Analiz | Yeni Malatyaspor 2-3 Alanyaspor

Maç önü

Teknik direktör değiş tokuşu sonucu oyun stili 180 derece değişen 2 ekibin karşılaşmasında, bol gollü olmasına rağmen Alanyaspor’un savunma disiplininden kopmayan ve Farnolle’un ciddi kurtarışlar yaptığı bir maç oldu.

İlk 11’ler ve dizilim

Ev sahibi Yeni Malatyaspor, 4-2-3-1 genel düzenle oynadı ve maç boyunca bu disiplinini bozmadı. İlk yarıda hücuma çıkarken Robin Yalçın’ın stoperlerin arasına girdi, Donald onun önünde ve Guilherme de 10 numara da oynadı. Kanat oyuncuları daha çok hücumu düşününce Alanyaspor, Farnolle’a rağmen hızlı hücumlarla etkili oldu ve galip geldi.

Yeni Malatyaspor, 2 defansif orta sahası sayesinde kendi sahasında rakibine açık alan bırakmamaya çalıştı fakat Alanyaspor maç boyunca hiç set hücum yapmadı.

Alanyaspor, maç boyunca savunma disiplininden ödün vermedi ve rakibini durdurmak adına maç içerisinde farklı şekillerde sahaya yayıldı. Maça ilk olarak kompakt 4-4-2 ile başladılar.

Alanyaspor, özellikle Mina’nın oyunu kolay başlatmaması adına 2. gole kadar ön tarafta baskı uyguladı.

Özellikle 2. golde hücum pres sonrası gelişen hızlı hücumda yerini kaybeden Hadebe’nin hatası Alanyaspor’un oyunu istediği gibi yönlendirmesini sağladı.

Alanyaspor, 2. devrede ise 4-1-4-1’e dönerek rakibin dribling silahını kullanmasını önlemeye çalıştı. Yeni Malatyaspor ise, 2. devreye merkez orta sahasını değiştirerek başladı. Robin, stopere ve Donald ise forvet arkasına geçti. Donald özellikle fiziğini kullanarak rakibi yıpratmaya çalıştı.

Yeni Malatyaspor’un çift forvet hamlesine karşı ise, Alanyaspor 5-3-2’ye geçerek iyice geriye yaslandı ve rakibini doldur boşalta mahkum etti.

Öne çıkan taktik değerlendirmeler

Hücumda etkili olan Bifouma’nın kanat forvet gibi oynayıp çoğu zaman rakip sahada kalmasıyla, Yeni Malatyaspor’un sağ kanadının yerleşme boyu uzadı ve ilk yarıda Junior Fernandes’in bu kanattan hızlı hücumlarda etkili olmasına sebep oldu.

Alanyaspor’un hızlı hücum aksiyonlarına rağmen, savunmadaki aksiyon yoğunluğunun az olması topla oynamak yerine rakibinin oyununu bozmayı ve alan kapatmayı tercih ettiğini gösteriyor.

 

Yeni Malatyaspor’un 485 isabetli pasının 147 tanesinin hücumu düşünmeyen pas olmasının yanında Alanyaspor’un 163 isabetli pasının sadece 15’inin hücumu düşünmeyen pas olması her topta ileriyi düşünmelerinin sonucuydu.

Pas uzunluğu olarak bakarsak ortalama pas uzunluğu Alanyaspor’un daha uzun olsa da, Yeni Malatyaspor’un 40 metre üzerinde Alanyaspor ile aynı sayıda pas yaptığını görüyoruz. Burada Alanyaspor’un Yeni Malatyaspor’a merkezi kapatması ve özellikle maçın son 15-20 dakikasındaki 5-3-2 dizilimi ile onları uzun toplara mahkum etmesi etkili oldu.

Öne çıkan oyuncular

Yeni Malatyaspor’un yeni transferi oyuna 2. devrede girdi ve farkını ortaya koydu. Sadece 3 hatalı pas ile %92 pas başarısına ulaşırken, sahanın her yerinden oyunu yönlendirdi.

Alanyaspor’un merkez orta sahada savunmadaki dinamosuydu. Bütün maç boyunca çok enerjik ve takımı adına savunmada değerli hamlelerde bulundu.

InStat Index maçın adamı

Yeni Malatyaspor’un hücumdeki en etkili silahı aynı zamanda 298 InStat Index puanıyla maçın adamı da oldu. Savunmaya yardım etmemesine rağmen 3/3 top çalma başarısı, rakip sahadaki 1 pas arası ve 4 ölü top ile top ayağına her geldiğinde etkili olmaya çalıştı ve oyunu rakip sahada tutmaya çalıştı.

Önümüzdeki maçlar için değerlendirme

Yeni Malatyaspor, kaotik hücum futboluna devam ediyor ve Alanyaspor gibi disiplinli savunma takımlarına karşı şansı yaver gitmedikçe başarı elde etmesi zor gözüküyor. Ayrıca Mina ve Hadebe gibi oyun başlatabilen stoperler varken aralarına ön libero sokarak hücumdaki sayı fazlalığı ihtimallerini azaltarak, tamamen bireysel yeteneğe odaklı bir oyun oynuyorlar.

Alanyaspor, Erol Bulut’un antifutbol oyun anlayışını benimsemiş ve haddini bilerek oynuyorlar. Hücum oyuncuları gününde oldukça, rakiplerine zor anlar yaşatacaklardır. Erol hocanın maç içerisinde taktik dizilim değişiklikleri yapmasıysa, B ve hatta C planlarının olduklarını gösteriyor fakat set hücum oynamadan nereye kadar gidebilirler, orası muamma.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş