu görüyoruz.

Aias Aosman

Adana Demirspor’un 25 yaşındaki Suriyeli oyuncusu Aosman 2 gol atarak bitirdi maçı. Bunun yanında 1 başarılı anahtar pas, 2 başarılı dripling, 2 başarılı top çalma, 2 pas arası ile oynadı.

Son

İki takım temelde aynı şeyleri yapmaya çalışmasına rağmen bunları daha keskin yapan Demirspor galibiyete ulaştı. Özellikle ilk 15 dakikaya kötü girip topu hiç alamayıp 3. dakikada da golü yedikten sonra Adanaspor’un işi çok zorlaşmıştı. Aynı şehrin iki ekibi, biri yükselmek için çabalıyor birisi kümede kalmak için. Sezonun devamı neler olacağını gösterecek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş