MAÇ ANALİZİ | Fenerbahçe – Adanaspor

fenerbahceadanaspor15012017_rzc796jo8ygv1hrgzjikq2tha

Kış arasından sonra ilk Lig maçına çıkan Fenerbahçe evinde Adanaspor’u karşıladı, hücumda iyi maç çıkaran Fenerbahçe defansta bireysel hatalardan beraberliğe razı oldu.

Fenerbahçe’de minimum değişiklik

Fenerbahçe maça yine son lig maçındaki gibi, aynı dörtlü defansla çıktı – Volkan’ın önünde Neustadter ve Skrtel ikilisi, kanatlarda ise Hasan Ali ve Şener vardı. Yine aynı şekilde Topal ve Souza ikilisi orta sahada, onların önünde ise Ozan oynadı. Solda ligde ilk 11’de pek görmeye alışık olmadığımız Aatif başladı, diğer kanatta ise yine Lens vardı. Trabzonspor maçındaki gibi Fernandao ileri uçta maça çıktı.

1

Belki alışık olmadığımız Aatıf yerine Alper maça çıksaydı Fenerbahçe son dokunuşta ve oyun açmada daha başarılı olabilirdi. Buna alternatif olarak, daha çok defansif bir oyuncu olan Ozan’ın yerine başlayabilirdi Alper, Fenerbahçe böylelikle pas transferini daha hızlı yapabilirdi ve ortada bazen yaşanan tıkanıklık önlenebilirdi.

Fenerbahçe’nin defansif sorunları

Önde baskı uygulayan Fenerbahçe rakibine pas yaptırmadı, 418 isabetli pas yapıp rakibine sadece 239 başarılı pasta bıraktı. Pas yüzdesinde 69% ile sınıfta kalan Adanaspor 38% ile topa sahip olmada Fenerbahçe’ye boyun eğdi.

2

Neredeyse bütün istatistiklerde önde basan Fenerbahçe, bireysel hatalarından rakibine olmayan yerde pozisyon yarattı. Genellikle kontra ataklarla gelen Adanaspor bu sefer ileride baskı uygulamaya başladı ve bu yapılan baskı sonuç verdi. Aatıfa atılan topu zor kontröl eden oyuncu orta saha çizgisine yakın bir pozisyonda topu kaybetti ve devamında Renan’dan gelen müthiş bir pas ile top Magaye’yenin önünde kaldı, Fransız golcü Volkan’ı çalımlayarak boş kaleye topu gönderdi ve takımını deplasmanda Fenerbahçe karşısında bir sıfır öne geçirdi. Kaybedilen top gelişiminde aslında Skrtel’in pas kararında ve Neustadter ile beraber dönüşte pozisyon almalarında hata var.

Pasa başlarken Skrtel aslında sahayı süzmeden pası ortaya yolluyor. Ancak Aatıf’ın hiç bir seçeneği yok. Pas atacak kimsesi yok, ve baskıdan topu tutup dönmesi adeta imkansız:

3

Görüldüğü gibi bütün oyuncular kapalı. Tabii ki Aatıf topu tutmayı deniyor ancak ayağından fazla açıyor.

Devamında ise defansın pozisyon almasına bakmadan önce aslında nasıl pozisyon alınması gerektiğine bir bakalım:

Skrtel Magaye ile beraber koşmalı, sonra Neustadter’in desteği gelip gelmeyeceğine bağlı olarak kanattan bindiren oyuncuya gitmeli:

4

Ancak Skrtel 10 metre üstünlük kurduğu kanat oyuncusunun yönüne gitti, Neustadter ise bunu geç görüp Magaye’nin yolunu kesemedi. Tabii ki müthiş bir pas devamında gol geldi:

5

Adanaspor’un attığı ikinci golde yine Hasan Ali’nin kendinden kısa olan rakibine karşı kafaya rahat çıkamaması ve Skrtel’den beklenmedik acemi bir hata adeta „al da at“ kıvamında bir pozisyon yaratıyor.

Sihirbaz Lens

Fenerbahçe yine kanatlardan, özellikle sağ kanattan bindirmelerine devam etti. Gelen golde ise Lens’in pozisyon ne kadar zor olsada topu çıkartabildiğini gördük, önünde iki rakibi bulunan Jeremain zor pozisyonda topu soluna çekerek bir orta açtı.

Pozisyonun bitmesi gerektiği an:

6

Çalım ile gelen açıklık:

22

Ortadan sonra oluşan karambolde Mehmet Topal topu kaleye gönderdi.

Defansif açıdan zayıf bir Fenerbahçe

7

Isı haritalarına bakıldığında Fenerbahçe’nin üstünlüğü görülebilir. Zaten ofansif açıdan Fenerbahçe müthiş bir maç çıkardı, ancak karşı tarafta müthiş bir maç çıkaran biri daha vardı, kalesini inanılmaz şutlarda gole kapatan İtandje adeta Fenerbahçe’ye 3 puanı vermemek için son düdüğe kadar çaba sarf etti.

Fenerbahçe’de Neustatder ve Skrtel ikilisi uyum sağlayamadı ve kötü bir maç çıkardı. Sahanın en kötü oyuncusu ise kuşkusuz Aatıf’tı ve Advocaat’ın neden bu oyuncu üzerinde 65. dakikaya kadar direttiğine bir anlam veremedim. Ayrıca oyuna hiç hazır olmayan Salih’in girmesi neredeyse bir fark yaratmadı. Bu maç Alper oyuna başlamış veya sonradan girmiş olsaydı çok daha iyi bir performans sergileyebiliridi.

8

Öte yandan Fernandao Bursaspor’dan geldiği dönemi hatırlattı. Hücumda doğru pozisyon alması göz kamaştırdı ve kaleye 3 kez isabet ederek bu istatistikte sahanın en iyisi olarak maçı bitirdi.

9

Maçın adamı:

İlerlemiş yaşına rağmen kariyerinin en iyi maçlarından birini çıkarmış İtandje.

10