Görüntülü Analiz | Almanya – Portekiz

Almanya, Portekiz’i çok net bir skor ile 4-0 mağlup etti. Almanya’nın bu skora ulaşmasında birçok etken’i saymamız mümkün. Ancak sizlere maç içinde dikkatimi çeken bir pozisyonu aktaracağım; hem defansif hem ofansif anlamda, günümüz futbolunun nereye doğru gittiğine çok güzel bir örnek olduğunu düşünüyorum.


İlk karede Portekiz’in orta alandan 3. bölgeye ulaşmak için geliştirdiği bir atak başlangıcını görüyoruz. İki Alman oyuncunun iki Portekizli oyuncuya yakın markajı var. 2 numaralı oyuncu topa müdahale ediyor ve orada bir üçgen oluşup topu tek top oynayarak 3 numaralı oyuncu ile buluşturuyorlar. Savunma tamamen dengesiz. Akıllı hücum anlayışı ile gol bulmak için belki de en uygun ortam. Burada 1 numaralı oyuncunun da top kapılır kapılmaz sprintini de unutmamak gerekiyor.

İkinci karede 3 numaralı oyuncu yaklaşık 25 metrelik uzun bir top ile topu 1 numaralı oyuncu ile buluşturuyor. 2 ve 4 numaralı oyuncular top kapılır kapılmaz atağa destek için 3. bölgeye koşu yapıyorlar. 

Sanki herşey programlanmış gibi, 4 numara ön direğe fake bir koşu yapıp hemen sonrasında arka direğe yönleniyor. Penaltı noktasında gol için uygun bir boş alan oluşmasını sağlıyor. Portekiz’li iki stoper pozisyonlarını ve dengelerini kaybetmiş durumdalar.  

Burada dikkat çekilmesi gereken en önemli nokta 2 numaralı oyuncunun orta sahada topu kapıp, gelip gol vuruşunu yapabilecek oyun mantalitesi, taktik bilgisi ve fiziki yapıda olması. 2 numara boş alana geliyor ve topla buluşuyor. 1 numaranın topu tutup beklemesi ve yaptığı servis, basit görünse de en az yapılan forvet koşuları kadar önemli. Topla buluşan 2 numara vuruunu yapıyor ancak top korner’e gidiyor.

Almanya 4 pas ile gol pozisyonuna girmiş oluyor. 

Pozisyon belki gol olmuyor, ancak oyun mantalitesi, taktik disiplin ve fizik kondisyonun futbolda ne demek olduğunu gösteren bu pozisyon, takımın maç içinde ve uzun vadede galibiyet serilerini getirecek önemli anahtar fikirler içerdiği bir gerçek.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş