Dünya Kupası > G Grubu > Almanya – Portekiz maç yazısı


Yaklaşık 55.000 kişinin izlediği G grubunun en kritik maçı Almanya’nın kesin üstünlüğü ile başladı. Reus’suz Almanya ileride gerçek bir santrafor kullanmadan değişken bir hücum grubuyla yayıldı. Portekiz Nani ve Ronaldo’ya yaptığı servislerle gol aradı. Pepe’nin kırmızı kartı ve Ronaldo’nun çok kötü performansı ile yenilgiyi tamamen kabul eden Portekiz çok ağır şekilde mağlup oldu.

ALMANYA
 
Sahaya 4-3-3 benzeri bir dizilişti çıkan Almanya ileri uçta Götze-Müller-Özil ile gol aradı. Bu üçlü önde sürekli yer değiştirerek rakibi zorladı. Gole en yakın isim Müller attığı iki gol ile maçın yıldızı konumundaydı. Bir sahte forvetin yapması gereken her şeyi yaptı. Löw’ün ilginç forvet tercihini de başarılı bir şekilde temsil etti. 
Götze ve Özil sürekli içe kat ederek Pereira ve Coentrao’yu zor durumda bıraktı. Maçın henüz ilk dakikalarında golle burun buruna kalan Khedira’nın kaçırdığı pozisyon dışında kaçan çok net bir pozisyon olmadı. İkinci golde kornerde Alves ve Pepe gibi iki uzun ve güçlü stopere rağmen sıçrayıp, kafayla golünü atan Hummels de büyük beğeni topladı. Almanya’nın sisteminde kilit oyuncu konumunda yer alan Lahm da görevini tam anlamıyla yaptı. Top hangi Alman oyuncuya giderse Lahm bölgeye giderek Alman oyuncular arasında en az 2 üçgen kuruyordu. Bu üçgenlerin de yardımıyla toplam 566 pas yapan Almanya %89 gibi yüksek bir başarılı pas yüzdesine sahipti. 

 

PORTEKİZ
 
Portekiz maça iyi başladı. Ronaldo ve Almeida ile yakalanan pozisyonları gole çeviremediler. Almeida bildiğimiz gibiydi. Maça Eder ile başlasaydı Bento işler biraz daha farklı olabilirdi. Genel anlamda bütün oyuncular topu Ronaldo ile buluşturmak istiyordu. Çoğu pozisyon bu şekilde harcandı. Pepe’nin sorumsuz kırmızı kartı ve Ronaldo’nun kötü performansıyla tamamen yenilgiyi kabul etmişti Portekiz. Ronaldo’nun tek kişilik barajı geçemediği bir duran top bile oldu. Dengeli kadro Almanya’ya sökmedi kısaca. Bruno Alves’in de yenen gollerde hatası vardı. Pepe ve Alves’in Hummels’e o golü attırması kimsenin içine sinmedi. Portekiz G grubundan hala çıkabilir ancak takımın kendine gelmesi lazım. Pepe’nin bu kadar gereksiz şekilde kafa atması bir takımın hatta bir ülkenin kaderiyle oynayabiliyor. Portekiz genel anlamda kötüydü ancak işler çok kötü gittiğinde sahnede olması gereken Ronaldo kayıplardaydı.
 
İSTATİSTİK
 
 
MAÇIN ADAMI > Thomas Müller

Bir sahte forvetin yapması gereken her şeyi yaptı kısa çoraplı adam. Arkaya kaçtı, geriye geldi, çok koştu, çok mücadele etti. Attığı 3 gol de bunun ödülü oldu. Löw, Müller gibi bir sahte forveti olduğu sürece gerçek bir forvete başvurmayacaktır. 
MAÇIN HAYAL KIRIKLIĞI > Cristiano Ronaldo

Batan bir gemiyi en son kaptanı terk etmelidir derler. Ronaldo bugün gemiyi ilk terk edenlerdendi. Pepe’nin saçma hareketi sonucu 10 kişi kalan Portekiz bir darbeyi de kaptanından yedi diyebiliriz. İlerideki çoğu topu ezen, maç 4-0 iken bile şov yapmaya çalışan Ronaldo bu maçta sınıfta kaldı. Tek kişilik barajı bile geçemedi. Ezilen duran toplar bir kenara sürekli hakeme karşı bir şeylerin itirazı peşindeydi.
Ronaldo bugün tam anlamıyla hayal kırıklığıydı ve bu pankart da durumu özetliyordu.


 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş