Analiz | Manchester City 3-2 Aston Villa

İngiltere Premier Lig’in son haftasında Manchester City, Aston Villa’yı ağırladı. Liverpool’un 1 puan önünde lider olarak sahaya çıkan Pep Guardiola’nın öğrencileri 2 farklı geriye düştüğü maçta 5 dakika içinde geri dönerek şampiyonluğu göğüsledi. Manchester City’nin gollerini İlkay Gündoğan (2) ve Rodri kaydederken Aston Villa’nın golleri Cash ve Coutinho’dan geldi.

Maçı global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

İki ekip de beklenildiği formasyonlarda çıktı. Manchester City klasik 4-3-3, Aston Villa ise 4-3-2-1 şeklinde sahaya yayıldı.

Aston Villa rakibini kendi sahasında merkezi kapatıp savunarak karşıladı. Gerrard’ın öğrencileri zaman zaman ön alanda baskıyı da tercih etti.

Manchester City cephesinde ise oyuncuların konumları tam olarak yukarıdaki gibiydi ve bu görsel oyun hakkında epey bilgi verici. Fernandinho ve Laporte’un önünde Rodri ve Bernardo Silva oynadı ve olası kontra tehditlerine karşı Silva da Rodri ile derinde kaldı. Sağ bekte Stones’da çok ileride konumlanmadı. O kanat da Mahrez oyuna genişlik verirken Stones gibi bir savunmacının o kanatta olması Kevin De Bruyne’de daha öne itti. Sol kanatta ise Cancelo ve Foden ikilisi değişmeli olarak çizgide ve iç hatta konumlandı fakat Foden daha çok Jesus’a yakın olarak hatlar arasında boşluk aradı.

Aston Villa temel olarak oyun planını Kevin De Bruyne’u topla buluşturmamak ve merkezden City’e şans tanımamak üzerine kurdu. Villa defans hattı ile orta saha hattı arasındaki boşlukta neredeyse top alamayan Kevin De Bruyne, Douglas Luiz tarafından sürekli kontrol altında tutuldu. Yukarıdaki görselde Belçikalı oyuncu topla buluşmak için kendini sağ kanada atarken J. Stones içe kayıp Coutinho ile eşleşerek arkadaşına alan açıyor.

Maçın genelinde Aston Villa geriden oyun kurmayı çok tercih etmedi. Tercih ettiği zamanlarda da City agresif bir ön alan baskısı ile rakibine sıkıntı yarattı. Gerrard’ın öğrencileri daha çok uzun topları tercih etti. Özellikle ilk yarıda Watkins-Fernandinho eşleşmesini kullanarak etkili oldular. Watkins maç boyunca girdiği 13 hava topu mücadelesinin 7’sinde başarılı olarak bu plana işlerlik kazandırdı. Coutinho’nun ikinci yarıda bulduğu golde anlattığımıza paralel olarak Watkins’e atılan bir uzun topla geldi.

Steven Gerrard; Coutinho ve E. Buendia gibi iki 10 numara karakterli oyuncuyu birbirine yakın oynatarak City savunmasının dar kalmasını ve bek oyuncularının kenarda alan bulmasını planlamış. Bu fikre Rangers döneminde de sıkça şahit olmuştuk. Atılan ilk golde bu organizasyonun hayata geçmesini net olarak gördük. Golden önce de aynı hücum bir kere daha denenmişti. Yukarıdaki ilk görselde Coutinho top ile buluştuğunda Manchester City savunmasının ne kadar dar şekilde konumlandığını görebiliriz.

Pep Guardiola ikinci yarıya Fernandinho-Zinchenko değişikliği ile başladı. Bu değişiklik ile Cancelo sağ beke geçti ve City’nin iki kanattaki hücum gücü de arttı. İlk yarıda daha çok merkezden hücum etmeyi deneyen Maviler kale önüne kanatlardan daha çok top göndermeye ve daha çok adamla ceza sahasında bulunmaya başladı. Belki de kilidi açan hamle bu şablon değişikliği olmuş olabilir. Yukarıda görüldüğü üzere Manchester City ceza sahasında ilk yarıya nazaran daha fazla adamla yer alıyor.

Anlattıklarımıza paralel olarak Manchester City’nin Rodri ve İlkay’ın ikinci golünde merkezde bulduğu boşluklar göze çarptı. İlk gole kadar neredeyse kusursuz bir şekilde bölgeyi savunan Aston Villa ilk golden sonra dağılarak oyun disiplininden uzaklaşınca kalesinde art arda goller gördü. Bu merkez savunmasının aksamasında Manchester City’nin çok adamla ceza sahasına girerek Villa’yı geriye yaslaması da etkili.

Steven Gerrard’ın oyun planında önemli bir yer tutan beklerin hücuma katılması ve bu maç özelinde Watkins-Fernandinho eşleşmesinden 2 gol bulması da bu denli önemli bir maçta düşündürücü. Aston Villa en iyi yapabileceği iki şeyi yaptı ve goller buldu. City rakibinin neler yapabileceğinden çok kendi yapabileceklerine daha odak bir şekilde sahaya çıkmış galiba.

Sonuç

İki eski Liverpool efsanesi Gerrard ve Coutinho, Kırmızıların şampiyonluğu için elinden geleni yapsa da Manchester City şampiyonluğuna engel olamadılar.

Geriye düştüğü maçlarda sıkıntı yaşayan ve oyundan düşen bu oyuncu grubu, yenik durumdayken Liverpool’un Wolverhampton karşısında öne geçmesi durumunda aynı reaksiyonu verebilir miydi sorusu benim için hep aklımın bir köşesinde kalacak.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.