Analiz | Rizespor 2-3 Galatasaray

Ligin 8. haftasında Galatasaray, Çaykur Rizespor’a konuk oldu. Son yıllarda bu iki takımın Rize’deki buluşmaları unutulmaz anlara sahne olurken bu sene de gelenek bozulmadı. 3 puanı 90+11’de Morutan’ın golüyle kapan Sarı Kırmızılılar puanını 14’e yükseltti ve üst üste ikinci kez geriye düştüğü bir maçtan galip ayrılmış oldu.

Galatasaray’ın galibiyetiyle biten karşılaşmayı global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

İki hafta öncesinde Lazio’yla karşılaşıp ardından Alanyaspor karşısına da aynı 11’le başlayan ve maç sonunda bu konudaki pişmanlığını dile getiren Fatih Terim bu kez Avrupa dönüşünde rotasyona gitti. Savunmada Boey’in sakatlığı ve Marcao’nun cezası nedeniyle sağ bekte Yedlin, stoperde de Alpaslan tercih edilirken orta sahada Taylan-Berkan-Cicaldau üçlüsü bozulmadı. Kanatlardaysa Feghouli ve Babel gibi iki tecrübeli isme yer veren Fatih hoca, sezona iyi bir başlangıç yapamayan Mohammed’le maça başladı.

Hamza Hamzaoğlu yönetiminde ikinci maçına çıkan Rizespor’daysa kadrodaki değişim göze çarptı. Remy, Yasin Pehlivan ve Gökhan Gönül kadroda yer almazken beklerde Boyd ve Cemali tercihleri dikkat çekti. Foel tek forvet olarak maça başlarken Fin golcünün arkasında Sabo – Boldrin – Umar üçlüsü görev aldı. Sene başından beri orta sahada istikrarıyla öne çıkan Bryan Dabo da maçın başarılı isimlerinden biriydi.

Galatasaray kanatlarının oyun kurulumuna katkıları

Sene başından bu yana rakiplerin merkezde uyguladıkları baskı sonucu geriden oyun kurulumunda zorlanan Galatasaray’da teknik direktör Fatih Terim çözümü kanat oyuncuları üzerinden kurguladı. İki kanatta top tekniği yüksek Feghouli ve Babel maça başlarken bu iki isim de merkezde konumlanarak rakip hatlarının arasında demarke pozisyonda pas istasyonu oldu. Yukarıdaki videoda da bu iki ismin boşa çıkarak başlangıcı oldukları birer pozisyonu(1’i ilk gol) ve Babel’in merkeze gelmesiyle oluşan sayısal üstünlük sonucu Cicaldau’nun hatlar arasında boşa çıkmasını görüyoruz.

Yukarıdaki görselde ise Galatasaray’ın baskın oynadığı 0-17. dakikalar arasında Babel’in topla buluştuğu noktalar mevcut. Çizgide topla buluştuğunda ne yapacağı tahmin edilebilir bir oyuncu olan Hollandalı, maçın bu bölümünde sırtı dönük top alma kabiliyetini ve tekniğini bir orta saha oyuncusu gibi merkezde konuşturarak takımının savunma-hücum hatları arasında bağlantı sağladı.

17. dakikada Rizespor’un eşitliği yakalamasından sonra ise Galatasaray’ın hücumdaki üretkenliği azaldı. Oyunun böyle gelişmesinde hem Rizespor’un maç başındaki kadar dağınık olmaması, hem de Galatasaray’ın maçın başında Babel’le yaptığı gibi hatlar arasına adam kaçıramaması birer etkendi. Yukarıdaki birbirine çok benzer iki pozisyonda da savunmadan topla çıkan Alpaslan bloklar arasında boşa çıkmış olan Feghouli’yi göremedi ve hatalı tercihlerde bulundu. Marcao’nun dönüşü ve olası Nelsson-Marcao tandeminin önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu.

Galatasaray’ın maçın bu bölümündeki kısır oyununu Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan dakika başına maksimum gol ihtimali grafiğinden de okumak mümkün. Sarı kırmızılılar 17-45. dakikalar arası maksimum gol ihtimali %10 olan bir atak bile geliştiremezken bu bölümde yalnızca 2 kez rakip ceza sahasında topla buluşabildi. Bu ilk devre aynı zamanda Galatasaray’ın sezon boyunca rakip ceza sahasında en az topla buluştuğu(5) devreydi.

Devre arasındaki değişikliklerin ardından ise maçın kaderi tamamen değişti. Grafikte de okuyabileceğimiz üzere Galatasaray birçok gol pozisyonu yakalarken ikinci devre tam 24 kez rakip ceza sahasında topla buluştu. Bu 24’e 7 kez ile en çok katkı sağlayan Halil Dervişoğlu’nun oyuna girişi ise maçın kırılma değişikliğiydi.

Değişikliklerin oyuna etkisi

İlk devre kanatlarını merkezde konumlandırarak rakibi açmaya çalışan Fatih hoca soyunma odasına 2-1 geride girince ikinci yarıya riskleri arttırarak başladı. Babel ve Feghouli’yle hatlar arasını zorlayan fakat Cicaldau özelinde orta sahadan gerekli hücum katkısını alamayan Terim, Taylan-Halil değişikliğiyle o bölgeye ekstra bir adam yerleştirmiş oldu. Berkan ve Cicaldau iki merkez orta saha gibi, Halil de on numara/yardımcı forvet gibi oynamaya başlayınca savunma-hücum bağlantısı daha güçlü hale geldi. Yukarıdaki pozisyonlarda da rakip savunma çizgisinin birkaç adım önünde konumlanan Halil’in aldığı paslarla (ve de Alpaslan’dan alamadığı) kurduğu bağlantıları görüyoruz.

Halil’in verdiği bu katkıyı Futbol Akademi Scouting (FAS) tarafından hazırlanan Aksiyon Değeri(AD) metriğini incelediğimizde de okuyabiliyoruz. Genç yetenek 45 dakika sahada kalmış olmasına karşın genel sıralamada üçüncü, ofansif metriklere bakıldığında ise takımının en iyisi durumunda. Ayrıca ilk devre Galatasaraylı oyuncuların tamamı toplamda 3 adam geçebilmişken Halil’in ikinci devre sadece kendisinin 5 adam geçmesi hücumdaki verimliliğini gösteren bir diğer istatistik. Onun haricinde yine oyuna 45’te dahil olan Ömer de pas metriğinde takımının en iyisi olarak maçı tamamlamış görünüyor.

Halil’in etkinliğiyle canlanmaya başlayan Galatasaray hücumları yorgunluk faktörünün de etkisiyle dakikalar geçtikçe zayıfladı. Bu anlarda yapılan Feghouli-Kerem değişikliyse maçın kaderini değiştiren ikinci değişiklik oldu. İlk devredeki Feghouli gibi Kerem de merkezde konumlanıp kendini boşa çıkarınca rakip savunmayı aşmak kolaylaştı. Örneğin yukarıdaki pozisyonlarda Kerem de tıpkı Feghouli’nin ilk devre görüntülerinde olduğu gibi merkeze kayarak rakibin hatları arasında konumlandı ve Cezayirli’nin aksine topla buluşabildi. Aldığı paslardan birini kötü tercihle harcarken birinde asist pasını veren isim oldu.

Öte yandan en geride topla buluşup rakibini geçen ve ardından koşusuna devam ederek sol yarım alanda kendisini unutturan Ömer’in goldeki katkısı da harikuladeydi. Aanholt’un savruk oyunu göze alındığında Ömer’in bu performansı oldukça kıymetliydi.

Son olarak Kerem’in pas tablosunu incelediğimizdeyse genellikle merkezden pas tercihinde bulunduğunu ve oyunda kaldığı kısa sürede rakip ceza sahasına 3 isabetli pas göndererek tehlikeler yarattığını söylemek mümkün.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.