Analiz | Sivasspor 1 – 1 Başakşehir

Süper Lig’in 21. haftasında oynanan kritik maçta Demir Grup Sivasspor ile Medipol Başakşehir 1-1 berabere kaldı.

Sivasspor ile Başakşehir, Süper Lig’in 21. haftasında karşı karşıya geldi. Yeni 4 Eylül Stadı’nda oynanan maç 1-1 eşitlikle sonuçlandı. Başakşehir 66. dakikada Demba Ba ile öne geçti. Sivasspor’a puanı getiren golü 80. dakikada Yatabare kaydetti. Sivasspor bu durum ile puanını 42’ye çıkardı. Başakşehir ise 40 puana çıktı ve haftayı 3. sırada tamamladı.

Ortalama pozisyonlar

 

Sivasspor oyuna 4-3-3 dizilişi ile başladı. Sivasspor da sakatlığı bulunan Erdoğan, Emre ve Kone kadroda bulunmadı. Sakatlıktan dönen Fernando ise ilk 11’de oyuna başladı. Sol ön tarafta Ziya ile başlayan Rıza Çalımbay sağ bek de Barış Yardımcı ile oyuna başladı. Barış’ın oyunun başında sakatlanmasıyla birlikte yerine Claudemir oyuna girdi.

Başakşehir oyuna 4-2-3-1 dizilişi ile başladı. Başakşehir de herhangi bir değişiklik bulunmazken ideal bir ilk 11 ile oyuna başladı. İkinci yarı ise 4-4-2 dizilimine döndü. İkinci yarı da Mahmut Tekdemir’in sakatlanmasının ardından oyuna Danijel Aleksic girdi.

Genel pozisyon değerlendirmeleri

 

Başakşehir, Sivasspor’da önde en çok hareketli isim olan Mert Hakan’a karşı sürekli yakın oynayarak ön alanda Mert Hakan Yandaş’a alan bırakmamaya özen gösterdi. Yakın markajlar sayesinde Mert Hakan’a baskı uygulandı. Yukarıdaki pozisyonda Mert Hakan Yandaş’a 3’lü bir önlem görebiliriz. Mert Hakan’ın top almasını engellemek adına Visca, Mahmut ve Caicara’nın yakın oynadığını ve sıkıştırdığını görebiliriz.

Sivasspor’da, Başakşehir gibi oyuna önde hareketli ve etkili oyunculara karşı bire bir ve yakın oynayarak oyuncuların etkisini azaltmayı hedefledi. Sol ön tarafta da Ziya Erdal oyuna başladı. Defansif yönü güçlü olan Ziya Erdal’ın önde başlamasının ilk sebeplerinden birinin Visca ile Uğur Çiftci’nin yakın oynadığı zaman arkada kalan boş alanları doldurması ve onun yerine geçerek kademeye girmesi oldu. Visca oyun içinde fazlasıyla merkeze inerken Uğur Çiftçi ona yakın oynadı.

Uğur Çiftçi’nin merkezde kaldığı zamanlar arkadaki açıklığı kapatmak adına Ziya’nın orayı doldurduğunu gördük. Sol kanatta defansif yönü güçlü oyuncuların olması da Sivasspor adına avantaj sağladı. Yukarıdaki pozisyonda da gördüğümüz gibi Uğur Çiftçi’nin merkeze Visca’ya baskıya gittiğinde hemen Uğur Çiftçi’nin pozisyona doğru bir koşu yapıyor.

İkili mücadelelere giren en çok ikili ise Epureanu ve Yatabare oldu toplam 13 ikili mücadeleye girdiler. Epureanu ve Ponck’un maç boyunca Yatabare’ye önlem alarak hava topu almaması için sürekli yakın oynamaya çalıştılar. Burada ikili mücadele haritasında da Yatabare ile Epureanu eşleşmesini görebiliriz.

Maç genelinde de Yatabare için alınan önlemler dikkat çekti. Epureanu ve Ponck, Yatabare’yi topla buluşturmamaya çalıştılar. Epureanu ve Ponck, Yatabare’ye 2’li sıkıştırmalar yaptılar. Sivasspor’da ilerde tek forvet oynaması da buna imkan sağladı. 2. forvet Yatabare’ye destek verseydi Yatabare’ye ikili sıkıştırma yapmak Başakşehir adına zor olacaktı.Mert Hakan’ın kendisini markajdan kurtardığı zamanlar ise ön alanda etkinlik yaratabildi ve bu da aksiyonlarına yansıdı, oyunun genelinde 111 aksiyon ile en çok aksiyonu gösteren isim oldu. Ceza sahası yakınlarında konumlandığında ise Başakşehir önlem almaya çalıştığında  Mert Hakan’a yakın oynayan isim Mahmut Tekdemir oldu. En çok ikili mücadeleye de yansıdı.

Mert Hakan ön alanda boşluklar bulduğunda pas istasyonu oluşturabildi. Yukarıdaki pozisyonda da Fernando’nun Mert Hakan ile paslaşmasında Mert Hakan’ın koşu yoluna doğru topu göndermesiyle birlikte ceza sahasının içine girişler de kolaylık sağlayabiliyordu.

Karşılaşmaya 4-2-3-1 başlayan Başakşehir, oyun içinde dizilimi 4-2-4 olarak oynadı. Ön alanda sayısal çoğunluğu sağlamaya özen gösterdi. Merkez de 2 kişi olması Sivasspor’un merkez de sayısal olarak üstünlük kurmasına neden oldu.

Oyunun içinde 4-2-4 dizilimini kullanan Başakşehir atılan uzun topları arkaya doğru indirerek Elia’ya veya Visca’ya zaman zaman savunma arkalarına koşu yaptı. Demba Ba ve Crivelli hava toplarını genelde arkaya sarkıtmaya çalıştı ve indirilen yerlerde boşlukları değerlendirmek istendi.

Merkezde eksiklik ve üstünlüğü kaybeden Başakşehir, Visca ve Elia’nın merkeze doğru kaymasına ve merkeze yardım etmek durumunda kaldı. Bu Başakşehir’in ön alanda çoğalmasını zorlasada kanatlardan bindirmeleri zorladı. Bu da Başakşehir’in ön alandaki aksiyonlarını gerçekleştirmek için fazlasıyla beklerden yararlanıldı.

Visca’nın merkeze doğru gelmesi ve topu almasıyla Caicara sürekli öne doğru çıktı. Caicara’ya alan açmak için ise Mahmut’un, Fernando ile eşleşerek ve içeri doğru koşarak Caicara’ya boş alan imkanı sağladı.

Başakşehir’in golden önceki pozisyonu hazırlamaısnda ise Elia yine merkeze doğru yakın bir şekilde konumlanmış. İrfan ise Elia’nın kanatına yakın oynayarak orada boş kalıyor. Topu indirerek İrfan’a topu çıkarmasıyla birlikte tekrar kanata doğru hareketleniyor ve İrfan’a doğru oyuncuların gitmesini sağlayarak kendisine alan açıyor ve koşu yapıyor.

Burada Clichy’nin bindirmesi ve Elia’nın da kanata hareketlenmesi  ile 2 v 2 kalıyorlar. Sivasspor 2 v 2 şekilde karşıladıktan sonra İrfancan’ın boş alan bulması dikkat çekiyor.

İrfancan’ın boş alanı kullanarak topu alması ve Visca’ya pası çıkarmasıyla Visca’ya şut imkanı çıkıyor. Burada Visca’nın kanattan merkeze inmesinin yararını da görebiliriz.

Genel istatistikler

Şutlara baktığımızda şut çekme üstünlüğünü Sivasspor üstün olduğunu görebiliriz ama Sivasspor ilk yarı çektiği şutlardan isabet bulamadı. Başakşehir’in ise 2 isabetli şutundan 1’i gol oldu. Başakşehir’in önce Elia’yı sonra da Demba Ba’yı oyundan alması ve Demba Ba’nın yerine de Skrtel’i oyuna almasıyla birlikte ilerdeki etkinliklerini kısıtladı ve 75-90 arası hiç şut çekmedi. Yedikleri golün de bu dakika arasında gelmesi dikkat çekti.

Sivasspor sağ kanadı daha çok kullandığını görüyoruz. Fernando’nun sağ kanatta olması Sivasspor’un sağ kanadı kullanmasında büyük etken oldu. Ama başarı sayısı oldukça düşük oldu. Başakşehir’de ise sol kanatının etkili kullanması da dikkat çekici ve golü de sol kanattan getirdikleri top sayesinde attılar.

Sivasspor topun kontrolünü ele alarak oyuna başladı. Daha sonra topun kontrolü Başakşehir’e geçti. 2. yarı Sivasspor’un en maç boyunca en çok topla oynadığı zamanda gol yemesi dikkat çekici durumda.

Sivasspor’da etkili oyunu ile öne çıkan isim Mert Hakan Yandaş oldu. Mert Hakan’ın Sivasspor adına en çok aksiyonu yapan oyuncu oldu, çektiği şutun biri direkten döndü, attığı anahtar paslar ile de etki yarattı. Mert Hakan’ın pozisyon bulmak için sürekli boş alanlara koşular yaptığını gördük.

Instat Index puanına göre maçın adamı

Maç boyunca Yatabare ile eşleşen Epureanu 8 hava mücadelesinden 7’sini kazandı. Demba Ba’nın oyundan çıktıktan sonra Skrtel’in oyuna girmesiyle birlikte Epureanu ön libero pozisyonuna geçti. Ön alanda rakiplere direk hamle yapmak isteyen Başakşehir arka taraftaki önlemi bıraktı. Yatabare de bu fırsatı ilk kafa vuruşu ile gole çevirdi. Epureanu’nun Yatabare’ye avantaj yaratmama konusunda oldukça başarılı olduğunu gördük. Savunmadan top çıkarma konusunda iletişimi ile de açıkçası Başakşehir savunma hattının lideri olduğunu gösteriyor.

Sonuç

Sivasspor ve Başakşehir oyuna önlem alarak başlamaları dikkat çekti ve öncelik aldıkları önlem oldu ve bu önlemler oyunun 30 dakika sıkı şekildeydi ve oyunun 30 dakikası sadece 1 şut oldu. Sivasspor’un orta saha üstünlüğü Başakşehir’in ön alandaki aksiyonlarını kısıtlamasına sebep oldu. Bundan dolayı Başakşehir orta sahadaki kontrolü kazanmak adına çizgi oyuncularını merkeze yakın oynatarak orta saha kontrolünü sağlamaya çalıştı. Sivasspor’un maça sol tarafını iki savunma oyuncusu ile başlamasıda Visca’ya alınan önlemi ortaya koydu. Sivasspor lige başlarken puan kaybettiği takımlardan yine ligin ikinci yarısında puan kaybetmesi de dikkat çekti. İkinci yarının devamında ne olacağını merak ediyorum açıkçası.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş