Türkiye Milli Takımı’nın şampiyona öncesi durumu

turkiye 1

Ön elemelerde uçurumların kenarından dönen Türkiye belki de bir mucizeyi gerçekleştirerek, en iyi üçüncü olarak Fransa vizesi almıştı. Netleşen kadro, İngiltere ve Karadağ’la oynanan hazırlık maçları derken Ay-Yıldızlılar’a turnuva öncesi mercek tutacağız.

Euro 2016 Vizesi Nasıl Alındı?

turkiye 2

Elemelerdeki A Grubu’ndan Çek Cumhuriyeti ve İzlanda’nın ardından ama daha önemlisi en iyi üçüncü olarak Euro 2016 vizesi aldı Türkiye. Buradaki kritik nokta ise 9 maçta galibiyeti olmayan Kazakistan’ın son maçta devleşerek Letonya’yı grup sonunculuğuna itmesi ve Türkiye’nin en iyi 3 olması oldu. Diğer türlü oynanacak bir elemede işimiz hiç de kolay olmayacaktı.

Türkiye, İzlanda’nın devleştiği, Hollanda’nın ise şaşırttığı bu ön eleme grubundan 18 puanı 14 golle toplayarak çıkmayı başardı.

Kadro

Açıklanan 23 kişilik kadroda özellikle savunmada sürpriz tercihler var. Uluslararası tecrübe eksikliği göz önünde bulundurulursa Ahmet Çalık tercihi şaşırtabilir. Sol bekte inişli, çıkışlı performansından dolayı İsmail yerine Hasan Ali düşünülebilirdi. Genel performansıyla Semih Kaya’nın çağrılması da çok büyük bir sürpriz bence. 2 maçlık cezasından dolayı Gökhan Töre’nin çağrılmamasına şaşırmadım. Gökhan bu önemli turnuvayı nasıl kaçırdığını düşünerek gerekli dersleri çıkarmalı. Töre tercihinden dolayı kadroya alınmadığı açıklanan Ömer Toprak ise Gökhan Töre’nin kadroda yer almamasına rağmen listede yer bulamıyor. Turnuva öncesi Terim’in başını ağrıtabilecek bir konu bu. Kalede yer bulan Volkan Babacan, Harun Tekin ve Onur Kıvrak tercihleri ise normal gözüküyor. Emre Mor son hazırlık maçında yaptığı iyi işlerle son anda Fransa vizesini almış gibi gözüküyor. 18 yaşındaki bir oyuncuya basının verdiği gazla büyük görevler yüklemek en büyük zararı ona verir. Hem kamuoyunun hem de teknik ekibimizin özenle üzerinde durması gerektiği bir oyuncu Emre Mor. Gelişimi açısından bu turnuva onun için iyi bir deneyim olacaktır.

turkiye 3

İLGİLİ HABER | Türkiye Milli Takım Euro 2016 kadrosu açıklandı

20+3 kişilik kadroda saydığımız soru işaretleri mevcut. Fatih Terim “Biz bitti demeden bitmez!” sloganıyla bu soru işaretlerini gidermeye çalışacak.

turkiye 4

 

Beklenen 11

Terim’in elemelerdeki ve hazırlık maçlarındaki tercihlerine bakarsak yandaki 11’i görüyoruz. Bu kadroyla ilgili bazı soru işaretleri var. Bunlardan en ciddi olanı Mehmet Topal’ın yeri. Fenerbahçe’nin vazgeçilmez orta sahası Milli Takım’ın 11’inde yer alacak ancak stoperde mi yoksa orta sahada mı? Terim’in son tercihlerine göre stoper tandeminde yer almasını bekliyorum ancak orta sahada verimi tartışılan Ozan Tufan’dan daha iyi bir tercih olacağını düşünenlerdenim. Ozan’ın fiziksel sıkıntıları çözülmüş değil. Topal’ın, orta sahada yer almasına kesin gözüyle baktığımız Oğuzhan ve Selçuk’a iyi bir emniyet kemeri olacağını düşünüyorum. Balta’yla oluşturulacak savunma ikilisinde de oyumu Serdar Aziz’e veriyordum ancak başarılı oyuncu sakatlığı sebebiyle kadroya çağrılmadı. Ömer Toprak’la ilgili de saha dışı sıkıntılar mevcut. Bu açıdan baktığımızda Terim’in Topal-Balta tandeminde ısrarcı olacağını düşünmek zor değil. Bunu hazırlık maçlarında da gösterdi.

