Benfica’nın son durumu üzerine

Fenerbahçe, bu akşam sahasında Benfica ile rovanş karşılasmasına cıkacak. Her iki takım da liglerinde ilk maçlarını oynadılar. Fenerbahce, kendi evinde Bursaspor’u 2-1 ile geçerken (Fenerbahe-Bursaspor analizi icin tıklayabilirsiniz) Benfica da kendi sahasında Guimares’i 3-2 ile geçti.

Bu karşılaşmada dikkati çekenleri paylaşmaya çalısacağım.

Öncelikle, Guimares maçının Fenerbahçe maçı ile oyun anlayışı olarak çok benzeseceğini düşünmüyorum. Guimares’e karşı ilk yarıyı domine ettiler. Sürekli ikili üçlü presler, alan daraltmalar yaptılar.

Maçtan bir örnek; rakip 2. bölgede, çerelenmiş, savunmanın geri çekilmeye niyeti yok.

İlk 11 hemen hemen belli gibi; İki bekin de gollerde katkısı büyük oldu. İki oyuncu da tempoluydu. Fejsa, Pizzi ve Fernandes üçlüsü -şeytan ücgeni- her maç karbon kopya gibi. Rui Vitoria, takımın en az aksiyonu olan oyuncusu olmasına rağmen en önde Ferreyra’da ısrar etti.

En çok aksiyonları olan oyuncular ise Pizzi 118 (%89 (!) başarıyla) ve 118 aksiyon (%83 başarı) ile sağ bek Almeida oldu. Pizzi her yerdeydi. 3 gol attı, %92 pas isabeti, 9/6 ceza sahasına top attı, %60 da ikili mücadele kazanma oranı ile oynadı.

9′ – Pizzi, belki de seken topu alırım düşüncesiyle ceza sahası önüne koşusunu yapıyor. Tam da istediği oluyor, top Ferreyra’dan sekip önüne geliyor ve golü buluyor.

29′ – Bu sefer Almeida, Salvio’ya oynuyor ve yüksek tempolu koşuya başlıyor. Salvio, rakibini geçip ceza sahasına giriyor, Almeida yanından bindiriyor. Pizzi, yine sinsi, doğru anı bekliyor, ceza yayından içeri giriyor ve topla buluşup golünü yapıyor.

37′ – Bu sefer Grimalo soldan bindiriyor. Driplingten sonra ceza sahası ön çizgisine paralel bir pas atıyor. Ferreyra topun üstünden akıllıca atlıyor ve Pizzi bir kere daha sağ ayağının içi ile topu filelerle buluşturuyor.

İlk yarı Benfica’nın büyük baskısı ile 3-0 sona erdi. Gollerin dışında Grimaldo’nun zaman zaman denediği uzun diagonal pasları yine gördük, dikkat etmek gerek.

İkinci yarı Benfica 3-0’lık skorun da avantajı ile tempoyu düşürdü. 72′ – Fejsa çıktı, şeytan üçgeni bozuldu. Yerine 20 yaşındaki Samedi girdi. Tek bir oyuncuya bağlamak istemiyorum ancak oyunun çehresi çok değişti.

75′ – Guimares, ilk golünü buldu. Guimares, sol kanattan geliyor, Samedi, Davidson’a çıkmakta geç kalıyor, zaten fazla gömülü. Almeida da Andre’ye çok uzak kalınca gol geliyor.

80′ – 5 dakika sonrası, Fernandes 2. bölgede pres yiyince topu kaptırıyor. 3-1 önde olan Benfica bu kadar dengesiz yakalanabiliyor. Skor 3-2.

Benfica karşılaşmayı 3-2 kazanmasını bilse de son 20 dakikayı iyi oynadıkları söylenemez. Defoları var, Fenerbahçe bunları değerlendirebilir mi, nasıl değerlendirir hep birlikte göreceğiz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş