Andrea Pirlo | Şef Juventus’un başında

Pirlo, Juventus’ta futbolcu olarak 4 yıl geçirdi. (2011-2015)

Andrea Pirlo, hiçbir teknik direktörlük deneyimi olmadan Maurizo Sarri’den boşalan Juventus koltuğuna 8 Ağustos 2020 günü oturdu. 

Futbolculuk kariyerinde Inter, Milan ve Juventus ile gazetelerin manşetlerini süsleyen Andrea Pirlo, artık Juventus’un teknik direktörü olarak manşetlerde yer alacak. Ancak teknik direktörlük alanında başarılı olacağı konusunda kendisinin dahi şüpheleri var.  

Pirlo? Gerçekten mi? Otobiyografisinin 9. bölümüne şu ifadelerle başlayan adam: “Menajer olmak için tek kuruş dahi bahse girmem. İlgimi çeken bir iş kesinlikle değil. Çok daha farklı ve fazla endişelenecek şey var…” 

10 gün önce 23 yaş altı takımı çalıştırmak çok daha risksiz ve baskısız bir iş. Juventus A takım patronluğu ise oldukça beklentilerin ve baskının yüksek olduğu bir mevki. Öyle ki Avrupa kupalarında başarısız bir Juventus var. Ayrıca takımda Cristiano Ronaldo gibi veteran-yıldız birçok futbolcu mevcut olduğundan bu takımı yönetmek için farklı işler yapmayı gerektiriyor. 

Bu durumda Pirlo herkesi şaşırttı. Futbolculuk yıllarındaki saha içindeki “maestro” rolünü bakalım teknik direktörlük kariyerine de taşıyabilecek mi? 

Neden Pirlo? 

Juventus, 2017 Şampiyonlar Ligi’ni Real Madrid’e kaybettiğinden beri işler biraz bayatlamış durumda. Juventus, markasını daha ilgi çekici yapmak için Cristiano Ronaldo’ya imza attırdı ve sonrasında Max Allegri’nin takımı 2018-2019 sezonunda hiç olmadığı kadar sıkıcı göründü.  

Ardından Sarri takımın başına geçti. Ancak Juventus artık yalnızca sıkıcı bir takım değil aynı zamanda savaşçı ruhunu da yitiren bir takımdı.  

Başkan Andrea Agnelli bir kumar oynaması gerektiğinin farkındaydı. Antonio Conte işleyen bir kumardı. Ardından Milan’ın sevilmeyen teknik direktörü Max Allegri de zamanında yine bir tür kumardı.  

Belki de eski Milan maestrosu ve Juventus efsanesi Pirlo, takımı bu hanedanlığın ilk sezonlarında izlemesi çok eğlenceli kılan Juve ruhunu geri getirebilirdi. 

Juventus, sabit bir gelir elde etmek için Juventus markasını -dilerseniz Juve yaşam tarzını- tanıtmaya devam etmek istediklerini ve bir devrim gerektirmeyecek sportif parlaklık istediklerini açıkça belirtti. Bir tanrı gibi futbol oynayan sakallı hippi, her iki gereksinimi de karşılıyor. 

Herkes kazanma ustası Ronaldo’yu cool Pirlo’nun rehberliğinde izleme fırsatı bulacak. Zor kazanılan para kesinlikle değer getirebilecek oyunculara harcanacak. En önemlisi de Pirlo öderliğinde pragmatizm kullanılarak bu bireysel topluluk bir takım olacak.  

Felaket bir şekilde bitebilir mi? 

Kesinlikle. Pirlo’nun neler yapabileceği hakkında tahminde bulunmak için çok çok az şey biliyoruz.  

Giorgio Chiellini’nin kendi kitabında bahsettiği gibi, Pirlo gibi sahada ‘uzaylı’ olan büyük oyuncular, teknik direktör olduklarında sadece ölümlülerle uğraşmaları gerektiğini kabul etmek zorunda. 

Pirlo kendi büyüklüğüne sahip birçok oyuncuya koçluk yapmayacak. Bununla baş edebilir mi yoksa onu hayal kırıklığına uğratır mı? 

Peki bu 14 ay önce Sarri’nin Juventus teknik direktör olmasından daha büyük bir kumar mı? 

Sarri harika bir Napoli döneminden sonra Chelsea ile de Uefa Avrupa Ligi kazandı. Estetiğe değer veren, belli bir oyun tarzına sahipti.  

Sarri kumarı onlara zar zor bir kupa kazandırdı ve çok sayıda Ronaldo göz yuvarlamasıyla sonuçlandı, hayal kırıklığına uğramış bir Leonardo BonucciSarri’yi sık sık kenardan sakinleştirdi ve oyun tarzına sonsuz eleştiri getirdi. Sarri gerçekten bir kumardı ve muhtemelen Pirlo’dan fazlası değildi. 

Pirlo Juventus’a ne getirir? 

Pirlo’nun henüz bir teknik direktörlük deneyimi yok ve bu durum ilk aşamada bazı problemleri beraberinde getirebilir. Ancak PirloAgnelli’nin takımın gelişimini hızlandıracağını umduğu başka niteliklere sahip.  

Pirlo’nun Seria A bilgisi oldukça üst düzeyde.  

İtalya’nın en üst seviye 3 takımında futbolculuk yaptı. Hepsinin güçlü ve zayıf yönlerini ve ona meydan okuyacak çeşitli kulüplerin kültürünü biliyor. 

Andrea Pirlo futbolculuk kariyeri 

1995-1998: Brescia 

1998-2001: Inter Milan 

1999-2000: Reggina (kiralık) 

2001:           Brescia (kiralık) 

2001-2011: AC Milan 

2011-2015: Juventus 

2015-2017: New York City 

Eğer Ronaldo Sarri konuşurken gözlerini devirdiyse, konu Pirlo olduğunda kimse aynısını yapamayacak. Zidane’ın Real Madrid’de olduğu gibi, Pirlo, çok şey kazanmış, öykünmesi ve saygı duyulması gereken bir efsanedir.  

Kesinlikle biliyoruz ki Pirlo’nun oyuncularla olan iletişimi Sarri’den daha iyi olacaktır. Sonuçta Gianluigi Buffon, Leonardo Bonucci ve Chiellini’yi çok iyi tanıyor. 

PirloJuventus’un her zaman kazanması gerektiğine dair kendine güven ve inanca sahip, bu yüzden Sarri’den düzenli olarak gördüğümüz türden bir endişeyi ifade etmeyecek.

 

Pirlo henüz 31 Temmuz’da Juventus U-23 takımının başına geçmişti.

Oyun açısından, sağlayabileceğimiz tek şey varsayım. Pirlo’nun diğer modern teknik direktörler gibi topa sahip olarak oyunu domine etmeyi istediğini biliyoruz.  

Bununla birlikte, çok saygı duyduğu Pep Guardiola veya Atalanta’daki Gian Piero Gasperini gibi birinin aksine, Pirlo hücuma fayda sağlamak için savunma fedakarlıklarına ikna olmuş değil. 

Pirlo otobiyografisinde açıklıyor: “Başarı, hatların arkasındaki bölgede başlar. Daha basit bir ifadeyle, en az golü kabul eden takım maçı kazanır.” 

Yenilen 40 golün ve kaybedilen 21 puanın ardından Juventus taraftarları için bu açıklama rahatlatıcı olabilir.  

Pirlo Juventus’ta ne ile karşılaşacak? 

Juventus, takımın ortalama yaşını düşürmekten, topu sadece Ronaldo gibi oyunculara taşımaya yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda savunma üzerindeki baskıyı da hafifletecek dengeli bir orta saha sunmaya kadar düzeltilmesi gereken birçok sorun yaşıyor. 

Juve’nin forvet hattında, Ronaldo ve Paulo Dybala gibi iki süper-yıldızın yanı sıra Parma’dan gelmeye hazırlanan genç Dejan Kulusevski bulunuyor. 

Defans hattında ise dünyanın en iyi genç yeteneklerinden Matthijs de Ligt, Türkiye’nin defanstaki gururu Merih Demiral ve –Jose Mourinho’ya göre- Harvard’da savunma üzerine ders vermesi gereken iki veteran Bonucci ve Chiellini bulunuyor.  

Sorunların ortaya çıktığı yer, bek pozisyonlarında ve en önemlisi orta sahada- Andrea Pirlo’nun alanı. Juventus’un dikkat etmesi ve Pirlo’nun çözüm önerilerini getirmesi gereken bölgeler bunlardır.  

Bununla birlikte, Pirlo’nun yapması gereken en önemli şey, Juve’nin tekrar futbol oynamaktan zevk almasını sağlamaktır. Sarri yönetimindeki bu geçen sezon uzun, sıkıcı ve aşırı zordu. 

Bu, kazanılacak başarıların, çeşitli bireylerinin parlaklığının ve kulübün her yerinde var olan arkadaşlıkların tadının çıkarılması gereken bir takım. 

Liverpool’un oynadığı ve Real Madrid’in yıllar içinde oynadığı şekilde eğlenmenin zamanı geldi ve belki, sadece belki, Juventus da bazı kupalar kazanabilir. 

Kaynak: BBC Sport/ Mina Rzouki