Sağ önde Hakan Çalhanoğlu’nun yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. Kanatlarda o kadar verimli olduğunu düşünmesem de Hakan’ın kadrodaki en büyük işlevi ise kuşkusuz duran toplardaki becerisi olacak.

Kaleci tercihi belki de en net konulardan biri. Eldivenleri giydiğinden beri güven veren Volkan Babacan Fransa’daki file bekçimiz olacak.

Beşiktaş’taki performansıyla sezonun en iyi çıkış yapanlarından olan Cenk Tosun’un yerine de kesin gözüyle bakılıyor. Cenk Tosun Milli Takım’ın önemli gol ayaklarından biri olacak.

turkiye 5

 

Grubumuzda farklı tarzlarda 3 takım var. Yukarıda yazdığım on bir Türkiye’nin beklenen on biridir ancak özel tercihler olursa da şaşırmamakta fayda var. Yani Terim’in elemelerde birkaç kez kullandığı bir 4-6-0 opsiyonu var. En basitinden güçlü orta sahasından dolayı Hırvatistan karşılaşmasına 4-6-0 dizilişiyle çıkabiliriz.

Türkiye’nin Gruptaki Yeri

2010 ve 2012’deki başarılarının ardından 2014’te adeta duvara toslayan İspanya üzerindeki kara bulutları atmak isteyecektir. İspanya kadrosu belki eskisi kadar güçlü değil ancak unutturmak istedikleri Dünya Kupası fiyaskosundan sonra daha tehlikeli haldeler.

Çek Cumhuriyeti, Türkiye aynı ön eleme grubundan gelen bir takım. Ön elemede topladıkları 22 puanla grubumuzu lider tamamlamışlardı. Hırvatistan’a göre kadrosunu bir adım zayıf görsem de Çeklerin şansı da az değil. Kadlec, Sivok ve Necid gibi ligimizden tanıdığımız isimleri barındırıyorlar ayrıca. Turnuvalarda devleşen bir Türkiye varsayarsak saf dışı bırakabileceğimizi düşünüyorum. Grupta önümüzde yer almalarına rağmen Türkiye yükselişe geçtiğinde 2-0’lık bir galibiyet almıştı. Maçlar tamamlandığında önlerinde değildik belki ancak bu grupta Çekleri 2008’deki gibi saf dışı bırakabileceğimizi düşünüyorum.

turkiye 6

Modric’li, Rakitic’li ve Perisic’li orta sahasıyla bence gruptaki en tehlikeli takım Hırvatistan. 2008’de Beşiktaş forması giyen ancak gözleri iyi görmüyor diyerek yollanan Gordon Schildenfeld ve Corluka’nın oluşturduğu sağlam bir savunma tandemleri var. Öncelikle Gordon’un gözleri Hırvatistan’ın kadrosu kadar iyi durumda. Bilic’le birlikte yaptıkları sıçramayı yapabilecekleri bir kadroları var. Türkiye 4-6-0 opsiyonunu bir maçta kullanacaksa o da bu maç olacak.

Kısacası bu zorlu grupta Çek Cumhuriyeti’ni saf dışı bırakmak zorundayız. Diğer iki takımdan birinden de puan almamız gerek. En iyi dört üçüncünün de yoluna devam edeceğini düşünürsek şansımız var.

Türkiye’nin zor da olsa ikinci veya en iyi dört üçüncüden biri olarak gruptan çıkacağını düşünüyorum.

Bonus | Formalar

turkiye 7

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş