Analiz | Liverpool 2-2 Manchester City

Premier Lig’in 7. haftasında şampiyonluğun en büyük iki favorisi Liverpool ve Manchester City, Anfield Road’ta karşı karşıya geldiler. İlk yarısı 0-0 ile geçilen maçın ikinci yarısı tam anlamıyla sezonun en iyi 45 dakikasına sahne oldu. Liverpool iki defa öne geçmesine rağmen maçtan 1 puanla ayrılmak zorunda kaldı ve 7 maç sonunda ligde mağlup olmayan tek takım oldu.

Son yıllarda El Clasico’nun da önüne geçerek Avrupa’nın en büyük mücadelesi sayılabilecek maçın taktiksel tarafını global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Alman teknik adam Jurgen Klopp takımını 4-3-3 dizilişi ile sahaya çıkarırken sakatlığı bulunan Trent’in yerine Milner’a sağ bekte şans verdi. Trent dışında Liverpool geçen haftaki ilk 11’i ile sahaya çıktı.

Pep Guardiola ise Chelsea maçında çıkardığı 11’in aynısını çıkardı. Tek fark ise Grealish ve Foden’ın pozisyonlarıydı. Chelsea maçında sol kenarda oynayan Grealish, bu maçta ön üçlünün ortasında oynadı. Geçen hafta sahte dokuz olarak oynayan Foden da bu maçta sol kanatta forma şansı buldu.

İlk yarı

Oynayan oyuna ve atılan gollere bakarak maçı iki 45 şeklinde incelemek daha doğru olacaktır.

Yukarıdaki görselde maçın başında City’nin rakibini 4-3-3 şeklinde karşıladığını görebiliriz. Bu sayede merkezi kapatmaya çalışan konuk ekip, ilk 10 dakika boyunca bazı sıkıntılar yaşadı ve bu şekilde pres ve karşılama yapmaktan vazgeçti. Aşağıdaki görüntülerde bunları detaylı olarak göreceğiz.

Sol kenarda oynayan Foden ile sağ kenarda oynayan Jesus, rakip stoperlere yoğun pres yapmak yerine pas açılarını kapatmaya çalıştılar. Fabinho’yu marke etme görevi ise Grealish’e verilmişti. Fabinho’nun yer değiştirmesiyle birlikte ortadaki alana doğru hareketlenen Matip’i karşılamaya çıkan Bernardo, arkasındaki Henderson’ın boş kalmasına sebep oluyor ve Matip topu Henderson’a aktarıyor (Henderson’ı genelde orta sahanın sağında kullanan Jurgen Klopp bu maçta da aynısını yaptı. Oyun kurulumu sırasında Curtis Jones’u Fabinho’nun yanına çekerek fazladan pas opsiyonu sağlayan Alman hoca, Henderson’ı bu ikiliden biraz önde ve hatlar arasında konumlandırdı. Ortalama pozisyonlara baktığımızda bu durumu rahatlıkla görebiliriz). Henderson topu aldıktan sonra direkt bir şekilde kenarda boş olan Salah’ı görüyor ve Liverpool tehlikeli bir atak geliştiriyor. 4-3-3 ile merkezi kapatmaya çalışan konuk ekip doğal olarak kenarlarda bazı boşluklar verdi. Salah ve Mane maçın başlarında bu boşlukları değerlendirmeye çalıştı.

4-3-3 ile karşılama yaparken kenarlarda boşluk veren konuk ekibin hocası Guardiola, bu sorunun hemen farketti ve 4-4-2 dizilişi ile rakibi karşılamaya başladı. Bu sayede ilk yarının geri kalanında konuk ekip oyunu domine etmeye başladı. Nitekim maçın ilk yarısında ev sahibi Liverpool sadece 1 şut çekebildi.

Maçın ilk 10 dakikasında etkili bir pres yapan ev sahibi, konuk ekibe çok fazla oyun kurma fırsatı tanımadı. Öndeki altıgeni dar tutarak Rodri’nin top almasını engellemeye çalışan Liverpool bu şekilde merkezi kapatmaya çalıştı. Bundan dolayı da City’nin bekleri Walker ve Cancelo çizgilere açılıp buralarda top almaya çalıştılar. Öndeki altıgen ile defans dörtlüsü arasındaki hatta konumlanan City’li oyuncular ise bu alanlarda top almaya çalıştı. City gibi Liverpool’da merkezi kapatmaya çalışırken kenarlarda bazı boşluklar verdi ve Cancelo’nun da yardımıyla Foden bu boşlukları iyi kullandı.

Maçın ilk 10 dakikasından sonra Liverpool’un pres yoğunluğu azalmaya başladı. Ev sahibi ekip orta sahayı ne kadar kapatmak istese de pres yoğunluğu azaldığı için Rodri topları iyi bir şekilde kullanmaya başladı ve kenarlardaki boşluklar Liverpool için sorun olmaya başladı. Cancelo’nun kenarlarda top almaya başlamasıyla birlikte Foden defans arkasına daha rahat koşu atmaya başladı. Ortalama pozisyonlara baktığımızda da Cancelo’nun merkezden ziyade çizgiye daha yakın olduğunu ve Foden’ın en ileride konumlanan oyuncu olduğunu görebiliriz.

Yukarıdaki görsel Liverpool’un kenarlarda nasıl boşluklar verdiğine örnek olabilir. Merkezin kapalı olmasından dolayı top kanatlara aktarılıyor. Bu tarz anlarda Liverpool beklerinin çizgiye çıkmasıyla birlikte iç koridorlarda boşluklar oluştu ve City’li oyuncular bu boşluklara koşular attı. Jurgen Klopp  da maç sonunda bu durumdan ne kadar hoşnutsuz olduğunu dile getirdi.

Liverpool’un pres yoğunluğu azaldıktan sonra City oyunun kontrolüne eline geçirdi ve ilk yarıyı domine etti diyebiliriz. Yukarıda bahsettiğim üzere, Liverpool’un 4-3-3 dizilişi kenarlarda bazı boşluklara sebep olmuştu. Cancelo, Foden, Grealish ve Bernardo dörtlüsüyle oyunu sola yığan konuk ekibin ataklarının %44’ü sol kanattan gelişti. Oyunu sola yıktıktan sonra Liverpool’un kompakt bir şekilde o tarafa kaymasıyla bu sefer diğer tarafta boşluklar oluştu ve konuk ekip bu alanları değerlendirmeye çalıştı fakat ilk yarıda gol bulamadı.

Yukarıda City’nin ataklarının %44’ünün sol kanattan geliştiğinden bahsetmiştik fakat bu Milner yüzünden ortaya çıkan bir şey değildi. Geçen sene Liverpool’un kendi sahasında 4-1 kaybettiği maçta sağ bekte Trent oynarken bile City’nin ataklarının %51’i soldan gelişmişti. City’nin bu seneki diğer maçlarına baktığımızda da bu durumun Liverpool maçına özel olmadığını anlayabiliriz. Fakat yine de maç özelinde Milner’ın bazı pozisyon hataları vardı. Yukarıdaki görselde görüldüğü üzere, Matip De Bruyne’yi karşılarken sağ eliyle Milner’a Foden’ı gösteriyor. Milner bu pozisyonda dar kaldığı için Foden arkaya sarktı ve tehlikeli bir atak meydana geldi. Trent’in yokluğunda Klopp’un bu tarz durumları engellemek için Milner yerine Gomez’i tercih etmesi gerektiğini söyleyen bazı insanlar olabilir ama Klopp’un da kendi oyun planı özelinde Milner’dan hücum anlamında faydalandığını söyleyebiliriz. Görselde de yer aldığı gibi Milner’ın sağ bekte oynamasıyla birlikte Liverpool’un ataklarının %53’ünün sağ kanattan geliştiğini görebiliriz. Bu durumun oluşmasında Cancelo’nun savunma anlamında iyi olmaması da etkili oldu.

İkinci yarı

İlk yarının ilk 10 dakikası hariç oyun anlamında varlık gösteremeyen Liverpool, ikinci yarıya daha iştahlı bir şekilde başladı ve pres yoğunluğunu arttırarak City’li oyuncuları sürekli olarak top kayıplarına zorladı. WhoScored verilerine baktığımız zaman da City’li oyuncuların maç boyunca kaybettiği 12 topun 8 tanesinin ikinci yarı olduğunu görebiliriz.

Yukarıdaki görselde Liverpool’un eşleşmeleri daha iyi yaptığını görebiliriz. Rodri’ye top aldırmamaya çalışan ev sahibi ekip, Rodri top aldığı zamanlarda da baskıyı arttırarak iyi bir pas atmasını engellemeye çalıştı. Yukarıdaki sekansta da Rodri pasın şiddetini iyi ayarlayamadı ve top Cancelo’ya gelmeden Milner araya girerek topu kazandı.

Yukarıdaki görüntüye baktığımızda Liverpool’un attığı golde maçın Liverpool adına yıldızı olan Salah’ın geriye gelerek bağlantı yapışını ve Cancelo’nun savunma hatasını görebiliriz. Cancelo’nun Salah’ı takip etmemesinden dolayı Salah rahat bir şekilde geriye geliyor ve sağ tarafta Liverpool adına sayısal üstünlük ortaya çıkıyor. Salah topu aldıktan sonra da Cancelo çok zayıf bir savunma yaparak goldeki hatalar zincirini başlatıyor. Salah’ın önünü kapatmak için sağ tarafa kayma yapan Laporte’nin boşalttığı alana koşusunu atan Mane, Salah’ın attığı güzel pası gole çevirerek takımını 1-0 öne geçirdi.

Golü yedikten sonra City adına maçta birtakım değişiklikler meydana geldi. Liverpool’un presini aşmak için Bernardo Silva geriye gelerek top almaya başladı. Maçın City adına belki de en iyi iki üç oyuncusundan biri olan Portekizli futbolcu, bu pozisyonda topu iyi kullanarak De Bruyne’nin atağı başlatmasını sağladı. De Bruyne topu alırken koşusuna başlayıp rakip ceza sahasına kadar bu koşuya devam eden Walker ise goldeki en büyük paylardan birine sahip. Walker’ın koşusundan ve Liverpool’lu oyuncuların etkisiz savunmasından faydalanıp merkeze doğru yönelen Jesus ise Foden’a güzel bir pas bırakarak takımının ilk golünün asistini yaptı.

Yukarıdaki sekansta Liverpool’un attığı 2. golü görüyoruz. Henderson’ın sağ tarafa kaymasıyla birlikte Liverpool sayısal üstünlük elde ediyor. Henderson boş koşu atarak Cancelo’yu manipüle ederken Milner ise çizgide konumlanarak Foden’ı kendisine doğru çekiyor. Saniyeler içerisinde gelişen bu aksiyon sayesinde Salah pası alıyor ve seri bir şekilde çalımlar atarak mükemmel bir gol atıyor. Her ne kadar Salah’ın bireysel performansı sayesinde gelen bir gol olsa da Cancelo’nun yine başarısız bir savunma yaptığını söyleyebiliriz.

City’nin attığı 2. golün 1. gole benzediğini söylemek abartıya kaçmaz diye düşünüyorum. Walker yine kendi yarı sahasından depara kalkıyor ve rakip ceza sahasına kadar koşu atıyor. Bu sayede Robertson’ı manipüle eden Walker, takım arkadaşı Jesus’un boş kalmasını sağlıyor. Her ne kadar golü KDB atsa da Jesus’un da pas gelseydi bu golü atabileceğini söyleyebiliriz. Golde dikkat çeken bir diğer husus ise Milner yerine oyuna giren Gomez’in yaptığı aksiyon. Açık söylemek gerekirse Gomez’in ne yapmaya çalıştığını anlayamadığım bir aksiyon oldu. Rakibin ofsayta düşmesini sağlamak istiyor desek diğer üç Liverpool’lu oyuncunun aynı çizgide yer alıp kaleye daha yakın olduğunu görüyoruz. Gomez, arkasından koşan Foden’ın attığı koşuya odaklansaydı Foden’ın topu kötü kontrol etmesinden faydalanıp araya girebilirdi ve ya Foden’ın rahat bir şekilde pas atmasını engelleyebilirdi.

Final

Faal olarak dünyanın en iyi iki teknik adamını karşı karşıya getiren bu mücadelenin sezonun şimdilik en iyi maçı olduğunu söyleyebiliriz. İkinci 45 dakikasının birçok aksiyona sebep olduğu maçta ev sahibi adına öne çıkan Mohamed Salah, sezon başından beri verdiği iyi performansı devam ettirerek bu maçta da 1 gol, 1 asist yaptı. WhoScored verilerine baktığımız zaman da Mısırlı oyuncunun takımının çektiği 6 şutun yarısını çektiğini ve 2 kilit pas attığını görebiliriz. Konuk ekip adına ise Bernardo Silva’nın diğer oyunculardan bir tık ayrılarak öne çıktığını söylemek abartı olmaz. Defansif anlamda büyük bir özveri ile oynayan Portekizli futbolcu (3 top çalma ve 2 top kapma), oyun kurulum esnasında geriye gelerek aldığı toplarla birçok pozisyonda takımını atağa kaldırdı.

Kaynaklar: mackolik, whoscored, liverpoolecho

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.