Çin’in transfer sistemindeki değişiklikler

Çin’deki yüksek maliyetli transferler için yürürlüğe giren yeni uygulama, birçok yıldız oyuncunun transferinin önünü kapatacağa benziyor.

1483180082_183073_1483180371_noticia_normal

Çin Futbol Federasyonu’nun açıkladığı yeni transfer şartları dolayısı ile Diego Costa ve Pierre-Emerick Aubameyang gibi yıldız futbolcuların transferleri artık neredeyse imkansız.

Transfer sezonu açılan Çin’deki yeni kural, kulüpleri transfer edeceği ve 5.9 milyon euro’nun üzerinde ödeme yapacağı her yabancı futbolcu için Çin Futbol Geliştirme Vakfı’na aynı miktarda ödeme yapmasını zorunlu bırakıyor, böylece o futbolcunun maliyeti iki katına çıkmış oluyor.

Çin Süper Ligi kulüpleri son iki yılda harcadıkları devasa bonservis ücretleri ile adlarından sıklıkla bahsettiriyor. Özellikle Shanghai SIPG’nin Oscar için ödediği 60 milyon pound ve Hulk için ödenen 46.1 milyon poundluk ücretler halen hafızalarda.

Alex Teixeira, Ramires ve Gervinho gibi birçok yıldızın forma giydiği Çin’de kulüpler, yeni kural dolayısı ile transfer rotasını değiştirecek gibi gözüküyor.


HANGİ FUTBOLCULARIN ADI ÇİN KULÜPLERİ İLE ANILIYORDU?


pierre-emerick-aubameyang-borussia-dortmund_q1xib207l1xp1s4bwlvec4on9

Chelsea forması giyen Diego Costa ve neredeyse dünya futbolundaki tüm büyüklerin ilgilendiği Pierre-Emerick Aubameyang’ın adları sıklıkla Çin kulüpleri ile de anılıyordu. Son yıllarda gözden düşen Manchester United’lı yıldız Wayne Rooney’nin de Çin yolunu tutacağı konuşuluyordu.

Çin kulüpleri Ashley Young, James Rodriguez ve Zlatan Ibrahimovic gibi yıldızları gözlerken, bir anda ortaya çıkan vergi kaçırma iddiaları sonra Real Madrid’den ayrılacağı konuşulan Cristiano Ronaldo’da kendini Çin kulüplerinin kıskacında buldu.


BU POTANSİYEL TRANSFERLERDEN HERHANGİ BİRİ GERÇEKLEŞECEK Mİ?


Fabio Cannavaro, Tianjin Quanjian

Açıkçası bu transferlerden herhangi birinin gerçekleşmesi beklenmiyor. Fabio Cannavaro’nun teknik direktörlüğünü yaptığı Tianjin Quanjian’ın Ocak ayında Diego Costa için yaptığı 50 milyon pound’luk teklif reddedilmiş, Çin kulübünün yaz transfer döneminde 76 milyon pound’luk yeni bir teklif ile İngilizlerin kapısını çalması bekleniyordu. Ancak yeni kural dolayısı ile bu transferin değerinin 152 milyon pound’u bulacak olması Tianjin Quanjian’ın Costa planını rafa kaldırdığı belirtiliyor.

Bu gelişmelerin ardından transferde rotanın Ibrahimovic gibi sözleşmesi sona eren yıldızlara dönmesi bekleniyor.

Ancak Çin Süper Ligi’ni etkileyen tek kural bu değil.

Ocak ayında Çin Futbol Federasyonu çıkardığı yeni bir kural ile kulüplerin kadrolarına yalnız 5 yabancı futbolcu kaydettirebileceği ve bu yabancı futbolculardan sadece 3 tanesinin oynayabileceğini bildirmişti. Buna göre şu ana dek herhangi bir kulüp yabancı futbolcularından birini henüze satmadığından 3 Çin Süper Ligi kulübü bu yaz yabancı transferi yapabilecek.


BÖYLE BİR KURAL NEDEN VAR?


President Xi Jinping China

Bu kurallar ülke futbolunu geliştirmek ve dünya futbolunda söz sahibi bir ülke olmak amacı ile tasarlanıyor ve uygulanıyor. Son olarak uygulanmaya başlanan yabancı futbolcu transferlerinde aynı miktarın Çin Futbol Gelişim Vakfı’na ödenmesi doğrudan devlet başkanı Xi Jinping’in, Dünya Kupası’nı organize etmek ve kazanmak üzerine olan vizyonu doğrultusunda gerçekleşti.

2015-2050 yılları arasında gerçekleşmesini beklediği 35 yıllık plan doğrultusunda Xi Jinping 20,000 futbol okulu açmayı ve 100,000 futbolcu yetiştirmeyi hedefliyor.

Tüm bu planlara paralel olarak Çin Süper Ligi takımları maç günü kadrolarında en az 2 tane 23 yaş altı Çinli futbolcu bulundurmak ve bu ikiliden birini maça ilk onbirde başlatmak zorunda.


TRANSFER PİYASASINDA TÜM BUNLAR NE ANLAMA GELİYOR?


Steven-Gerrard

Kısacası tüm bu kurallar transfer piyasasını bundan birkaç yıl önceki haline geri döndürüyor. Çok talipli yıldız futbolcular Avrupa’nın üst düzeu kulüplerine giderken, daha yüksek maaş ile daha az yarışmacı bir ligde mücadele etmek isteyenler ise Steven Gerrard ve Frank Lampard gibi Amerika’ya, MLS’e yönelecekler.

Elbette son yıllarda fazlasıyla artan futbolcu değerlerinin de düşmesi bekleniyor. Örneğin Diego Costa, Ocak ayında 50 milyon pound’luk bir teklif alırken, olası bir Atletico Madrid transferi için ödenmesi beklenen bonsveris bedeli yaklaşık 26 milyon pound olacak.

Goal

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş