Fenerbahçe kurtuluş reçetesi: Yeni logo ve değişim

SPOR TOTO SÜPER LİG FENERBAHÇE: 0 - BURSASPOR: 1 (İLK YARI)

Yıllardır halkın en alt tabakasından en üst tabakasına kadar herkesin kullandığı bir motto soru olarak; Ne olacak Bu Fenerbahçe’nin hali?

Bu sorunun cevabını herkes ayrı ayrı haklı haksız sebeplerle vermeye çalışırken, yetkin bir doktor olmasam da bu yazıda Fenerbahçe’nin hastalıklı bu halinin kurtuluş reçetesini ele alacağım. İlk bakışta her şey zor görünse de aslında tek yapılması gereken CESARET göstermektir. Gösterilerek cesaret ile birlikte kullanılması gereken birkaç ilaç ile Fenerbahçe’yi kurtarmak tabi ki mümkün. Kalem kalem ele almak gerekirse;

1-FIRSAT: İLK İŞ KRİZİ FIRSATA ÇEVİRMEK

Malum 3 Temmuz süreci ile ilgili yaşananları artık çarşaf çarşaf konuşmaya gerek yok. Bu bir krizdi ve Fenerbahçe’yi geri götürdü. O dönemki kenetlenme ile mali olarak, siyasi olarak ve sivil toplum örgütü olarak ayakta kalındı ve kriz fırsata çevrilmeye çalışıldı. Büyük oranda da başarılı olundu ve bugün başlanan ŞİKEDE KUMPAS davası ile önemli bir aşama kaydedildi. Âmâ kriz fırsata çevrildi mi derseniz HAYIR!. Çünkü Fenerbahçe bugün itibariyle büyük paralar harcanan kadrosuyla ve inanılmaz giderlerle hala elle tutulur bir yerde değil. Bugünün futbolu kimseye bir şey vadetmediği gibi geleceğe de ışık tutmamaktadır. Bu krizi fırsata çevirmenin yolu DEĞİŞİMDİR.

2-LOGO: DEĞİŞİMİN BAŞLANGIÇ NOKTASI

Fenerbahçe yönetiminin yapacağı ilk iş istifa etmek yönetimi bırakmak değildir. Benim çözüm önerim olarak yapması gereken ilk işin DEĞİŞİME girdiğini açıklaması ve bu sezon sonu ile köklü değişikliklere herkesin hazır olmasını sağlamaktır. Kim ne derse desin İtalya’da Juventus örneği Fenerbahçe’nin iyice analiz edip geleceğini kurtarmasında önemli bir rol oynayacaktır. Yönetim açıklayacağı değişim planı ile birlikte Hem ŞİKEDE KUMPAS davasının takibini sağlayacağını hem de LOGOSUNU DEĞİŞTİRECEĞİNİ akabinde ise görevi bırakacağını açıklamalıdır. Logo mevzusuna detaylıca girmek gerekirse; Juventus sadece gelişen dünya, marka pazarlama ve dijital platformalar için bu değişikliği yapmadı. Juventus yaşadığı şike sürece ile ilgili izleri de silmek için, yeni bir Juventus yaratmak içinde bu değişikliğe gitti ve CESARET örneği gösterdi.
nuevo-escudo-juve_oleima20170117_0114_29

LOGO DEĞİŞİKLİĞİNDE BOĞANIN KULLANILMASI

Fenerbahçe profesyonel, amatör her branşında klasikleşen logosunu kullanmaya devam etse bile e-spor takımının takım logosu klasikleşen logo yerine boğa temalı bir logo. Bu açık bir kapıdır Fenerbahçe için.

1

Daha öncede Fenerium’un Boğalı tshirtleri satış rekoru kırmış bazı çevrelerce boğa sembolü fazlaca beğenilmişti. Dahası herkesin hem semtin, hem de Fenerbahçe stadına giden yolun önemli sembollerinden olan boğa heykelini sevip benimsediği bilinen bir gerçek.

2

Hatta bazı taraftarların bu konuda güzel çalışmaları bile var. Kendi logosunu tasarlayıp bunları kulübün ürünlerinde yansıtan çalışmalar gayet başarılı görünüyor.

3Görseller Osman KUŞ’a aittir.

Buda Fenerbahçe ve yönetimi için ikinci açık kapıdır.3.kapı ise “biz şike süreci ile geriledik çok yaşadık çok çektik bu hallere düştük. Artık değişim zamanı artık bu süreci son dava ile de kapatırken daha güçlü daha hırslı daha kızgın şekilde yola devam ederek bu duyguları da yansıtan BOĞA sembolünü uygun gördük” demektir. Bu şekilde her ne kadar tarihe damga vuran kanarya sembolünden vazgeçmek kötü düşüncelere sevk etse bile bu bir CESARET örneği olacaktır.

3-DEĞİŞİM: SADECE BOĞAYA GEÇİŞ İLE HIRS ARZU İSTEK KAZANILMAZ

Yönetim aşamalı olarak geçişte bu logoyu değiştireceğini açıklamakla tabi ki bu takımı kurtaramaz. Değişikliğe gidilmesi gereken bir diğer nokta, her ne kadar sizlere abartılı gelecek olsa bile takımın malzemecisinden tutun, stat müdürüne, en alt kademeden en üst kademeye herkesin değiştirilmesi ile devam etmelidir. Artık tıpkı yönetim gibi, kendi ritüellerini bu kulübe malum etmiş ve kendi imajını oluşturmuş her ne kadar iyi yanları olsa dahi, kavgacı, racon kesen, anti-misafir perver, olaylarda anlık tepki veren, fevri davranan ve yaşanan 3 Temmuz sürecinin etkilerini artık aile hayatlarına normal hayatlarına bile yansıtan bu çalışanların kısaca herkesin değiştirilmesi şarttır. Çünkü bu durum artık yeni gelen oyuncudan teknik adamı, kondisyonerden, masörü herkesi etkilemektedir ve ister istemez içine çekerek onları da başka birine çevirmektedir. Kulübe yenilik giremez hale gelmiş olup en iyisi bile bu düzene ayak uydurmak zorunda kalmaktadır.

4-YÖNETİM:

Fenerbahçe tarihine geçen birçok isim vardır. Bunlardan biride şüphesiz ki AZİZ YILDIRIM’dır. Seveni olduğu kadar sevmeyeni de olsa bilinen tek bir gerçek vardır. Aziz Yıldırım Türk sporunda birçok şeyi kökten değiştirmiştir. Türkiye’de spora en büyük katkıyı yapan isimdir. Bu tartışılamaz. Altyapıdan amatör branşlara, maliyeden, tesisleşmeye hakkı ödenemez. Ama doğruları olduğu kadar yanlışları da mutlaka var. Bunların çokta önemi yok. Artık Fenerbahçe’nin kan değişimine ihtiyacı var. Bir değişimden bahsediyorsak bunun en üst kademesi de mutlak suretle değişmeli ve artık yeni bir başkan ve yeni yönetim kadrosu gelmelidir. Bunu yaparken de mutlak suretle yeni yönetim ile birlikte iş birliğinin bir süre daha devam etmesi devir teslimin bir günde değil birkaç ayda yapılması gerekmektedir.

5-BARIŞ:

Fenerbahçe’nin başta basın çalışanları olmak üzere medya, yayıncı kuruluş, TFF, rakipler, Anadolu kulüpleri ve kendi oyuncuları ile teknik direktörleri ile yani herkesle barış sağlaması gerekmektedir. Bunu sistemli bir şekilde yapmalı ve artık herkese düşman gözüyle bakmayı derhal bırakması gerekmektedir. Zira dünyada bu kadar düşmanı olduğuna inanan bir kulüp daha yok. Oluşturulacak organizasyonlar serisi ve bakış açısıyla bunu kati suretle sağlamalı ve artık sporunda doğasına yanaşır bu barış ortamının sağlanması gerekmektedir. Fenerbahçe’ye herkese düşmanca yaklaşma bakış açısı, herkesi tehdit eden bu yaklaşımı her ne kadar çoğu kesim taraftarının hoşuna gitse de bu asi tavırdan uzaklaşılmadır.

6-İLKESEL DEĞİŞİM:

 

Bir değişime giren bu takımın artık ilkeleri ve misyonunu da değiştirmesi şarttır. Yeni bir çizgi çekmeli ve gerek kadrosunda gerek scout ekibinde gerek transferlerinde yenilikçi, genç, çağa uygun bir yapıya kavuşmalıdır. En basit örneği olarak eski oyuncuları ısıtıp ısıtıp geri getirmek gerçek manada bir başarısızlık örneğidir. Artık bu yapıdan vazgeçilmeli. Zarar edilse dahi kadroda başarı sağlayamayan ve yıllardır bir şekilde Fenerbahçe oyuncusu olarak kalan oyuncularla sonsuza dek vedalaşılmalıdır.

Çağ artık yaşlı teknik adamlardan uzaklaşıyor. Çünkü tecrübe her ne kadar bulunmaz bir güç ise de genç oyuncular çağa uygun onların dilinden anlayan, atik hareketli ve gerektiğinde onlara ayak uydurabilecek teknik adamları sevip sayıyor. Avrupa’da hangi büyük kulübün başında kaç tane 45 yaş üstü teknik adam var ? Artık futbolda her şeyiyle değişiyor. Real’de Zidane’nın Chealse’de Conte’nin Dortmunt’da Tuchel’in, Barça’da Luis’in olması sadece tesadüfi olarak mı değerlendiriliyor sizce?

 

7-SONUÇ

Yeni genç yönetim, logo değişimi, camianın değişimi, barış ve ilkelerin değişimi ile yeni Fenerbahçe şarttır. Ve Fenerbahçe için bu bir fırsattır. Çünkü diğer kulüplerin bu denli köklü ve inanılmaz bir değişime gitmesi hem çok zor hem de tepki çekecektir. Ama Fenerbahçe yaşadığı bu büyük krizlerle 3 Temmuz süreciyle,16 yıllık Başkanıyla ve aklanma periyodu ile bu değişimi çok rahat ve daha sancısız yapma lüksüne sahip. Kriz bu noktada ancak fırsata çevrilebilecektir. Herkes değişime yeniliğe ve daha hırslı bir Fenerbahçe’ye hazır. Düşman olarak gördüğünüz medya dâhil herkes aslında Fenerbahçe’den bunu beklemektedir. Yapması hiç zor değil gerekli olan tek şey CESARET.

 

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş