Brezilya – Meksika Maçına Farklı Bir Bakış

Brezilya, Meksika karşısında genel kamuoyunun çok ta memnun kalmadığı bir oyun ortaya koymuş olsa da gruptaki puanını 4’e yükseltti. Bu yazıda maç ile ilgili farklı istatistikleri paylaşmaya çalışacağım. 

Öncelikle topun hangi takımda aktif olarak kaldığına bakalım; 

Brezilya 24 dakika topu ayağında tutarken Meksika 21 dakika tuttu. 47 dakika ise topun oyunda kalmadığı süre ki bu süre Almanya Portekiz maçında 38 dakikalardaydı. Temponun ne seviyede olabilceği ile ilgili bize bir fikir verebilir.

 
Takımların topa sahip oldukları bölgelere baktığımızda Brezilya’nın orta sahanın sol bölgesini, Meksika’nın ise sağ bölgesini en çok kullandığını görüyoruz.
Pas sayılarına da farklı yönleri ile bakmaya çalışalım; 
Brezilya toplam 416 pas yaparken bu pasların 224’ü, yarısından çoğu (%53.85) öne doğru. Pasların %15’i de hatalı (63)
Meksika’ya baktığımızda ise toplam 361 pas yaptığını ve bu pasların %84.49’unun isabetli olduğunu ve %52’sinin de öne doğru olduğunu görüyoruz. İsabetli pas ve öne oynanan pas sayıları açısından oranlar birbirlerine çok yakın. En büyük farkı Brezilya’nın yapmış olduğu fazla pas sayısı olduğunu söyleyelim.

İsabetli pas sayıları ve öne oynanan pas sayıları açısından iki takım yakın dedik. Peki oyun temposuna etken olabileceğini düşündüğümüz “tek pas” sayıları bize neler diyor?

Brezilya,  belkide dribling özellikli oyuncularının da etkisi ile daha az “tek pas” yapan takım oldu, 175 tane “tek pas” yaptı. 

Meksika ise toplam pas sayısının azlığına rağmen Brezilya’dan çok daha fazla “tek pas” yaptı. Belki de bu etken Brezilya’nın karşısında durmalarına bir etki etmiştir? 

Tek pas sayılarının yanında, yapılan pasların uzunluklarını inceleyelim;
 
Çok fazla rakamlara boğulmayalım, Brezilya’nın 30 metre ve daha uzun pasları rakibinden 30 pas kadar daha fazla denemmiş olduğunu söyleyelim. Bunda Brezilya’nın sağ ve sol bek oyuncularının tüm kanadı aktif kullanma isteği olmuş olabilir. Aynı şekilde Brezilya’nın yapmış olduğu orta sayılarındaki fazlalık ta bu sebepten olabilir.
iki takımda gruptan çıkacak güçte görünüyorlar. Sonrası için ise birşey söylemek  için gruptaki son maçlarını da izlemek gerekebilir. Ben genel turnuva oyun kalitesinin her geçen gün artacağını düşünüyorum, umuyorum.
 
İstatistik ve görseller: 
Once Football


 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş