Arnavutluk – İsviçre maç sonu analizi

Maça iyi başlayan İsviçre 5. Dakikada Rodriguez’in kullandığı köşe vuruşunda Schar’ın golüyle 1-0 öne geçti. Golden sonrada oyunun kontrolünü elinde tutan İsviçre ilk 25 dakika dominant olan taraftı. 25. Dakikadan sonra Arnavutluk topa daha çok sahip olmaya başladı ve 30. Dakikada Hysaj’ın güzel pasında savunma arkasına sarkan Sadiku net bir fırsattan yararlanamadı. 36.Dakikada Cana oyundan atıldı ve bu dakikadan devre arasına kadar olan sürede İsviçre baskılı olan taraftı. Dzemaili ve Seferovic ile fırsatlar yakalayan İsviçre bu şansları değerlendiremedi.

İkinci yarıda da oyun pek değişmedi. İsviçre yine kontrolü elinde bulunduran taraftı. 53 ve 66. Dakikalarda Seferovic ile net fırsatlar kaçırdılar. Bir türlü gelmeyen gol Arnavutluk’u oyunda tuttu. Arnavutluk’ta ise 76.Dakikada Hysaj’ın pasına hareketlenen Sadiku topu yan ağlara gönderdi. Maçın kader anında ise 87. Dakikada İsviçre savunması arkasına sızan Gashi %100 gol şansında Sommer’i geçemedi ve Arnavutluk ayağına gelen puan şansını tepti.

Grup a

Arnavutluk

Arnavutluk maça 4-3-3 sistemiyle başladı. 4-3-3 savunmada ise 4-5-1 şekline dönüyordu. Oyunun büyük bölümünde kendi yarı alanında geçirdi. Hücumda ise Sadiku’ya atılacak uzun toplar ve yakalanacak duran toplar en büyük umutlarıydı. Cana’nın 36.Dakikada oyundan atılmasıyla sistem 4-4-1’e döndü ve maçı bu sistemle tamamladılar. Cana atıldıktan sonra savunmada özellikle sağ ve sol iç bölgelerinde çok açık verdiler. İsviçre bu bölgelerden ceza sahasına rahatça girebildi. Hücumda yaptıkları pozisyon hataları top ayaklarındayken etkisiz olmalarına yok açtı.

İsviçre

İsviçre sahaya 4-2-3-1 sistemiyle çıktı. Dzemaili, Xhaka ve Behrami ikilisinin önünde Seferovic’e yakın oynadı. Oyuna hükmetme anlayışıyla çıkan İsviçre genel olarak istediğini sergiledi. Savunmada yüksek baskı ve 2.bölge arasında ki baskı geçişlerini iyi yaptılar. Ancak savunma kısmında ise Arnavutluk’un savunma arkasına derin toplarına yetişmekte zorlandılar. Schar ve Djourou havadan etkili olmalarına rağmen yerden ağır kaldılar.

Hücumda ise geriden oyunu kuran İsviçre yerleşerek hücum etmeye çalıştı. Arnavutluk’un sağ ve sol iç bölgelerini çok iyi kullanıp ceza sahasına girmeyi başardılar. Onlarda 3.bölgeye geçerken çok etkisiz kaldılar. Bu durum üreticilikte sıkıntı çekmelerine neden oldu. Bunun nedeni ise orta saha oyuncularının aynı tarz oyun oynaması diyebiliriz. Hücumda ayrıca bitiricilik konusunda da çok büyük sıkıntı çektiler. Seferovic özellikle 4-5 net fırsat harcadı. Mehmedi ve Shaqiri de etkisiz bir gün geçirince İsviçre hücumda zorlandı.

Maçın kırılma anı

grup a 1

87.Dakikada Gashi’nin kaçırdığı net pozisyon.

Maçın yıldızı

grup a 2

Maçın yıldızı olarak aslında net bir isim söyleyemeyiz. Schar hem golü attı hem de savunmasında iyi bir maç çıkarttı. Onu maçın adamı olarak gösterebiliriz. Schar mücadelede 1 gol attı, 8 top uzaklaştırdı, 5 hava topu kazandı ve %90 pas başarı yüzdesi tutturdu.

Maçın hayal kırıklığı

grup a 4

Maçın hayal kırıklığı takımı için çok önemli bir rolü olan Cana oldu. 36.Dakikada gördüğü kırmızı kart ile bu önemli maçta takımını eksik bıraktı. İsviçre takımı adına hayal kırıklığı ise harcadığı 4-5 net fırsatla takımının skoru yükseltmesine engel olan Seferovic oldu.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş