Hasan Ali Kaldırım ve ofansif gücü

hasan-ali-kaldirim-fenerbahce

Transfer dönemine hızlı bir giriş yapan Fenerbahçe, sol bek çözümünü Hasan Ali Kaldırım ile 3 yıllık yeni bir sözleşme yaparak buldu. Yapılan açıklamanın hemen ardından Fenerbahçe taraftarlarının bir kısmı özellikle sosyal medya aracılığı ile bu duruma  çok ciddi, hatta zaman zaman hakarete varan tepkiler gösterdi. Tepkilerin önemli bir kısmı Hasan Ali Kaldırım’ın özellikle ofansif anlamda çok yetersiz kaldığı yönünde. Bizler de geçtiğimiz sezon Hasan Ali’nin 3. bölgedeki icraatları üzerine kısa bir değerlendirme hazırladık.

Öncelikle, bir bek olsa da taraftarlar ofansif olarak kendisinden daha efektif bir anlayış bekliyor. Bu anlamda golsüz geçen bir sezon ve tek bir asistin beklentileri karşılamadığını söyleyebiliriz. Ancak aşağıda paylaşacağımız iki indografik sanki Hasan Ali’ye yapılan aşırı eleştirileri biraz haksız çıkartır nitelikte.

Matchstudy’den aldığımız ve ligin ilk 31 haftasını kapsayan veriler doğrultusunda Hasan Ali’nin ligin ilk dört sırasındaki takımların sol beklerinden daha fazla ceza sahasına top attığını gösteriyor. Bu atılan toplarda isabet oranı da %36. Bu verileri Hasan Ali ve Carole’un 25 maçta, Adriano’nun 22 ve Eren’in 17 maçta yaptığını da belirtelim.

stsl-2

Bek oyuncularının bizzat ceza sahasında topla buluşma sayılarına baktığımızda yine Hasan Ali’nin 18 kere ile bu dört oyuncu arasında açık ara en önde olan oyuncu olduğunu görüyoruz. Adriano 11 kere ile ikinci sırada yer alıyor.

stsl-1

Sadece bu veriler ile Hasan Ali’nin diğer 3 bekten daha iyi olduğu kanatine varacak değiliz. Elbetteki bir bek oyuncusunu ilk olarak defansif özellikleri ile değerlendirmeli, ofansif olarak gol, asist gibi verilerine bakmalıyız. Bu anlamda Hasan Ali’nin istenileni ne kadar verebildiği tartışılabilir. Ancak ofansif anlamda yukarıdaki veriler gösteriyor ki, bu oyuncunun linç noktasına gelecek bir düşük performansı çok da yok. Taraftarlar, sanki kötü geçen bir sezonda günah keçisi olarak Hasan Ali’yi seçmiş gibi gözüküyor.

Son olarak elbetteki yeni sözleşme ile 3 yıl boyunca yıllık verilecek 1.8 M Euro’yu eleştirebiliriz. Ancak bu durum Fenerbahçe’nin genel maaş yüksekliği konusu olduğunu da belirtmek gerek. Unutmamak gerekir ki transfer dönemi hala devam ediyor ve senaryolardan biri de İsmail Köybaşı’nın satılıp yerine yabancı bir sol bek alınması.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş