Galatasaray Analizi | Galatasaray 2-1 Beşiktaş

Hafta arasında Camp Nou’dan 0-0’lık beraberlikle ayrılarak Barcelona karşısında tur ümitlerini Nef Stadyumu’na taşıyan Galatasaray, rövanş karşılaması öncesinde evinde Beşiktaş’ı konuk etti. Maçın ertelenme talebi tartışmaları nedeniyle daha ilk düdük çalmadan gerilen atmosfer Sarı Kırmızılılar’ın işine yararken evinde en kalabalık maçını oynayan Torrent’in talebeleri 2-1’lik skorla sezonun ilk derbi galibiyetini aldı.

Galatasaray’ın bir derbide daha, iyi başlayıp sonlara doğru düşen oyununu global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Derbinin Barcelona maçları arasına denk gelmesi Galatasaray adına oyuncu tercihlerini de etkilerken maç öncesindeki genel kanının aksine Torrent az rotasyonlu bir kadroyla sahaya çıktı. UEFA lisansı çıkarılmayan Omar, derbide Boey yerine 11’de başlarken bir diğer değişiklik ise sağ kanatta Babel yerine tercih edilen Emre Kılınç’tı. Öte yandan sahanın en çok efor sarf eden oyuncularından olan Taylan-Berkan ikilisi bu maçı da 90 dakika ile tamamlarken Nelsson-Marcao ve Van Aanholt ile beraber olası bir şekilde 7 günde 3. kez 90 dakikasını tamamlamaya adaylar arasına girdi.

İki devre farklılıkları: Önde baskı

Taraftarının yoğun desteğini de arkasına alan Galatasaray maça coşkulu bir oyunla başladı. İlk 32 dakikada rakip kaleye gönderilen 5’i isabetli 11 şuttan 2 gol çıkartan Sarı Kırmızılılar devreye de 2-0 üstünlükle gitti. İkinci yarı ise hem Torrent’in Barcelona rövanşını düşünerek enerji anlamında ekonomik bir oyuna dönmesi hem de Beşiktaş kenar yönetiminin maça müdahaleleri ilk yarıdaki ibreyi tersine çevirse de 90 dakika sonucunda 3 puanı alan taraf 2-1 ile ev sahibi oldu. Şimdi oyunun iki devresindeki bu değişimin ana nedenlerini görüntülerle beraber açıklamaya çalışacağım.

İlk düdükle beraber maça yoğun bir ön alan baskısıyla başlayan Galatasaray, merkezde Pjanic gibi bir oyun kurucusu olmayan Beşiktaş’ın stoper hattına yaptığı baskıyla oyunu çizgiye yönlendirdi ve rakibini top kaybına zorladı. Yukarıda da rakibi karşılama esnasında forvet hattını ikileyerek Vida ile eşleşen Feghouli’nin rakibine yaptığı baskıları görüyoruz. 3 pozisyonda da tecrübeli stoperi sağını kapatarak baskılayan Cezayirli, rakibinin merkezdeki pas opsiyonlarını keserek çizgideki Umut’a veya kaleci Ersin’e oynamaya zorladı.

İlk devre oynanan yoğun eforlu oyunun ardından ikinci devre ise daha durağan bir Galatasaray sahadaydı. Perşembe oynanacak Barcelona maçı da düşünülerek Feghouli yerine Cicaldau oyuna dahil edilirken Rumen oyuncunun girmesiyle karşılama şeması da değişti. Feghouli gibi forveti ikilemek yerine Cicaldau ile orta sahayı 3’leyen Galatasaray, baskı merkezini de kendi yarı sahasına çekti ve sahada 4-5-1 diziliminde kapalı bir savunma okundu. Bu farklılık ilk devre %55 topla oynayan Galatasaray’ın ikinci devre %35 ile oynamasına yol açarken sarı kırmızılılar kendi yarı sahasında kazandığı toplarla Kerem’in kanadı ağırlıklı olmak üzere kontra fırsatlar buldu.

İki devre farklılıkları: Merkez hakimiyeti

İlk devre Galatasaray’ın oyun üstünlüğünü almasının bir başka önemli etkeniyse orta sahada rakibine kurduğu üstünlüktü. 39 yaşındaki Atiba’nın Beşiktaş kariyerinde en çok zorlandığı derbilerden birini oynamasının sebebiyse orta sahadaki diğer iki arkadaşı Alex ve Can’ın rakip stoper hattına baskıya gitmeleriydi. Bu ikilinin önde kalması Beşiktaş savunması önünde Feghouli-Berkan ikilisine fırsatlar doğururken sarı kırmızılılar bu bölgede sürekli 2’ye 1 sayısal üstünlük yakaladı. Özellikle Berkan’ın topsuz hareketliliğiyle Atiba’yı sürüklemesi Feghouli’yi demarke kılarken videodaki gibi Cezayirlinin müsait durumda olmasına rağmen topla buluşamadığı anlar dikkat çekti.

Öte yandan Feghouli’nin ilk devre topla buluşma noktalarını incelediğimizde de Cezayirli’nin sağ iç bölgesindeki bolca topla buluşması Galatasaray’ın atak başlangıçlarının bir göstergesi durumunda. Az önceki videoda da gördüğünüz gibi sıklıkla Nelsson’dan bu bölgeye atılan direkt paslarla boşta topla buluşan Cezayirli’nin 18/19 pas isabetiyle maçı tamamlaması da toplu oyunda ne kadar rahat kaldığının bir başka kanıtı niteliğinde.

Merkezdeki bu üstünlüğün ikinci devre etkisini yitirmesinin nedeniyse Beşiktaş kenar yönetiminin sol bek Van Aanholt’u riske ederek sağ kanat Ghezzal’ı merkezde Berkan’la eşleştirmesiydi. Yukarıdaki görüntülerde de görebileceğiniz gibi Galatasaray geriden oyun kurarken içeride konumlanan Cezayirli Berkan’ı, oyuna sonradan dahil olan Josef ise Cicaldau’yu marke etti. Bir süredir oyunu ağırlıklı olarak sağdan kurup sola çevirerek kanatta Aanholt-Berkan-Kerem üçlüsüne daha geniş alanlar bırakan Galatasaray ise ezberine devam ederken demarke kalan Aanholt üzerinden oyun kurmayı birçok pozisyonda tercih etmedi. Bu durum sarı kırmızılıları sağ kanatta bolca top kaybına sürüklerken oyun hakimiyetinin de Beşiktaş’a geçmesine neden oldu.

Berkan’ın rolü ve performansındaki değişim

Son olarak Torrent’le beraber formu yükselen isimlerden olan Berkan’ın maç içindeki bir kesitiyle yazıyı tamamlamak istiyorum. Birkaç hafta önceye kadar eleştiri oklarının hedefindeki Berkan 60 saniye içinde önce karşı karşıya kalabileceği bir hücum koşusu yapıyor, ardından da rakibin karşı karşıya kalmasını engelleyen bir savunma hamlesi yapıyor. Performansındaki bu yükselişin temel sebebi ise hocanın sağ içten sol içe çekerek görevini değiştirmesi bana göre. Torrent oyunu ağırlıkla sağdan kurarken bu durum sol içte görev alan Berkan’ın zayıf top tekniğini saklıyor. Aynı zamanda da yukarıdaki videoda görebileceğiniz gibi solda kendisine daha çok topsuz koşu atabileceği, öne çıkan yanı olan yüksek enerjisini sahada daha iyi kullanabileceği alanlar açıyor.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.