Futbolda Sistematik Yaklaşımlar – Cem Polat

Yazarı: Cem PolatScreen Shot 2014-12-06 at 00.19.36

Yayın Evi: Turna Yayınevi

Sayfa Sayısı: 144 sayfa

Baskı Yılı: 2013

Açıklama:

Futbol farklı kültür ve miraslara sahip insanlar arasında ortak bir dil, sosyo ekonomik, politik, kültürel ve dinsel bariyerler arasında uzanan bir köprüdür. Hiç şüphesiz futbol dünyanın en popüler sporudur. Bu oyunun evrensel çekiciliğini oluşturan pek çok neden vardır Öyle ise bu nedenleri anlamak futbolun gerçek dünyasına aydınlıkla bakmamızı sağlayacaktır. Her hangi bir duruma ait gerçeği görmek ancak gerçek bilgi dağarcığına sahip olmakla mümkündür.

Spor disiplinleri içinde insanları bu denli meşgul eden futbol gerçekten basit bir oyun mudur? Yoksa “İlke Ben” duygusunun tatmin edildiği bir savaş oyunu mudur? Bizler, futbol arenalarında savaş sanatı mı icra ediyoruz? Bu oyunun araçları hakkında farkındalık düzeyimiz nedir? , Örneğin, Kondisyonel parapetrelerin oyuncu, grup ve takımın ihtiyaçlarına uygun transferi nasıl sağlanır? Geleceğe dönük planlamalar yaparken güçlü ve zayıf yanlar, fırsatlar ve tehditler ile duruma uygun çözümler üretme hangi birikimler gerektirir? Yanlızca teknik konulara ağırlık vererek yönetme sanatı konularını görmezden gelmek başarı ve başarısızlığı anlamada yeterli midir? Oyuncularının toplam yıllık ederi on milyon Euro olan bir takımın değeri yüz milyon Euro olan takımı yenmesi nasıl açıklanır? Veya yetmiş beş dakika 3-0 ilerde olan bir takım nasıl olurda o maçı berabere bitirir? Tüm bu olanlar basit bir “şans” kelimesiyle mi açıklanır? Antrenörlük mesleğinin böyle bir lüksünün olmadığı ve analitik düşünmeyi gerektiren, sistem (Strateji) taktik ilişkilerini de içeren oldukça zor bir alan olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Bu yüzden mi futbol bir durum oyunudur? Peki, bu sorular üzerinde derinliğine düşünmek daha çok kimlerin işidir?

Bu çalışma futbola dair önemli olduğu her platformda dile getirilmesine rağmen hala gri tonlar içeren ve derinlik gerektiren belli bazı konulara stratejik düşünce perspektifinden bakmayı amaçlamaktadır.

Kitabın, yazarı da geliştirecek yapıca eleştirilere vesile olması ve futbola dair sözü olan tüm paydaşlarla buluşması dileğimle.

Beni değişik zaman ve platformlarda mesleki açıdan destekleyen ve teşvik eden bilim insanlarına, antrenör arkadaşlarıma ve hayatı birlikte göğüslediğim sevgili eşim Zeynep’e tüm desteklerinden dolayı bu yazın aracılığıyla sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

(Tanıtım Bülteninden)

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş