Analiz | Norwich City 3-2 Manchester City

Norwich City, Manchester City’nin 18 maçlık galibiyet serisine son verdi. Manchester City, bu sezon ligin ilk 5 maçında 5 puan kaybederek başlangıç yaptı ve Liverpool’un 5 puan gerisinde haftayı kapattı. Son dakikalarda farkı 1 indiren Manchester City maçı kaybeden taraf oldu ve seriye son verdi.

Ortalama pozisyonlar

Manchester City oyuna 4-2-3-1 sistemi ve ilk 11’de Laporte yokluğu ile başladı. Laporte’un 6 aylık sakatlığı sonrası ise yerini Stones’a bıraktı. Uzun bir aradan sonra tekrar birlikte oynayan Stones ve Otamendi iletişim konusunda sıkıntılar çekti. Formda olan Kevin De Bruyne yedeklerde başladı.

Norwich City oyuna 4-2-3-1 sistemi ile başladı ve Norwich City’de sakatlık listesi bir hayli kalabalıktı. Norwich City’de sakat olan isimler ise, Grant Hanley, Cristoph Zimmerman, Tom Trybull, Timm Klose ve Onel Hernandez isimlerinden yoksun oyuna başladı.

İlk yarı

Norwich City, Manchester City’nin baskısına karşı iyi çalışmış ve buna göre konumlanarak arkadan daha rahat topla çıkma seçenekleri oluşturdular.

Norwich City, arkadaki baskıdan kurtulmak için konumlanmanın yanı sıra ön alanda Manchester City’i zorlamak amaçlı Rodri, İlkay’ı marke ederek Manchester City’nin normal oyun planını kısıtladı ve zorladı. Laporte’un yokluğu ile arkada zorlanan Manchester City arkada zorlanmaya ilk dakikadan başlamıştı.

Manchester City, Rodri’nin marke edilmesine karşı Zinchenko’yu daha içeri getirerek oyun kurmasını istiyor. Burada ne kadar Zinchenko’ya karşı bir baskı yapılsa da Zinchenko yinede içeri gelerek defalarca oyun kurmayı üstlendi.

Zinchenko’nun maç boyu aksiyonlarına baktığımızda da ne kadar ön alanda olduğunu ve genelde aksiyonun hücum kısmında aldığını ve oyunu görebiliriz.

Ön alanda daha çok baskı yapmak isteyen Norwich City baklava şeklinde dizilerek oyun alanını ve oyuncu opsiyonlarını kısıtlamayı hedefledi.

Manchester City genelde 2.bölgede 4-3-3 konumlanması ile yoğun bir pres uygularken Norwich City’e karşı ise genelde 2.bölgede 4-4-2 konumlanarak Norwich City’i sahaya yayılarak karşıladı. Yerden pas yaparak çıkan Norwich City’i zorlamak istediler. Bunda ise genel olarak etkili oldular ama Norwich City’nin ilk golünde ise bunu başaramadılar.

Norwich City, gole kadar arkadan ayağa pas yaparak çıkmaya çalıştı ama başarılı olamadılar. Golden önce ise ilk defa hazırlıklı ve ayağa pas yaparak çıkabilen Norwich City pasların sonucu korner kazandı ve korner karşılamasında iyi olmayan Manchester City karşısında skoru buldu. Korner pozisyonundan önce 29 pas yaparak Manchester City topa hiç değemedi ve sadece topa müdahale yaparak topu kornere gönderebildi.

Manchester City golü kalesinde gördükten sonra ise tekrar ataklar bulmaya çalışıyordu. Ön alanda baskılar yaratıyordu ama harika hazırlanan Norwich City yine adam markajları ve alan kapatmaya devam ediyordu.

Golden önce Stiepermann’nın, Otamendi’yi kendine çekerek alan açması ve Pukki’nin bu alanı kullanarak ileride 2 v 1 yakalaması Manchester City’i dağınık bir şekilde yakaladılar ve Pukki’nin asisti ile Cantwell gol ile buluştu.

Pukki’ye açılan alanı değerlendiriyor ve Pukki boş alanı güzelce değerlendiriyor bu pozisyonda defans hattında ise uyum sorumluluğu ortaya çıkmaya başladığını bu pozisyondan daha net anlayabiliriz.

Cantwell boş alanı güzel değerlendiriyor ve golü atıyor.

Orta alandan fırsatlar bulamayan City sürekli kanatlara inerek orta açma denemesinde bulunmaya başladı. Tabi bunun orta alanı kapatma ve dar bloklar kurulmasından kaynaklı olduğunu görüyoruz. Norwich City orta alanı daha kalabalık tutarak Manchester City’i zorladı. Zorlanan Manchester City kanatlara indi ve orta denemeleri yapmaya başladı.

Norwich City’in 2 farkı ilk yarı korumak amaçlı tamamen kalabalıklaşma ve yakın bloklar kurmak istedi ve birbirine yakın bloklar oluşturdu.

Adam adama oynamaları ve orta alanı kapatmaları Manchester City’i zorladığını söylemiştik. Silva’nın golde bunları kırarak alan açması ve orta alanda kendi başına pozisyonu yaratması Manchester City için ilk yarıyı 1 farka indirtti.

Silva’nın bu pozisyonda orta alanda rakipleri kendine çekerek alan açtı. Sİlva’nın hareketliliğini takip eden Norwich City savunması arkada Agüero’yu unuttu ve açılan orta da Agüero için kolay bir topa dönüştü ve burada Agüero gol ile buluştu.

İkinci yarı

Norwich City, ikinci yarıya yine ilk yarı disiplini ile başladı ve Manchester City’i savunmak için baskı ve daraltmalar uygulamaya devam etti.

Norwich City’in sayısal üstünlüğü ve alanları kapatmak için 4 v 3 şekilde Manchester City’nin oyun planını devre dışı bırakma planını uyguladılar.

Norwich City’i baskısının ve disiplinin aynı devam ettiğini söylemiştim ve burada yine ilk yarıda olduğu gibi Rodri’ye karşı baskı ve ön alanda pres yapmaya devam etti.

Bu pres sonucu Otamendi ve Stones hatasını ortaya koydu. Laporte’un yokluğu ile uzun bir aradan sonra tekrar Otamendi ve Stones tandemi ile sahaya çıkan Manchester City, iletişim eksikliği ve arkadan top çıkarmada zorluk yaşadığını bu pozisyonda açıkça belli etti. Rodri’nin marke edilmesi sonrası yapılan hatanın sonucunda Norwich City’in maç boyunca ön alan baskısından sonuç aldı ve golü attı.

Norwich City, Manchester City’nin arka alanlara sarkmasını ve half space alanlarını kapatmak adına ön libero oyuncularını stoper ve bek arasına yerleştirdi. Bu da Manchester City’nin arkalara sarkmasını engelledi Manchester City kanatlara inmeyi bir kere daha zorunda kaldı. Manchester City’nin normal oyun planından uzak kaldı.

Norwich City artık skoru 3-1 yaptıktan sonra defansını derinde kurmaya başladı ve Manchester City’e alan açmamaya özen gösterdi. Manchester City ise daha çok yüklenmeye topa sahip olmaya başladı. Norwich City alan açmayınca ve disiplinden kopmayınca artık daha çok istediği sonucu elde etti.

Manchester City, Norwich City’nin kapanmasına karşı son çare ceza sahası dışından şutlardan aradı ve 80 ile 90 arası 4 ceza sahası dışından şut çekerken 2 ceza sahası içinden şut çekebildi ve bu şutlardan Rodri’nin şutu gol oldu.

Rodri’nin golünde Norwich City’nin arkalara sarkmayı ve ceza sahasını engellemek isterken arkada boş bırakılan alanda Rodri’nin unutulması sonucu Rodri de boşluktan yararlanarak şutu çekti ve golü attı.

Genel istatistikler

Norwich City, maç boyunca 5 şut çekti ve bu şutların 3’ü isabetli oldu. İsabetli olan şutlar ise gole dönüştü.

Manchester City ise 25 şutun 10’unu  son 15 dakika da. Maç genelinde 8 isabetli şut çeken Manchester City 8 isabetli şutunda 5’ini son 15 dakikada çekti.

Norwich City ileriye pas göndermede de sorunlar yaşadı ve çıkışlarda sorunlar yaşadığını söylemiştik. İleriye isabetli pas %57 şeklinde sonuçlandı ve ön alanda etkisiz oldu.

Maç boyunca topa sahip olabilen Manchester City, 15-30. dakikalar arası yediği gollerde ise genelin altında oynadığı ise dikkat çekiyor.

Pas bağlantılarına baktığımızda ise yine Zinchenko’nun oyunu öne taşıma da bir araç olduğunu görebiliriz ve bağlantıyı Zinchenko üzerinden olduğunu da daha net görmüş oluruz.

Instat Index maçın adamı

Norwich City için savunma anlamında en iyilerinden biri olan McLean alan kapatmalarda oldukça başarılı oldu. Oyun boyunca disiplinden Kopmayan Norwich City için vazgeçilmez oldu.

Sonuç

Manchester City sezonun en kötü oyununu oynadı, oynanan oyunu kıyasladığımızda ise şut ve pozisyonları oldukça yüksekti ama Manchester City bu maçtan 1 gol veya beraberlik alabilirdi diyebiliriz.

Manchester City savunmasında Laporte sonrası uzun bir aradan sonra Otamendi ve Stones ile çıktı. İletişim, uyum ve arkadan oyun başlatmada sorunlar olacağını düşünülüyordu ve beklenilen de oldu, Otamendi ve Stones 3.golde de bariz bir şekilde bunu herkese gösterdi.

Laporte ve Kevin De Bruyne yokluğunda ise oyun kurma ve pas yapmak için devreye Zinchenko girdi ve takımın en çok pas yapan oyuncusu oldu.

Norwich City ise oyun kurarak atağa çıkmak istemelerini ilk başta aşırı zorlandılar ve yapılan ilk ayağa paslar sonucu korneri buldular ve korner sonucu gole ulaştılar.

Manchester City’e alan bırakmamayı hedefleyen Norwich City son dakikalara kadar bu çabayı sergiledi. Norwich City’nin sadece 3 isabetli şutu mevcutken 3’ü de gol oldu.

Norwich City, İlk baştan beri organize ettiği savunma anlayışını hiçbir şekilde oyun boyunca koparmadılar.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş