MAÇ ANALİZİ | İspanya – Türkiye

turkiye-ispanya-1777

Dizilişler

İspanya | 4-3-3

turkiye 1Türkiye |  4-3-3

turkiye 2

Genel İnceleme

İlk maçında Hırvatistan karşısında 1 – 0’lık mağlubiyet alan millilerimiz, dün gece grubun ve turnuvanın favorileri arasında gösterilen İspanya karşısına çıktı. İspanya ise gruptaki ilk karşılaşmasında rakibi Çek Cumhuriyeti’ni 1 – 0’lık skorla geçmişti. Kadrosunda birçok yıldız futbolcu bulunduran İspanya geriden oyunu iyi kuran 2 savunma oyuncusuna sahip ( Pique & Ramos ). İspanyollar ayrıca genellikle hücum futbolu ve kanatlardan organizasyonu seven oyun yapısına sahip. Özellikle bek oyuncuları Alba & Juanfran hücumu seviyor ve oldukça sık bindirmeleriyle göze çarpıyor. 2. bölgede oyunu yönlendiren ve teknik olarak üst düzey 2 isim Iniesta & Fabregas bulunuyor. Silva & Morata & Nolito gibi 3. bölgede etkili silahlara sahipler.

Millilerimize genel olarak göz atacak olursak, savunma bloğundaki iki oyuncunun ( M.Topal & H.Balta ) stoper orjinli olmadığını biliyoruz. Ülkenin belki de son yıllarda en iyi defansif orta saha performansını gösteren bir oyuncuyu, böyle bir turnuvada stoper olarak tercih etmek ne kadar doğruydu? Savunma bloğunu önde kuran İspanya savunmasına karşı Burak ile başlamak ise mantıklı hamleydi. Fakat, Burak’ı hareketlendirecek savunma arkasına atılan paslar ise çok önemliydi bu noktada. İspanya’nın bek oyuncularının oldukça hücuma çıkan oyun anlayışı olduğunu söylemiştik.

Eğer bek oyuncularının boşalttığı bu bölgeleri kullanıp kanatlardan organizasyon yapma gibi bir anlayışımız olsaydı, yine orjini olmayan bir mevkide görev alan Hakan tercihi olumsuzdu. Bu bölgede o görevi üstlenebilecek Olcay & Emre & Volkan gibi birçok opsiyonumuz vardı diyebiliriz.

Maç Raporu

Karşılaşmanın başında millilerimiz top rakip İspanya’da kaldığı anda 4-1-4-1 düzenini aldı. İspanya 3. Dakikada köşe vuruşu fırsatı yakalarken millilerimiz alan savunması halinde kullanılan köşe vuruşunu karşıladı.

turkiye 3

6. dakikada Morata’nın rakiplerinden sıyrılıp ceza sahasının dışından şutunu Volkan güçlükle çıkardı. İlk 10’ dakikada tamamen kendi alanımıza çekilip kaptığımız toplarla 4-1-4-1’in savunmaya katılmayan oyuncusu Burak’ı hareketlendirip kontra atağa çıkma anlayışı içerisinde olduk.

turkiye 4

İspanyollar genellikle sol kanadı kullanarak hücuma çıkmak istedi 11’ dakikada sol bölgeden kullanılan köşe vuruşunda ise penaltı noktası üzerinde Pique ile etkili oldular. Ayrıca ilk 15’ dakikada 4 köşe vuruşu kullanırken 1 kez etkili oldular. Kendi alanımızda kaptığımız toplardan sonrası zaman zaman karşı atağa çıktık, son paslardaki tercihlerimiz ise hatalı oldu. Bloklar arası mesafeyi oldukça kısa tutup merkezde alan bırakmamaya çalıştık fakat İspanyol oyuncuların oyun yönünü kanatlara açmasıyla sağ bölgemizi savunmakta zorlandık. Hakan o bölgede savunmaya katkı yapmak istese de rakibini kaçırarak birçok kez pozisyona soktu.

turkiye 5

turkiye 6

Bu kez merkezde, bir anlık bıraktığımız boşluğu iyi değerlendiren Nolito, kaleyi gören cepheden şut denemesiyle tehlike yarattı. 28’

turkiye 7

Oyundaki temposu yüksek ve oldukça hücum oynayan İspanya 30’ dakikada bu kez sağ bölgemizden organizasyon yaparak etkili fırsat yakaladı fakat sonuca ulaşamadı. Bu dakikalarda etkili olan İspanyollar 33’ dakikada savunma arkasına atılan pas sonrası Morata’nın kafa vuruşuyla 1 – 0 öne geçti.

turkiye 9

İlk devrede topa %64’le sahip olan İspanya milli takımımızdan 2.5 km daha fazla mesafe kat etti bu önemli bir detay. Son dakikalara doğru tekrar bir hızlı hücum fırsatı yakaladık fakat son paslardaki hatalı tercihlerimiz sonuca gitmemizi engelledi. İlk yarı 2 – 0 İspanya üstünlüğü ile sona erdi.

İkinci devreye de hızlı başlayan İspanyollar henüz 48’ dakikada Morata’nın vuruşuyla 3 – 0 yakaladı.

turkiye 10

İkinci köşe vuruşumuzu 57’ dakikada kazandık arka direğe tercih ettik fakat etkili olamadık. İspanya karşılaşma başındaki oyun temposuna 65’ dakikada da devam ederken kanatlardan oldukça pozisyon buldu. Bu dakikalarda ise tribünlerden gelen tepkiler ve 3 – 0’lık skor üzerine oyuncular oyundan tamamen düştü. 80’ dakikada köşe vuruşu kazandık fakat etkili olamadık. Oyun 3 – 0’a geldikten sonra oyunu hem biz hem de İspanya terk etti. Ardından karşılaşma İspanya’nın 3 – 0‘lık üstünlüğü ile sona erdi.

Sonuç

Gruptaki 2. karşılaşma sonunda da puan alamayan millilerimiz, rakip kalede gol bulamayarak kalesinde toplam 4 gol gördü. Futbolun içerisinde kaybetmekte var, kazanmakta. Fakat eğer mücadele etmeden ve savaşmadan kaybediyorsanız sorun var demektir. Biz belki de inanmak istemiyoruz, fakat biz hariç herkes turnuvada 24 takım arasındaki en kötü takım Türkiye olduğu gerçeğinin farkında.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş