Euro 2016 öncesi İspanya’ya bakış

ispanya 1

2008, 2010 ve 2012’deki 4 yıllık ambargodan sonra 2014 Dünya Kupası’na erken veda edip istediğini alamayan İspanya’yı inceleyeceğiz.

Euro 2016 Vizesi Nasıl Alındı?

ispanya 2

Elemelerde C Grubu’nda mücadele eden İspanya, grubunu lider tamamlayarak Euro 2016 vizesi aldı. İspanyolların grubunda dişli diyebileceğimiz net bir takım yoktu ancak elemelerde oynanan 10 maçta 9 galibiyeti 23 gol atıp 3 gol yiyerek alan İspanya turnuva öncesi en net mesajı burada verdi.


 İLGİLİ HABER | Euro 2016 D grubu haberleri 

d grubu


Kadro

ispanya 3

İlk etapta bu kadroda gözümün aradığı isimler Gabi, Diego Costa, Isco ve Mata ayrıca Atletico’yla çıkışa geçen Saul de kadroda yer almıyor. İspanya kadrosu kalitesinden ödün vermese de çağrılmayan isimlerden bile iyi bir 11 çıkarabiliyor. Bu isimlerin yerine çağrılan oyuncular da en az bu oyuncular kadar kaliteli isimlerden oluşuyor ancak yine de çağrılmayan birkaç isim kafalarda soru işaretleri yaratıyor.

Çağrılmayan İsimlerden Yapılan 11

ispanya 4

İlk 11

ispanya 5

Kalede geçirdiği kötü sezonun ardından belki de ilk defa Casillas’ı göremeyeceğiz. De Gea’yı bir adım önde görüyorum ancak kalede yılların tecrübesinden dolayı Casillas’ı görürsek de şaşırmamak lazım. Ramos ve Pique’yle turnuvanın en iyi tandemlerinden birine sahip İspanya. Bu ikili yaptıkları savunmaya ek olarak oyunun rakip yarı alana yayılmasında da çok ciddi role sahip. Ayrıca gizli gol silahı olarak da kullanılabilirler. Beklerde de Juanfran ve Alba gibi üst düzey isimler yer alıyor. İspanya bu savunmayla turnuvadaki dengeleri değiştirebilecek güce sahip.

Orta sahada fazlaca opsiyona sahip Del Bosque. Yukarıdaki 11’de göremesek de Koke’nin şansının da epey yüksek olduğunu söylememizde fayda var. Orta sahadaki tek soru işareti İniesta’nın bölgesi. Tecrübeli oyuncu kenarlara yakın mı yoksa merkezi görevde mi oynayacak tam olarak kestiremiyoruz.

Ön tarafta iyi bir sezon geçiren Morata ve Aduriz var. Hangisi oynarsa diğerine haksızlık olacak gibi gözükse de son tercihlerde Morata bir adım önde diyebiliriz. İspanya total futboluyla turnuvada Dünya Kupası fiyaskosunu unutturmak isteyecek ve bu da onları tehlikeli bir takım yapıyor.

ispanya 6

İspanya’nın Gruptaki Yeri

İspanya içinde Türkiye, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti’nin bulunduğu D Grubu’nda yer alıyor. İlk maçını 13 Haziran’da Çek Cumhuriyeti’yle yapacak İspanya’nın gruptaki en büyük rakibi olarak Hırvatistan göze çarpıyor. Gruptaki tablo Hırvatistan’la İspanya’nın başı çekeceği ve Türkiye’nin de onları ciddi anlamda zorlayacağı yönünde.

Bonus | Formalar

ispanya 7ispanya 8