Maç Analizi | Bayern Münih – Bayer Leverkusen

Öncelikli olarak kadro seçimine baktığımızda Bayern cephesinde geçen haftadan farklı olarak Dante’nin yerine Fas’lı Benatia, Boateng’in tandemdeki partneriydi. Savunma kanatları geçen haftaki gibi Bernat ve Rafinha’ya emanetti. Orta alanda Schweinsteiger’in sakatlığı düzelmesine rağmen Xabi Alonso’nun tek libero oynamasının nedeni taktiksel rotasyondu. Zira Alonso ve Basti’nin yan yana oynaması için Alaba’nın oynaması, dolayısıyla 3-5-2 sisteminin oynanması gerekiyordu. Sanıyorum ki Alaba geri dönene kadar Pep’in düşüncesi de bu şekildedir.

Bayern’in hücum yönüne baktığımızda ise Ribery-Götze-Robben üçlüsünün önünde Müller-Lewandowski tercihi Guardiola’nın 3.bölge elemanlarıydı.

Konuk ekip Leverkusen cephesinde ise Roger Schmidt savunma kurgusunu Jedvaj-Spahic-Ömer Toprak-Wendell 4lüsünden kurmuştu. Geçen hafta Hilbert ve Boenisch’i savunma kanatlarında kullanan Schmidt, Robben ve Ribery’ye karşı ağır olacaklarından dolayı bu maç onları yedek soyundurmuş,  yerlerine daha pratik ve çevik olan gençler Wendell ve Jedvaj’ı tercih etmişti. Orta alanda ise Lars Bender ve Castro’yu,ikisinin önünde Son-Hakan-Bellarabi üçlüsünü tercih etmiş ve en uçta da Kiessling’i görevlendirmişti.

Maç Anı

Orta alan mücadelesi şeklinde geçen bir 90 dakika izledik aslında. Alışılmış Bayern baskısı pek kendini gösterememişti. Her iki takımda saha içinde benzer pozisyonlar geliştirdi, benzer organizasyonlar yaptı. 2.bölgede yapılan hazırlık pasları sonucu boş alana uzun top veya kontra atak varyasyonlarıyla sonuca gitmeye çalıştılar.

Öncelikle Bayern Münih’in hücum şekline bakalım;

bayern

Hazırlık pasları sonucu Robben’e oynanan uzun top ve onun getirdiği atakta Müller’in savunma arkasına koşusu var. Robben’in 2 tercihi olabilir.

1-Müller’in koşu yoluna atabilir

2-Müller’in boşalttığı alana dribblingle girerek, şut çekebilir hatta sol taraftaki Lewa’ya pas çıkartabilir.

bayern2

Robben’in tercihi Müller’e pas, oluyor. Burada Müller de iki seçeneğe sahip;

1-Kendi boşalttığı alana (Robben’in koşu yoluna) pas çıkarabilir

2- Arka direkteki Lewandowski’ye orta açabilir.

 

Müller burada zayıf ve sağlam olmayan bir vuruş yapıyor, top önce kaleci Leno’ya ardından direğe çarpıp savunmada kalıyor. Bayern Münih’in oyun içindeki hücum aksiyonları bu ve benzeri pozisyonlardı.

Gelelim şimdi Leverkusen cephesine;

bayern3

Orta alanda yapılmış bir 3’lü pres, sonrasında Son’a aktarılan bir top ve sprinte kalkan Kiessling. Atağın hazırlanışı bu şekilde;

bayern4

B.Münih hücumlarına benzeyen bu hücumda da yine Kiessling’in iki tercihi var. Ceza yayı üzerine pas veya milli yıldızımız Hakan’a orta. Kiessling’in tercihi Hakan oluyor ama bu kez de orta isabetli olmuyor ve arkaya açılan top Bayern’li oyuncularda kalıyor.

Maçın genel durumu ve pozisyonları bu şekilde olsa da Bayern golü, kullanılan bir köşe vuruşunda Ribery’nin ayağına gelen bir şans topuyla buluyor, ve maçı geçen haftaki gibi 1-0 kazanıyor. Roger Schmidt’in Drmic-Son , Rolfes-Bender ve Kruse-Kiessling değişiklikleri de skora etki etmiyor.

Maç Sonu

Lider Bayern puanını 36’ya çıkararak Wolfsburg’la arasındaki puan farkını korurken, Leverkusen temsilcisi 23 puanla 4.sıradaki yerini korudu. Haftaya Bayern Augsburg’a konuk olurken, Leverkusen ise BayArena’da Borussia Mönchengladbach’ı konuk edecek.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *