Bournemouth efsanesi

1

Birkaç yıl öncesine kadar İngiltere’nin güneyinde Portsmouth, Southampton gibi takımların yanı sıra Bournemouth adında bir takımın da var olduğunu bilenlerimizin sayısının oldukça az olduğunu söylemek yanlış olmasa gerek. Şimdilerde ülkenin en üst düzey liginde genç menajer Eddie Howe önderliğinde oldukça iyi işlere imza atan kırmızı siyahlı ekip aslında buralara oldukça uzun ve meşakatli bir yoldan geliyor. Bu yazıda Cherries’in bu dikkat çekici yükseliş hikayesine tanık olacağız.

BUHRAN GÜNLERİ
2008 yılında kulüp yönetim bazında hayli sıkıntılı günler geçirir. Yaklaşık 4 Milyon Pound borcu olan kulüpte aslında sportif anlamda da işler pek yolunda değildir. Sahasında sadece 4 bin kişilik bir seyirci kitlesine oynayan Bournemouth, o dönem League One’da (üçüncü lig) mücadele ederken borçları dolayısıyla 10 puanlık bir puan silme cezasıyla da karşı karşıya kalır ve o sezon bir alt kümeye yani dördüncü lige (Leage Two) düşmekten kurtulamaz. İşler bu dönemden sonra da pek yoluna girmez ve yönetimsel ve finansal problemler nedeniyle İngiltere Futbol Federasyonu başta Bournemouth’un ligde mücadele etmesine izin vermez. Ancak daha sonra  borçların ödenememesinden kaynaklanan durumdan ötürü takıma -17 puanlık bir ceza verilerek ligde yoluna devam etmesine karar verilir.

Daha sonra Kevin Bond ve Jimmy Quinn’in ardından geçici olarak takımın başına o zaman 31 yaşında olan Eddie Howe getirilir. Görevdeyken ilk iki maçından mağlubiyetle ayrılsa da Howe kalıcı olarak menajerliğe devam etmek için kontrat almayı başarır. Finansal olarak zor günler geçirmeye devam eden kulüpte zaman zaman futbolcular ve antrenör maaş alamaz. Kulüp çok katı bir transfer yasağıyla karşı karşıya kalır ve zafere giden yolda o dönem için kadrosunu iyileştirme fırsatı da bulamaz. Durum bir dönem öyle bir noktaya gelir ki finansal sıkıntılardan ötürü antrenman ve maçlardan sonra futbolculara yiyecek sağlama konusunda bile çok zorlanan kulüpte antrenör Eddie Howe, La Piccola adında bir İtalyan restoranıyla bu sorunu çözmek için bizzat kendisi görüşür.

ZAFER YÜRÜYÜŞÜ

2

Kulübün maruz kaldığı tüm bu zorluklara ve sıkıntılara rağmen başarılı menajer Howe o sezon takımı bir alt kümeye düşmekten kurtarır. Grimsby Town maçının son dakikalarına doğru gelen Steven Fletcher golü şehirde kutlamalar yapılması için yeterlidir ve bir çoğu bu zaferi “büyük kaçış”ın başlangıcı olarak nitelendirir. Sezon sonunda Adam Murry, Steve Sly ve şuan kulübün başkanlığını yapan Jeff Mostyn yönetimi devralır. Kulübün zafer yürüyüşü de bu dönemden sonraki yatırımlarla doğrudan ilişkili desek yanlış olmaz.

Ertesi sezon Bournemouth, Ligue Two’yu ikinci sırada bitirir ve bir üst lig olan Ligue One’a yükselir. Karanlık bir tünelin sonunda aydınlığı görmeyi başaran takımda teknik patron Eddie Howe  Burnley ile anlaşınca taraftarlar arasında ve kulüpte tekrar bir endişe hakim olur ancak kulübün eski oyunculaırndan olan menajer Leed Bradbury ile anlaşan Bournemouth’ta işler oldukça yolunda gider. Play off yarı finalinde Huddersfield ile karşılaşan takımın Championship’te oynama hayalleri penaltılarda suya düşer. Sonraki sezon kovulan Bradbury’nin yerine geçen alt yapı antrenörü Paul Groves, kötü sonuçlar alarak takımı düşme hattına sokar. İşte tam bu sırada Eddie Howe tekrar göreve gelir ve genç antrenör takımı sadece küme düşmekten kurtarmakla kalmaz ve genç menajer önderliğinde Bournemouth 1990’dan sonra ilk kez boy göstereceği Championship’e yükselir. Uzun bir aradan sonra döndüğü Championship’te ilk sezonunu 10. Sırada tamamlayan Cherries, Lig Kupası’nda Premier Lig ekibi West Bromwich’i eleyerek çeyrek finale yükselmeyi başarsa da Liverpool’la eşleşir ve kupaya veda eder. Buna rağmen oynadığı iyi futbolla akıllara kazınan Bournemouth 2014-15 sezonunda çok başarılı bir dönem geçirerek ligi şampiyon olarak tamamlar ve kulüp tarihinde ilk kez İngiltere’nin en üst düzey ligi olan Premier Lig’de mücadele etme hakkı kazanır. Premier Lig’deki ilk sezonlarında da kümede kalmayı başaran Bournemouth ligi 16. sırada bitirir.

3

Eddie Howe ve öğrencilerinin bu muhteşem hikayesi git gide daha da ilgi çekici bir hal alarak bu sezon da devam ediyor. Şu an ligde 9. sıradalar ve menajer Howe, Avrupa Ligi’nin şuan kendileri için bir hedef olmadığını söylese de şu ana kadar başardıkları bu yolda inanılmaz derecede ilham verici. Tıpkı geçen sezon Leicester City’nin Premier Lig şampiyonluğu gibi Bournetmouth’un bu muhteşem dönüşümü ve gelişimi de diğer takımlara örnek olabilecek nitelikte.

Kaynak:   Chroniclive.co.uk
Eplindex.com
Squawka