Ronaldo ve 2002 Dünya Kupası saçı

Ronaldo of Brazil

Yıllar sonra katıldığımız turnuva olması nedeniyle bizde ayrı bir yeri olabilir 2002 Dünya Kupası’nın. Ancak diğer birçok turnuvaya kıyasla daha akılcı kalıcı olması sadece bizim için geçerli olan bir durum değil. Bugün hala 2002 Dünya Kupası’nı özel yapan şeyler konuşulmaya devam ediyor.

Tabii ki 2002 Dünya Kupası’nın sembollerinden biri de Ronaldo’nun saç tıraşıydı. Her ne kadar Ümit Davala’nın saç tıraşı da bir o kadar ilginç olsa da, bir önceki turnuvada takımını ev sahibine karşı finale kadar taşıyan Ronaldo (nam-ı diğer gerçek Ronaldo) kadar dünya çapında sansasyon yaratamamıştı. Hatta bu dönemde küçük yaştaki Ronaldo hayranları saçlarını onun gibi kestirmeye başlamış ve bazı berberler ailelerden yazılı izin alarak bu tıraşı yapmaya başlamıştı. Daha da ötesi ülkemizde “Ronaldo’nun saç tıraşı, ben satanistim demekmiş yaa.” gibi şehir efsaneleri yayılmıştı ve bir bakıma twitter’ın olmadığı bir dönemde yayılan bu dezenformasyon, ülkemizde Ronaldo ve Murat Kekilli’yi aynı bağlamda buluşturmayı başarmıştı.

1

2002 Dünya Kupası boyunca golleriyle ve saç tıraşıyla gündemden düşmeyen Ronaldo’ya bu saç tıraşı hakkında ESPN Brazil’de bir soru yöneltildi. Bu sayede futbolseverler Ronaldo’nun neden böyle bir şey yaptığını ilk ağızdan öğrenme fırsatı buldu. El Fenomeno’nun konu ile ilgili söyledikleri şöyle:

Kasığım ağrıyordu. Sadece %60’ımı yansıtabiliyordum. Bu yüzden saçımı kestirdim.

Herkes sadece sakatlığım hakkında konuşuyordu. Ben idmana o saçlarla gelince, herkes sakatlığım hakkında konuşmayı bir kenara bıraktı.

Ronaldo’nun bu hilesi işe yaramıştı ki Brezilya o sezon kupayı kaldırdı ve Ronaldo, Klose tarafından tahtından edilene kadar Dünya Kupaları’nın en golcü oyuncusu oldu.

2

Demek ki futbol aklı sadece yanıltıcı koşularla, frikiği hızlı kullanmakla veya top taçtayken rakip savunmaya çaktırmadan rakip kaleye yaklaşmakla olmuyormuş sayın okuyucular. Bazen Ronaldo gibi sıradışı karakterler sadece saç tıraşıyla bile herkesi ters köşeye yatırabiliyormuş.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş