Analiz | Lazio 1-2 Napoli

2018-2019 Serie A’nın açılış haftasında Lazio evinde Napoli’yi konuk etti. Milik ve Insigne’nin attığı gollerle maçı Napoli 1-2 kazandı. Napoli bu sonuçla son yıllarda Olimpico’da kurduğu galibiyet serisini sürdürdü.

Sezon başının verdiği fiziksel hamlığın etkisiyle iki takımda çok yüksek tempoya ulaşamadı. Lazio’nun baskıya dayalı oyunu bu nedenle etkili olamadı. Napoli ise pas oyununu iyi kurdu ve maçı kazanmayı başardı.

Oyun planları

Inzaghi sahaya 3-1-4-2 dizilişiyle çıktı. Badelj defansif orta saha oynadı. Milinkovic-Savic merkez sol orta saha, Parolo ise merkez sağ orta saha olarak pozisyon aldı. Luis Alberto ise top Lazio’da iken sürekli orta sahaya gelerek oyun kurulumuna yardımcı oldu. Böylelikle Lazio merkezde sayısal bir üstünlük kurmuş oldu ve ataklarının çoğunu merkezden geliştirdi.

Ancelotti, Napoli’nin dizilişini bozmadı ve klasik 4–3-3 ile takımını sahaya sürdü. Geçen sezonlardan alıştığımız üzere takımın üretim merkezi sol kanattı. Ancelotti, Sarri’den farklı olarak Hamsik’i regista rolünde merkezde kullandı. Zielinski ise Hamsik’in eski pozisyonu olan merkez sol orta saha olarak yer aldı. İlk golde Napoli’nin sol kanadının nasıl üretim yaptığını gördük.

Immobile’nin arkaya koşuları

Immobile adeta tek başına Lazio’nun hücum planı diyebiliriz. Geçen sezon attığı 29 golle krallığa ulaşan golcü bu sezonda da yine Lazio’nun en büyük silahı.

Lazio’nun ana hücum planı geriden oyun kurarak rakibini üzerine çekmek ve arkaya koşu atan Immobile’ye uzun toplar atmak üzerine. Napoli karşısında ilk golde bu oyunu çok net gördük.

Lazio hem topa sahip olarak oynayabilen hem de direkt oynayabilen bir takım. İlk gole kadar rakibiyle neredeyse eşit şekilde topa sahip olan Lazio golden sonra topu rakibine bıraktı.

Topa %38 ile sahip olsalar da Napoli kadar 3.bölgeye ve ceza sahasına girdiler. Bu da onlar direkt oyunda da çok etkili olduklarını gösteriyor.

Pas sayıları arasında neredeyse 2 kat fark olsa da dikine paslarda fark çok az.

Napoli pas oyunu

Immobile’nin golü maçta adeta ters tepki yaptı. Gole kadar çok tutuk olan Napoli, golden sonra kendine geldi. Topu ayağına alıp pas oyununa döndüler. Özellikle ilk yarının sonunda çok etkili olup golü de buldular.

Napoli’nin pas oyunu maçın kilidiydi. Özellikle ikinci yarıda Lazio ne zaman Napoli’nin üzerine gelse Napoli hızlı paslarla oyunun yönünü değiştirdi. Sürekli değişmek zorunda kalan Lazio baskısı çok etkisiz kaldı.

Napoli’nin gollerinde Lazio savunması kaymalarda yaşadığı sorunları gördük.

2.golde net bir kayma sorunu oldu. Parolo adeta Insigne’nin sahada olduğunu unuttu. Arka direkte bomboş kalan Insigne galibiyeti getiren golü attı.

Maçın oyuncusu

Hem savunmada hem hücum da çok iyi bir maç çıkaran Allan maçın oyuncusu oldu.

Sonuç

İlk haftadan takımlar için kesin ifadeler kullanmak doğru olmaz. Lazio’nun geçen sezon ki oyununa çıkması için fiziksel durumlarını en üst noktaya taşıması gerekiyor. En önemlisi Immobile dışında da bir set oyununa ihtiyaçları olacak.

Ancelotti, Sarri’den komple bir takım devraldı. Fizik-teknik-mental açısından çok iyi bir takımlar. Ancelotti kendi oyun tarzını aşılayacaktır. Bu sürecin çok uzun olacağını düşünmüyorum. İlk maçta Ancelotti’nin önde baskı yerine derin savunmayı tercih ettiğini gördük. Hatta yedikleri golde de önde baskı hatası yaptılar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş