Bu da mı gol değil?

“Birkaç ay sonra San Fransisco’ya gittim. Otel odasına bir hamburger söyleyip televizyonu açtım. Komik spor videolarının olduğu bir program vardı. Bir basketbolcunun smaç basarken potayı kırışını izledim, ona gülüp hamburgerimi yerken ekranda kendimi gördüm…”

Frank Mill, 1986-1994 yılları arasında Borussia Dortmund forması giymiş Alman bir forvet. Bundesliga’da 387 maçta 123 golü var. 17 kez Almanya Milli Takım formasını giyen Mill, 90’da Dünya Kupası’nı kazanan Batı Almanya’nın da kadrosundaydı.

Ama Frank Mill’in adını duyduklarında Alman futbolseverlerin ilk aklına gelen bunların hiçbiri değil.

BBC Sport’un geçtiğimiz günlerde konuştuğu Mill için Ron Ulrich şöyle diyor; “Frank Mill kendini Geleceğe Dönüş filmindeki Marty gibi hissediyor olmalı. Bir şekilde sürekli 86 yılına çekiliyor. Konu ne olursa olsun bir şekilde kendini 9 Ağustos 1986’da Bayern maçında boş kalenin önünde buluyor...”

9 Ağustos 1986’daki o maç, Mill’in Borussia Dortmund formasıyla ilk maçıymış. Mönchengladbach’tan Dortmund’a transfer olan forvet aslında iyi de bir maç çıkarıyormuş ama derin pasta savunmanın arkasına hareketlenip Bayern kalecisini de çalımladıktan sonra topu boş kaleye yuvarlayacakken ne olduysa olmuş. Mill bir anda durmuş…

O anı bir de Frank Mill’den dinleyelim;

Bayernlileri küçük düşürmek istemiştim. Ama toptan daha hızlı kaldım ve bir anda kontrolümü kaybettim. Top bacaklarımın arasında kaldı, öyle vuruverdim...”

Maçtan sonra tüm taraftarlar bunu konuşur olmuş, hatta golü kaçırışı 80’ler şartlarında ‘viral’ olmuş. Televizyonda sürekli golü kaçırdığı an gösterilmiş… Tribünde, sokaklarda hem kendi takımının taraftarı hem de diğer taraftarlar aralarında bunu konuşmuş… Sonunda boş kaleye gol kaçırmanın adı ‘Mill’ olmuş. ‘Bu da kaçar mı?’ denilecek goller için ‘Mill bile atardı!’ denmeye başlamış.

Mill, o maçtan birkaç ay sonra bir arkadaşını ziyaret etmek için Amerika’ya San Fransisco’ya gitmiş. Kaldığı otel odasına bir hamburger söyleyip televizyonu açmış. Bir basketbolcunun smaç basarken potayı kırdığı bir klip izlemiş, ona gülüp hamburgerini yerken televizyonda kendisini görmüş. Bayern kalesinde, boş kalede topu direğe nişanlayan adam. Komik videolar programında... Amerika’da

Eine Revier-Legende wird 60: So geht es Frank Mill - waz.de

O günden bu yana, 35 yılı geçmesine rağmen hâlâ, Almanya’da net bir gol pozisyonu kaçtığında illaki adı anılıyor ve bu anekdot anlatılıyor. Hatta muhabirler arayıp fikrini soruyormuş. Timo Werner’le ilgili geçtiğimiz yıllarda çok telefon almış Mill.

Üstünden 35 yıl geçti ama bugün bile çocuklar Frank’le karşılaştıklarında “Sen 86’da topu direğe vuran adam değil misin?” diyorlarmış. Birkaç yıl önce mahalle kasabındaki bir teyze onu görünce “Sen şu boş kaleye gol atamayan adamsın!” demiş.

İnsanların yıllarca oynadığı maçlar ve attığı gollerden sonra hala bunu hatırlamaları ve çocuklarına bunu anlatmalarından hoşlanmadığını gizlemiyor Mill. “Bir sürü gol attım, diğerlerini kimse hatırlamıyor. Hala o pozisyonla hatırlanıyorum.

Ama Bundesliga resmi Youtube hesabında bile bu anın hikayesi var…

Bugün 63 yaşında olan Frank Mill, Marty McFly gibi sürekli o günü yaşıyor. Sokakta, markette, dışarda biri onu tanıdığında ya da biri net bir gol kaçırdığında…

Kaynak: “Frank Mill: The Germany striker whose name means failure – and how he found success” ─ Ron Ulrich, BBC Sport