Conte’nin Seçimi | Euro 2016 İtalya Milli Takım Analizi

Euro 2016 sonrası görevi bırakacak olan ve Chelsea’nin başına geçecek olan Antonio Conte, Azzurri kadrosuna son şekli verdi. Turnuva aday kadrosu öncesi hazırlık maçları için, AC Milan, Juventus, Paris Saint Germain, Manchester United gibi henüz kendi liglerinde kupa maçlarını bitirmemiş olan takımlardan futbolcu katmaksızın hazırlanan kadroya göre oldukça farklılaşması ve formda olmasına rağmen dışarıda kalan futbolcular olması Conte’nin başını ilk günden ağrıtmaya başladı bile.

“Son iki yılda bu kadar çok emek veren futbolcuları geride bırakmak üzücü, ancak bir seçim yapılmalıydı.” diyor Conte RAI TV’ye verdiği röportajda, “İnsani açıdan hayal kırıklığı, çünkü hem çok iyi adamlar olduğu gibi çok iyi futbolcular olduklarını kanıtladılar”.

İtalya Milli Takımı 1

Yıllar yılı turnuva fark etmeksizin “doğal favori” olan Gök Mavililer, bu ünvanın hakkını tecrübeli futbolcularına borçlu. Bir kulüp takımı gibi kemik kadrosuna dönemin sayılı genç yeteneği ekleyen İtalya, turnuvalarda bir şekilde finallerde yer almayı başarıyor. Son olarak 2006 Dünya Kupası’nı kazanan ve Euro 2012’de final oynayan Azzurri’de en büyük tartışma artık tecrübeli futbolcuların gerektiği yerde yeterli sorumluluğu fiziksel engeller yüzünden alamaması ve dünya futbolundaki oyun değişimine ayak uyduramaması olarak gözüküyor. Takıma eklenen genç yeteneklerin ise takıma monte edilmesi, İtalya’ya, dünya futboluna öncülük eden ülkelerden birine pek uymuyor. Başarısız geçen turnuvaların ardından eleştirilerin çoğu, kadronun rotasyona ihtiyacı olduğuna ve genç yeteneklerin tecrübeliler ile yeni bir kemik oluşmasına olanak sağlanması üzerine oluyor.

Kadro Tercihi

İtalya Milli Takımı 2

Azzurri kaleyi elbette Gigi Buffon’a devredecek. Tecrübeli eldivenin ilerleyen yaşına rağmen artan tecrübesi ile dünya futboluna damga vurmaya devam ediyor. Önceki sezonu UEFA Şampiyonlar Ligi Finali ile kapatan ve 5 sezon üst üste kazanılan İtalya Serie A şampiyonluklarındaki katkısı tartışılmaz olan Buffon’un yanında Lazio’dan Federico Marchetti ve Paris Saint Germain’den Salvatore Sirigu yer alıyor. Conte’nin kaleci tercihlerinde, takıma artık yerleşmesi, takımda yer almaya başlaması gerektiği düşünülen Mattia Perin’in olmayışı tek eleştiri noktası sayılabilir. Elbette ki sakatlık olmadığı sürece kalenin Buffon’dan alınmayacağı düşünülünce 23 yaşındaki Perin’in kadroda tecrübelenmesi beklenebilirdi. Sezon boyunca 20 maç ve üzeri oynayan İtalyan kaleciler arasında Emiliano Viviano maç başı yaptığı 3,8 kurtarış ile zirvede yer alıyor. Hemen ardında yer alan Nicola Leali maç başı 3,7 , Stefano Sorrentino ise maç başına 3,5 kurtarış yaparak sezonu tamamladılar.

Özellikle Nicola Leali ile aynı yaşta olan Mattia Perin maç başı 3,3 kurtarış ile dördüncü sırada yer alıyor. Leali’nin alt liglerde kiralık oynayıp, tek sezon Frosinone ile Serie A’da yer alması nedeni ile Mattia Perin’in mevcut tecrübesine ulaşamadığı söylenebilir. Gerek genç yaşı gerekse yeteneği ile kadroda yer bulması beklenen kalecinin yerine sezon boyunca maç başı 2,9 kurtarış yapan Antonio Mirante’nin yer almış olması ile Conte’nin Azzurri’nin geleceğini kurmak yerine kendi titrini tercih ettiğini söyleyebiliriz.

İtalya Milli Takımı 3

Savunma hattında West Ham United ile oldukça iyi bir sezon geçiren Ogbonna’nın kadroya katılması oldukça yerinde bir seçim olarak gözüküyor. Ogbonna dışında Juventus üçlüsü Barzagli, Bonucci ve Chiellini ise olması gerektiği gibi kadroda kendilerine yer buldu.

İtalya Milli Takımı 4

Euro 2016 kadro seçimlerinde her ne kadar kadro daha da gençleşmiş ve aslında beklenen bazı yetenekler Fransa yolunu tutuyor olsa da eleştiriler, Claudio Marchisio ve Marco Verratti’nin sakatlıkları sonrası görevlerini üstlenebilecek ve pas merkezi kabul edilebilecek Jorginho’nun 23 kişilik kadro dışında kalması ile başladı. Andrea Pirlo sonrası özellikle Verratti’nin takımın yeni maestrosu olması beklenirken, sakatlığı sonrası gözler oldukça iyi bir sezon geçiren Jorginho’ya çevrilmişti. 20 yaşındaki genç futbolcunun sezon boyunca yaptığı 3265 başarılı pas ve maç başı denediği 102,6 pasın 90,9 tanesinin başarılı olması Antonio Conte’yi etkilemeye yetmedi. Özellikle Jorginho yerine milli takıma davet alan ismin, sezon boyunca Juventus adına sadece 11 maça çıkan ve maç başı 23,9 başarılı pas yapan Stefano Sturaro olması eleştirilerin şiddetini arttırdı.

Roma ile 23 maçta sahaya çıkan Daniele De Rossi ise takımın kemik kontenjanından turnuvaya katılıyor. “Yıllardır bu kadro içerisindeyim ancak bu kez gerçekten kadronun bir parçası olamayacağımdan korktum. Bu yüzden bu turnuva daha keyifli hale geliyor” diyor Daniele De Rossi. Tecrübeli kaptan 60,4 pas ortalaması ile oynadığı sezonu 88,9 başarı oranı ile tamamladı.

İtalya Milli Takımı 5

Orta alan tercihlerinde tecrübeden yana kullanılması çoğu teknik direktör ve taraftara mantıklı gelebiliyor. Ancak aynı kitleler özellikle forvet hattında yetenekli gençlerin ve formda futbolcuların yer aldığını görmek istiyor.

Sezonu altıncı sırada bitiren Sassuolo’nun genç yıldızları Domenico Berardi ve Nicola Sansone’nin aday kadroya dahi davet alamamaları şaşkınlık yaratırken, sezona çok iyi başlayan ve Sampdoria forması ile ligin ilk yarısında 12 gol attıktan sonra Inter yolunu tutan ancak ligin ikinci yarısında sadece 1 gol kaydedebilen Eder ile sezonu sadece 5 gol ile tamamlayan Simeone Zaza’nın sağlayacakları katkı kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Tüm bunların yanında Bernardeschi’nin kadroda yer almış olması Conte hanesine yazılacak artı puan olarak görülebilir. Bernardeschi Atalanta’dan Fiorentina’ya, Giacomo Bonaventura’nın Milan’a geçmesinin ardından gelmişken bugün, Bernardeschi, Bonaventura’nın aksine Euro 2016 kadrosunda yer alıyor. Ancak Bonaventura’nın 7 gol 8 asistlik katkı sağladığı, %82 pas oranı ile tamamladığı sezonda Fransa yolunu tutamamış olması da Conte’nin hanesinde eksi puan olarak çoktan yer aldı bile.

Elemelerde Ne Yaptılar?

İtalya Milli Takımı 6

Ne Beklenebilir?

Azzurri her ne kadar eksik ve hak eden gençlerden yoksun turnuvaya gelse de kazanma alışkanlığı yüksek tecrübeli futbolcuları ve daha mobilize hücum hattı ile geçmiş yıllardaki şampiyonlara nazaran keyifli bir futbol izleteceğini öngörebiliriz. Elemelerde yenilgi görmeyen takımın aynı karakter ile turnuvayı geçirmesi ve belki tekrar finallerde yer alması kuvvetle muhtemel gözüküyor. Turnuva sonrası Chelsea’nin başına geçecek olan Conte’nin yüksek konsantrasyonu ve titrinin yükselmesi için iyi bir İtalya iyi bir Avrupa Şampiyonası’nda dikkat çekecektir.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş