MAÇ ANALİZİ | İspanya – Çek Cumhuriyeti

celebrations

Maç genel olarak herkesin beklediği gibi İspanya’nın hükmettiği Çek Cumhuriyeti’nin de savunma ağırlıklı oyunuyla oynandı. Ancak belki de kimse Çek Cumhuriyeti’nin bu kadar direnç göstereceğini düşünemedi. Maçın son anlarına kadar disiplinli bir şekilde savunmada kalan Çek Cumhuriyeti 87. Dakika’da Pique’nin golüne engel olamadı. İspanya geri kalan sürede de oyunu istediği gibi geçirdi ve gruba 3 puanla başlamış oldu.

İlk yarı İspanya’nın tam kontrolünde geçti. Topa sahip olan takım şans yaratmada eksik kaldı. Bunun nedeni ise yavaş oyun kurmaları, derinlik sağlayamamaları ve topsuz oyunda hareketsiz olmaları olarak özetlenebilir. 30 dakikaya yakın bir süre böyle oynayan İspanya bu ilk 30 dakikada Morata ile 2 şans üretti. 15.Dakika’da belki de maçın en net fırsatında Morata yakın mesafede Cech’i geçemedi. İlk yarım saatten sonra İspanya biraz daha hareketli ve tempolu oynamaya başladı. Devrenin sonuna kadar olan bu süreçte Alba ve Silva ile şanslar yakalayan İspanya bu şansları değerlendiremedi. İlk yarıda kendi yarı sahasında katı ve kalabalık olarak kalan Çek Cumhuriyeti pek bir şans yaratamadı. Necid’in 44.Dakika’da bir şutu vardı onu da De Gea kurtarmayı başardı ve ilk yarı 0-0 sona erdi.

İkinci yarıda senaryo değişmedi. İspanya oyuna hâkim olan taraftı. 46.Dakika’da Ramos ile bir fırsattan yararlanamadı. Çek Cumhuriyeti yine savunmada kalarak hücumu çok düşünmedi. Duran toplar en büyük umutlarıydı ve 64.Dakika’da duran toptan buldukları fırsatı Fabregas çizgiden çıkardı. Bu dakikadan sonra daha hareketli oynamaya başlayan İspanya birçok fırsat yakaladı. En önemli fırsat 70.Dakika’da Silva’nın harika pasına hareketlenen Alba topa biraz geç davranınca savunma araya girdi. Baskısını iyi hissettiren İspanya 87.Dakika’da İniesta’nın ortasında Pique’nin kafa vuruşuyla kilidi açtı ve 3 puanı kazandı.


 İLGİLİ HABER | İspanya – Çek Cumhuriyeti maçında öne çıkanlar


İspanya

ispanya 999

Bu İlk 11 ile maça çıkan İspanya bütün maça hâkim oldu.

Yavaş tempoları, sahayı genişletememeleri, bitiricilikleri ve hareketsiz oyunları onların en büyük sorunuydu. 87 dakika Çek Cumhuriyeti savunması açamadılar. Ancak kaliteli isimleriyle skora ulaşmayı başardılar.

Çek Cumhuriyeti

ispanya999

 

Savunmacı bir 11 ile sahaya çıkan Çek Cumhuriyeti maç boyunca oyun planlarına sadık kaldı. Çok katı ve disiplinli bir savunma yapan Çek Cumhuriyeti grupta kolay lokma olmadığını gösterdi. Savunmada Krejci ve Gebre Selassie’nin beklerin pozisyonuna geçmesiyle arkada bir altılı oluşturuldu. Rosicky de orta sahaya gelerek Darida ve Plasil ile birlikte bir üçlü oluşturdu. Necid ise ileride tek başınaydı. Savunmada 6-3-1 kuran Çek Cumhuriyeti hücumda ise başlarda Necid’e uzun toplar atmayı denedi ancak yeterli desteği bulamadı. Uzun süre İspanya’nın karşı presiyle çıkmakta zorlandılar. Daha sonra duran top kovalamaya başlayan Çek Cumhuriyeti bir duran toptan da gole çok yaklaştı. Genel olarak iyi savunma yapan Çek Cumhuriyeti yenilmesi zor bir takım olduğunu gösterdi.

Maçın kırılma anı

Maçta 2 tane kırılma anından bahsedebiliriz.

1)

ispanya 13

Morata burada Cech’i geçebilse İspanya adına başka bir maçtan söz edebilirdik.

2)

ispanya15

Fabregas’ın çizgiden çıkardığı top ağlara gitse belki de İspanya turnuvaya kâbus gibi bir başlangıç yapmış olacaktı.

Maçın yıldızı

ispanya 14

Takımını yöneten yıldız oyuncu İniesta maçın yıldızı oldu. İniesta maç boyunca 1 asist, 105 topa dokunuş, 85 doğru pas, 5 kilit pas ve 2 dripling yaptı.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş