Çek Cumhuriyeti – Hırvatistan maçı değerlendirmesi

75 dakika maçı rahat bir şekilde götüren Hırvatistan son 15 dakikada Çek Cumhuriyeti’nin geri dönüşünü engelleyemedi ve 1 puana razı oldu.

İlk Yarı

Maç kaotik başladı diyebiliriz. Her iki takımda önde birbirine baskı yaparak birbirlerinin oyunlarını bozmaya çalıştı. Yaklaşık 5-6 dakika böyle geçti. 6.Dakika’dan sonra Hırvatistan oyuna ağırlığına koymaya başladı. Ancak 3.bölgedeki etkisiz oyunları fırsat üretememelerine neden oldu. Çek Cumhuriyeti ise oyunu 2.bölgede kabul edip kapılacak toplarla hızlı hücumlar aradı. Ancak Hırvatistan’ın karşı baskısı çok iyi olunca geçiş hücumu şansı elde edemedi. Hırvatistan ise hücumda oyunu kanatlara genişletip bol bol ortalarla merkezi besledi. Zaman zaman da merkezden direk hücum denediler.


 İLGİLİ HABER | Maç analizi; İspanya – Türkiye


Maçın ilk fırsatı 21.Dakika’da Mandzukic’in yerden ortasına Perisic uygun durumda ceza alanında topa dokunamadı. Hücumda süreklilik yaratamayan Hırvatistan ara ara etkili oldu. 36.Dakika’da Rakitic’in şutunu Cech kurtardı. Bir dakika sonrasında Çek Cumhuriyeti çıkarken Badelj orta sahada yaptığı baskı sonrası topu kazandı ve hızlıca pasını Perisic’e aktardı. Perisic dikine, hızlı bir şekilde ceza alanına girer girmez sert vurdu ve Cech’i mağlup etmeyi başardı. Hem toplu oyunu hem de topsuz oyunu çok iyi oynayan Hırvatistan ilk yarıyı rahat bir şekilde önde kapattı.

İkinci Yarı

İkinci yarıda Hırvatistan oyunu kendi yarı sahasında kabul edip hızlı hücumlar aradı ve bunda da etkili oldular.75 dakika savunma organizasyonunu iyi yapıp rakibine hiç fırsat vermedi. Çek Cumhuriyeti ise oyunu kanatlara açıp merkezi ortalarla desteklemeye çalıştı ancak Hırvatistan iyi savunması bu girişimleri püskürttü. 59.Dakika’da Çek Cumhuriyeti geriden oyun kurmaya çalıştı ancak hem Çeklerin kötü organizasyonu hem de Hırvatistan’ın çok iyi baskısıyla topu kazandılar. Brozovic’in pasında Rakitic kaleci Cech ile karşı karşıya kaldı, soğukkanlılıkla topu Cech’in üzerinden aşırtıp farkı 2’ye çıkardı. Golden sonra yine kendi yarı sahasına çekilen Hırvatistan oyunu rölantiye almaya çalıştı. 66.Dakika’da Kadarabek’in kötü uzaklaştırdığı top ceza alanında Mandzukic’in önüne düştü, tek vuruş deneyen Mandzukic topu üstten dışarı gönderdi. 75.Dakika’da kenar ortası sonrası saha boşaltmada geciken Hırvatistan savunması ceza alanı çevresini boş bıraktı. Bu boşlukta Rosicky topla buluştu ve ortasını yaptı. Rosicky’nin güzel ortasına zor durumda harika yükselip vuran Skoda farkı 1’e indirdi. Bu golden sonra Hırvatistan oyunu tutmaya çalıştı. 80.Dakika’da Brozovic’in vuruşu dışarıya gitti.

Maçın artık son anlarına doğru Hırvat taraftarların çıkardıkları olaylar nedeniyle oyun yaklaşık 4 dakika durdu. Bu sürede oyundan iyice soğuyan Hırvatistan iyice savunmasını altı pasa kadar çekti. Doldur boşaltlar sonrası Vida’nın topa elle müdahalesini gören hakem Çek Cumhuriyeti’ne penaltı verdi. Topun başına geçen Necid takımına bir puanı getiren golü attı. Maç 2-2 sona erdi.

hirvatistan 1

Çek Cumhuriyeti

hirvatistan 2

Pavel Vrba son İspanya maçından 2 değişiklikle takımını sahaya sürdü. Selassie yerine Skalak, Necid yerine Lafata ile maça başladı. Maça önde baskı ile başlayan Çek Cumhuriyeti bu isteğinden 6 dakika sonra vazgeçti ve rakibini 2.bölgede karşılamaya başladı. Takım boylarının uzun olması sebebiyle Hırvatistan’ın orta sahada oyunu ele geçirmesine engel olamadılar. Savunmada da İspanya maçından daha düşük konsantrasyon ile oynadılar. Bu yüzden savunmaları biraz daha düşük gözüktü. İlk yarıda topa sahip olduklarında ise oyunu ileriye taşıyamadılar. Bunun nedeni Hırvatistan’ın karşı baskısını aşamaları oldu.

İkinci yarının da büyük bölümü istedikleri oyunu sahaya yansıtamayan Çek Cumhuriyeti ayağına gelen fırsatı değerlendirdi ve ilk önce Skoda sonra da Necid’in golleriyle altın değerinde bir puan aldı.

Hırvatistan

hirvatistan 3

Ante Cacic son Türkiye maçının kadrosunu bozmadı. Hırvatistan ilk yarı boyunca oyuna tamamen hâkimdi. Modric önderliğinde Çek Cumhuriyeti’ni kendi yarı alanına hapseden Hırvatistan Perisic’in golüyle öne geçti.

İkinci yarıda taktiksel bir hamleyle oyunun merkezini geriye çeken Hırvatistan 30 dakika istediği oyunu oynayabildi. 75’ten Çekler farkı 1’e indirdikten sonra bile yine oyun istedikleri gibi gitti. Ancak taraftar olayları nedeniyle verilen arada takım odağını kaybetti. Savunmayı altı pasa kuran takım burada yaptığı hata sonucu penaltıdan beraberlik golünü de kalesinde gördü.

Bir başka negatif konu ise köşe vuruşlarıydı. Oyunda birçok köşe vuruşu kazanan Hırvatistan hiçbirinde organize olamadı ve köşe vuruşlarını boşa harcamış oldu.

Maçın kırılma noktası

Maçın kırılma anı için taraftarların çıkardığı olaylar diyebiliriz. Ancak taktiksel açıdan maçın kırılma anı 62.Dakika’da Modric’in sakatlanarak oyundan çıkması oldu. Sakatlanana kadar maçı adeta tek başına yönetti. Takımını hücumlara çıkardı ve ileriye servis yapan isim oldu.

Maçın yıldızı

hirvatistan 4

1 gol, 5 şut 2’si kaleyi bulan, 4 adam geçme, 5 kilit pasla oynayan yıldız oyuncu maçın adamı seçildi.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş