Fenerbahçe – Shakhtar Donetsk Maçında Dikkat Çekenler

fft104mm3798964

Maç öncesi Gökhan Gönül’ün sakatlık haberi geldi. Şener Özbayraklı’nın Bursaspor’dan kalma cezası ve Mehmet Topuz’un da sakatlığı vardı. Vitor Pereira sağ beke, maalesef yedek sol bekini koymak zorunda kaldı.

İlk yarı Shakhtar kendi liginde maç oynuyor gibiydi. Taison ve Alex’i çok etkili kullandılar. Srna’nın uzun toplarından da faydalandılar. Shakhtar Donetsk, en önemli üç oyuncusunun yaptıklarıyla ilk yarıda üç golü bulabilirdi.

Kaptan Volkan Demirel takımı adeta oyunda tuttu. Vitor Pereira oyuna müdahale etti ve ikinci yarı sahada bambaşka bir Fenerbahçe vardı. Alanları çok iyi kapattılar. Özellikle Alex’e markajı iyi uygulayarak oyundan düşürdüler. Savunmada biraz daha agresifleşerek, Shakhtar’ın kırılgan oyuncularının topla fazla oynamasına izin vermediler. Mehmet Topal’ın orta alanda kaptırdığı topla gelişen atak dışında, Shakhtar Donetsk takımına pozisyon dahi vermediler.

Maçı değerlendirirken, Shakhtar Donetsk’in Fenerbahçe’den çok daha hazır durumda olduğunu ve dördüncü resmi maçını oynadığını da gözardı etmememiz gerek.

İyiler > Volkan, Souza, Diego Kjaer ve Fernandao.

Vasatlar > Sow, Caner ve Topal.

 

Volkan

volkan-demırel-basın-toplantısı-1907arena

Fenerbahçe’nin yabancı kaleci transfer etmesi Volkan Demirel’i çok hırslandırmış gibi görünüyor. Bu akşam ilk yarıda sergilediği performansla, belki de takımına turu getirecek.

fft104mm3798595

Souza

Bugün orta sahada yaptıkları ile takımına önemli katkı sağladı. Yüzde 92’lik bir pas yüzdesi ile oynadı. Bunun dışında 8 tane de ikili mücadele kazandı. Orta sahaya göre benim için gerçekten önemli bir istatistik. Maçta o kadar etkiliydi ki Topal’ı bile gölgede bıraktı ve hoca da Topal’ı oyundan aldı.

fb_diegoribas_310814

 

Diego

Diego Ribas hani derler ya “sahanın her yerindeydi” dünkü maçta da aynı o şekilde performans sergiledi. Çok istedi ve çok arzuladı. Fenerbahçe’nin sahadaki en etkili futbolcularından bir tanesiydi. Topla 75 kere buluşarak bu alanda takımın en çok topla buluşan oyuncusu oldu. Bunun yanı sıra isabetli pas yüzdesi de 92’ydi. Diego Ribas son olarak 5 kere de ikili mücadele kazandı.

simon-kjaer-fenerbahce_zir1fz87tuxv1uri2uhuirhyf

Kjaer

Savunmada gerçekten güven veriyor. Hamleleri yerinde, pozisyon alması iyi. O da dün akşam 8 tane ikili mücadele kazandı. Şuan için tek sıkıntısı Bruno Alves ile henüz uyum sağlayamamış olması. Bu da tabii ki çok normal, takıma daha yeni katıldı. Bu sorunu da gün geçtikçe atlatacaktır.

sow-fernandao-18-07

Fernandao

Bu akşam Fenerbahçe adına etkili bir başka isimdi. Bu akşam net bir gol de kaçırdı ama onun dışında yaptıkları bu takımın geleceği için çok önemli olacak. Yaptığı pres ile hem rakip savunmaları yıpratıyor. Hava toplarında çok etkili. Fizik gücü ile kaleye sırtı dönük çok iyi oynayabiliyor ve top saklayabiliyor. Ayrıca sahada gösterdiği agresiflikle de taraftarı da ateşlemeyi başarıyor.

050120151552206637489_2

Sow

Moussa Sow benim adıma tam bir hayal kırıklığıydı. Ne savunma arkasına koşu yapabildi, ne de topla buluştuğunda iyi kullanabildi. Hava toplarında da hiç etkili değildi. 70 dakika sahada kaldı ve bu süre içinde sadece 13 kere topla buluştu. Bu ciddi anlamda kötü bir istatistik ve futbolcunun iyi bir gün geçirmediğini çok net bir şekilde bize ispatlıyor. Gerçekten dün akşam için büyük hayal kırıklığıydı. Bence bu saatten sonra forma yüzü görmesinin çok zor olduğunu düşünüyorum.

caner-640

Caner Erkin

Benim adıma diğer etkisiz isim ise Caner Erkin’di. Aslında topla çok buluştu, savaştı ama bizim bildiğimiz Caner Erkin bu değil. Takımda zaten bir sağ bek yokken ve sağ kanattan takıma orta gelmezken, ortaları üst düzey olan Caner Erkin’den bu maçta neredeyse hiç isabetli orta gelmedi. Caner Erkin’e etksizdi dememin tek sebebi başarısız ortalar. Onun dışında bindirmeleri ve mücadelesinde sıkıntı yoktu.

fft104mm3535855

Mehmet Topal

Mehmet Topal’dan da bahsedecek olursak onun ben sakatlıktan tam kurtulamadığını düşünüyorum. Dün akşam Mehmet Topal sadece 1 tane ikili mücadele kazanabildi. Mehmet Topal gibi bir oyuncu için gerçekten utanç verici bir istatistik. Ama dediğim gibi sakatlıktan yeni çıkmasının bunda rolü büyük.

Fenerbahçe İkinci Maçta Neler Yapmalı?

İkinci maçta Fenerbahçe’nin sağ beki olacak. Şener Özbayraklı bir maç ceza aldığı için ikinci maçta sahada olacak. Önce bunu artı olarak Fenerbahçe hanesine yazalım.

Fenerbahçe ikinci yarıda oynadığı gibi oynamalı. Rakibin en etkili silahı olan Alex Teixeira’yı iki stoper ve orta sahadan bir oyuncu ile üçgen şekline araya almalı. Bunu yapmak zorunda. İkinci yarıda bunu yaptı Fenerbahçe ve Alex Teixeira topla buluşamadı. Alex Teixeira topla buluşamayınca Shakhtar Donetsk atak bile yapamadı. Darijo Srna’ya da önlem almak zorundayız. Uzun topları ile vereceği paslarla bizi cezalandırabilir. 98 kere topla buluşarak, maçta en çok topla buluşan isim oldu. Bu da Shakhtar Donetsk’in atağı hep Srna üzerinden başlattığını gösteriyor. Kesinlikle rakibin sağ kanadına yakın hücum oyuncularımız ve gerekirse orta sahadan bir kişi daha Srna topu aldığında nefes aldırmaması lazım.

Taison da çok tehlikeli ama Alex’i oyundan düşürünce doğal olarak o da düşüyor. Ama şu var ki Shakhtar Donetsk takımı kontra ataklarda ne kadar da etkili olduğunu Mehmet Topal’ın orta alanda kaptırdığı topla gösterdi. Fenerbahçe adına adeta ders niteliğinde bir pozisyondu.

Ben ikinci maçta kesinlikle Moussa Sow’un ilk 11 başlayacağını düşünmüyorum. İç sahada bu kadar etkisiz kalmış iken deplasmanda durumu çok daha kötü olacaktır. Umarım Robin van Persie ikinci maça ilk 11’de başlayacak düzeye gelir. İkinci yarının ortalarında oyuna girdi ve girer girmez maçın havasını değiştirdi. Topla her buluşması tehlike yaratabilecek türdendi. Gerçekten büyük yıldız, topu ayağına aldığında her an her şeyi yapabilecek gibi duruyor. En basitinden sahada 70 dakika kalan Moussa Sow 13 kere topla buluşurken, son 20 dakika oyuna giren Van Persie 11 kere topla buluştu. Eğer Robin van Persie ikinci maça ilk 11’de başlayamayacaksa bence Hasan Ali’yi sol beke, onun önüne Caner Erkin’i, Diego’yu da forvet arkası oynatmak en mantıklı hareket olacaktır. Böylelikle Darijo Srna’nın oynadığı kanadı mükemmel bir şekilde savunabilirsiniz. Hatırlayacağınız üzere Aykut Kocaman, UEFA Avrupa Ligi maçlarında Caner Erkin’i sol önde oynatmıştı ve oldukça da verim almıştı.

Son olarak, bireysel hata yapmadığı ve ilk yarıdaki gibi pozisyonlar vermediği sürece ben Fenerbahçe’nin turu geçeceğine inanıyorum. Ama yine de Shakhtar Donetsk’in hala favori olduğunu da söylemekte faydar var. Vitor Pereira hamleleri ile ikinci yarı savunma anlamında sorunları çözdü. Şimdi ise defalarca bugün oynanan maçın analizlerini yaparak, ikinci maça takımını çok daha iyi hazırlayacaktır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş