Oyuncu İnceleme | Jeremy Pied

İngiltere’de transfer sezonunun erken kapanması ve transfer yapamayan futbolcuların ligimizdeki birçok kulübün, özelliklede 3 büyüklerin radarına takıldığı bugünlerde konumu diğerlerine göre biraz daha farklı bir futbolcunun ismi Beşiktaş ile anılıyor.

Jeremy Pied; bu raporumuzda Fansız sağ kanat oyuncusunu istatistik ve grafiklerle birlikte  detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Son yıllarda yaptığı başarılı transferlerle Avrupa’da bile adından söz ettiren Beşiktaş, uzun suredir hem ilerleyen yaşı hemde sancılı transfer sonrası sureci ile bir türlü istediği verimi alamadığı Gökhan Gönül’e alternatif yaratma ihtiyaci ile bir sağ bek avına çıktı, ve Goal.com’un Fransız web sitesinin yayınladığı makale Besiktaş’ın Jeremy Pied ile anlaşmaya çok yakın olduğunu yazdı. Peki kimdi Jeremy Pied?

23 şubat 1989’da küçük bir Fransız şehri olan Groneble’de dünyaya gelen Pied kariyerinede bu küçük şehrin takımıyla başladı fakat hızı ve aniden hızlanma yeteneğiyle Olympic Lyon’un transfer listesinde yer alması uzun sürmedi. 2004 sezonunda yani henuz 15 yaşındayken akademisyle ün salan Lyon altyapısına katılan oyuncu 2009-2010 sezonunu Fransa 2. Ligi’nde Metz takımında kiralık olarak geçirirken 41 macta 4 gol 7 asisitlik performansıyla ertesi sezon Lyon’un yolunu tuttu. O donemki Lyon Teknik direktörü Claude Puel’in guvendiği oyuncuların arasına girerken 2 sezonda 40 maca çıktı ve takımına 4 gol ile katkı sağladı. Başarılı geçen ilk sezonun ardından sonraki sezonda dakika bulmakta zorlanan Fransız, 2012 yaz transfer sezonunda kendisini 4 yilliğina OG Nice futbolcusu yapan sözleşmeyi imzalarken yeni takımına bedeli 3 Milyon Euro olarak belirlendi. 49 maç forma giyidiği iki sezon boyunca 1 gol 5 asistlik peformans sergilerken çoğu maçta sağ kanadın ön tarafında görev aldı. 2014/15 sezonunu Ligue 1 takımlarından Guingamp’ta kiralik geçirirken 28 macta 2 gol 8 asistlik performans sergiledi ve bu sezonuda sağ kanadın hucum hattinda geçiren Jeremy bir sonraki sezon Nice’e geri döndü ve eski hocası Puel ile ilk defa oynayacaği sağ bek pozisyonunda 33 macta 3 asistlik performans sergiledi. Claude Puel’in bir sonraki sezon Premier Lig ekiplerinden Southampton ile anlaşması Fransız sağ kanadın üçüncü defa Puel ile farkli bir takimda buluşmasını sağlayacaktı ve Jeremy sözleşmesinin sona ermesiyle bedelsiz bir şekilde güney Ingiltere’nin yolunu tuttu.

Jeremy Pied görüldüğü gibi sağ kanadı boylu boyunca kullanbilen ayrıca ihtiyaç duyulması durumnda sol kanadın her bölgesinde de faydalanılabilecek versatileye sahip.

Puel’in dörtlü savunma ile oynayacağını belli etmesinden sonra Ryan Bertrand, Virgil van Dijk ve Jose Fonte’nin savunma hattındaki yerlerinin sağlam olduğu aşikardı ve soru defansın sağında Portekizli Cedric Soares mi yoksa Puel’in favorilerinden Jeremy Pied mi olacaktı. Pied’in gectiğimiz sezonki ofansif istatistikleri Soares’e göre çok daha iyiydi, her 134.1 dakikada kaleye şut yollayan Fransız, Soares’s gore daha iyi (197.1) ortalamaya sahipti fakat Soares her 75.8 dakikada bir anahtar pas üreterek Pied’in 89.7 dakikalık ortalamasının üstüne çıkıyordu. Top kapmada 24.9 ortalaması, 27.8 ortalama yakalayan Soares’e göre daha iyi görünürken, her 29 dakikada bir yaptiği pas arası ortalaması ile Soares’in 36.5 dakikalık ortalamasına fark atıyordu. Bu çerçevede Pied formaya daha yakın gorunsede forma için rekabet ettiği Soares arka cebinde EURO 2016 altın madalyası taşıyordu ve kimin ilk 11’de başlayacağı net değildi. Sezonun ilk mücadelesinden 12 gün sonra antremanda yaşadığı diz sakatlığı futbolcunun bütün sezonu kapatmasına neden olup Jeremy için de zor bir surecin baslangici oluyordu. 3 Aralik 2017’de sahalara geri dönen Jeremy kulübünde içinde bulunduğu  çalkantılı döneminde etkisiyle beklendiği gibi bir sezon geçiremedi ve sezon sonu biten sözleşmesi Southampton tarafından yenilenmeyince serbest oyuncu statüsünde transfer marketindeki yerini aldı.

Jeremy Pied’in Southampton FC kariyeri genelinde saha içi ısı haritası. 

Fiziksel Özellikleri

Jeremy Pied kısa boylu bir futbolcu (173cm) ve bu özelliği onu hava toplarında etkisiz kılsada en göze çarpan özelliği olan aniden hızlanma konusunda futbolcuya avantaj sağlıyor. Zıplama ve fiziksel güç oyuncunun diğer zayıf fiziksel özellikleri fakat çevikliği ve dayanıklılığının üst seviyede olması oyuncunun en önemli artı yönleri diyebiliriz. Bacaklarının kısa olması oyuncunun bir anda gerekli olan azami hıza ulaşmasına yardımcı olurken savunmada hızlı kanat oyunculari karşısında sorun yaşamasını engelliyor. Ayrıca, istatistiklerde öne çikan pas arası yapma özelliğinide önsezileriyle beraber güçlü çabuk hızlanma özelliğine bağlayabiliriz. Yaşadığı uzun süreli diz sakatlığı tabiki fiziksel açıdan oyuncuyu sekteye uğratacaktır ancak özel antreman yapmayı seven çalışkan karakterde bir oyuncu olduğundan sürekli spor salonunda zaman harcayarak bu eksiğini kapatmaya çalıstığı biliniyor.

Atletik bir oyuncu olan Pied topla beraber yaptığı driplinglerle sağ kanatta rakibe ciddi bir tehdit oluşturmaktadır, ancak bu pozisyonlarda bariz denge problemi yaşadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak patlayacılığı ve hızı en önemli fiziksel özellikleri gibi görünen Jeremy’nin kısa boyu ve cılız fiziği ikili mücadelelerde oyuncuya dezavantaj sağlıyor.

 

Jeremy Pied ve Gökhan Gönül’ün 2015 yılından günümüze kadar olan bazı verileri. (veriler 90 dakikalık ortalamardır)

Jeremy Pied ve Gökhan Gönül’ün bazı verilerinin yüzdelikli karşılaştırma grafiği.

Teknik Ozellikler

Jeremy, Puel ile Lyon’da tanışmadan önce sağ kanadın önünde oynayan bir futbolcu olduğu için bu tecrubesi onu atağı çok seven ve sağ kanadı boylu boyunca kullanan tipik bir sağ kanat oyuncusu yapıyor. Markaj özelliği zayıf olmasına rağmen oyuncunun inatçı ve çalışkan karakteri ikili mücadelelerde sürekli diri ve hamle ihtimali yüksek olarak kalmasını sağlıyor. Jeremy’nin ilk kontroldeki başarısı kendisine bir sonraki aksiyon için büyük avantaj sağlarken bunu genellikle taç çizgisine paralel bir depar veya beklenmedik kavisli sert bir ortaya çevirebiliyor. Kariyerindeki %77 lik pas yüzdesi bir sağbek için hiç de kötü bir oran olmamakla birlikte olası Besiktaş transferinde, özellikle iç saha maclarında atağın olgunlasmasını sağlayacak pas trafiğinde etkin olarak rol alabileceğinin sinyallerini veriyor. Müdahele aksiyonlarını doğru olarak yapabilen Pied çabukluğununda yardımıyla genellikle  yerden kayarak müdaheleleri tercih ediyor. Fakat en önemli teknik özelliği çizgiye inmeden yaptiği sert ve isabetli ortalar olan Fransiz sağbek, hava toplarında etkili ve bitiriciliği yüksek bir santrafor için bulunmaz bir nimet olarak görünüyor.

Mental Özellikleri

Yasadığı ağır sakatlıktan dönmesi ve sürekli olarak spor salonunda yaptığı ekstra antremanlara ayırdığı zaman Pied’in kolay çöküş yasamayan, pes etmeyen ve zihinsel açıdan güçlü olduğunun en büyük belirtileri. Saha içindeki çalıskanlığı ve soğukkanlı oluşu oyuncunun en buyuk artıları olurken, 29 yaşında olmasına rağmen sorumluluk almak istemeyen karakteristik özelliği onun bulunduğu ekip içinde liderlik vasfına ulaşmasını engelliyor. Fiziksel olarak çok guclu bir oyuncu olmamasına rağmen pes etmeyen ve çalıskan oyuncu bunun meyvelerini girdiği ikili mücadelelerdeki başarısıyla alıyor. Oyun vizyonu olarak Türkiye liginin üstünde olduğunu söyleyebileceğimiz Jeremy kararlılık ve karar almaktaki başarısı ilede dikkat çekiyor. Olası bir Besiktaş transferinde agresif sagbek icin en büyük şans Şenol Güneş gibi mental olarak oyunculara çok iyi destek veren bir teknik direktör ile zihinsel özelliklerini daha da geliştirmek olacaktır.

Sosyal Özellikleri

Jeremy Pied sosyal açıdan çok gelişmiş bir futbolcu. Yıllarca birçok değişik takımda oynaması onun yeni maceralara çabuk adapte olabildiğini gösteriyor. Southampton’a transfer olduktan sonra kulüp kanalına verdiği röpartajda cocukluğundan beri Premier Lig’de oynamak istediğini dile getiren Pied sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla neşeli ve kendini işine adamış profosyonel bir karakter ortaya koyuyor. Bu açıdan olası bir Beşiktaş transferinde uyum sorunu yasamayacağını düsünüyorum ve oynadığı her takımda taraftarlarla olan iyi ilişkisinin yanına calışkanlığı ve hırsınıda eklediğimizde Beşiktaş taraftarları tarafından sevilen bir futbolcu olacaği çok güçlü bir ihtimal olarak göze çarpıyor.

Genel olarak, Pied Türkiye ligi için ortalamanın üstünde potansiyele sahip bir sağbek ve Beşiktaş’a transfer olması halinde Gökhan Gönül ile kıyasıya bir forma savaşına girecektir. Oyuncunun çok yönlülüğü, zihinsel özellikleri ve hızlanma yeteneği onu kısa sürede defansın sağında görmemizi sağlayacakken Jeremy Pied tarnsferinin en dikkat çeken eksi yönleri 2 sezondur oynadığı üst düzey maç sayısının iki elin parmağını geçmiyor olduğu ve sezon başı hazirlik kampina katılmadığı için fiziksel olarak yeni başlayan turnuvalara ne kadar sürede adapte olacağı olarak görünüyor. Ayrıca yaşadığı ciddi diz sakatlığı oyuncu hakkındaki soru işaretlerinin çoğalmasını saglıyor. Yine de hem potansilyeli hemde bonservisi için herhangi bir kulübe ödeme yapılmayacağı için çok ihtiyaç duyulan sağbek pozisyonda Beşiktaş için en iyi alternatif olacağını düşünüyorum. Bakalım Şenol Güneş’in son yıllarda kariyeri düşüşe geçen oyunculara zirve yaptırmasını sağladığını da düşünürsek yeniden bir dirilişe ihtiyacı olan Pied’i de Vodafone Park’ın sağ kanadında fırtına gibi eserken görebilecek miyiz? 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş