Yenilenen Kadrosuyla Beşiktaş Neler Yapar?

gomez-3444

Sol beke Tosic, sağ beke Beck, sol açığa Quaresma, stopere Rhodolfo derken Beşiktaş en önemli transferini satılan Demba Ba’nın yerine onun ayarında bir golcü alarak yaptı. İspanyol asıllı Alman yıldız Mario Gomez’i transfer eden Beşiktaş’ın kadrosundaki tek eksik sakatlanan Tolgay ve Veli yerine yapılacak orta saha oldu.

Atan iyi peki tutan?

besiktasli-kaleci-gunay-30-gunde-fenomen-oldu-7220783_9558_o

Devamlılık sıkıntısı olan Tolga, bir türlü istenen noktaya ulaşamayan Cenk ve geçtiğimiz sezon Fenerbahçe derbisinde kucağında bulduğu kaleci kazağının hakkını veren Günay…

Beşiktaş Mario Gomez’i alarak “atanım iyi” mesajını verdi.

Peki ya tutanı?

Devamlılık sıkıntısı yaşamazsa Tolga lig için yeterli bir performans gösterecektir. Diğer bir gerçek ise takımın yedek kalecisinin tartışmasız şekilde Günay olması gerektiği. Günay an itibariyle 1. kaleci olacak tecrübe ve birikime sahip değil. Bu ona zarar verebilir lakin kulübedeki eldivenler onun hakkı ve bu hakkı geçtiğimiz sezon ispatladı.

Beşiktaş kaleci konusunda risk alıyor ama bu riski alan insan Şenol Güneş… Efsane kaleci şu an Beşiktaş’ı çalıştıran efsane antrenör bu konuda “risk alacağım” diyorsa daha fazla tartışılabilecek bir şey yoktur. Beşiktaş riski alır biz de sonuçlarını tartışırız ancak kalesinde risk alan takım başka bir mevkide risk almamalı.

Veli&Tolgay varken orta saha ihtiyacı olan Beşiktaş’ın şimdi kaç orta sahaya ihtiyacı var?

30506306

Basit bir denklem… Veli’nin omzundaki sıkıntı, Necip’in vasatı aşamamasından dolayı Beşiktaş’ın elinde Tolgay & Atiba’dan başka takımı taşıyabilecek orta sahası yoktu. Şimdi takımın en iyi isimlerinden Tolgay yok, üstüne Veli de yok.

Beşiktaş’ın kaç adet orta sahaya ihtiyacı var?

Öncelikle Beşiktaş’ın Tolgay’ın yerine bir 8 numaraya ve bir de savunmasıyla ön plana çıkan bir 6 numaraya ihtiyacı var. Gündemdeki isimlerden Gökhan İnler takım temposunu yönetebilir, uzaklardan kaleyi şutlarıyla dövebilir ancak Tolgay gibi slalom yaparak rakip takımın dengesini alt-üst edemez. Yine de aranan 8 olabilir. Konuşulan isimlerden Cambiasso da tecrübesi ve birikimiyle Beşiktaş’a çok şey katabilir üstelik bonservisi yok! Adı geçen Lawal transferi de Beşiktaş için faydalı olabilir lakin Beşiktaş’ın bu transferi sadece parayla bitirmesi zor. EsEs takasta da Ömer’i isteyecektir. Ömer’in ayrılışı gündemde lakin Beşiktaş bir forvet daha alabilir mi? Buna da değineceğiz.

bjk1

Quaresma – Sosa – Töre ve önlerinde Mario Gomez

Quaresma transferiyle Beşiktaş’ta an itibariyle iki cambaz var. İki cambaz bir ipte oynar mı bilemiyorum ancak takımın hücum gücü ciddi şekilde arttı. Quaresma transferiyle göz ardı edilen Olcay’dan da umudu kesmiş değilim. Olcay’ın Güneş’in sisteminde zaman zaman şans bulacağını ve bu şansı iyi değerlendireceğini düşünüyorum. Hatırlandığı üzere Olcay Aybaba döneminde hücumda kenar forvet gibi oynamış ve çok etkili olmuştu. Güneş’in de bu sistemi sevdiği düşünülürse direkt olarak ilk 11’e yazamıyoruz belki ama Olcay uzun Süper Lig ve Avrupa maratonunda katkı sağlayacaktır.

Gelelim Quaresma’ya…

2. Quaresma dönemi şaşırtıcı şekilde başladı. Çok umutlu değildim ama Quaresma daha olgun geldi ilk gelişine göre. Daha makul şartlarda olduğu için transferin de kredisi arttı haliyle. Teknik tarafına bakacak olursa Beşiktaş’ta göz maç sıkıştığında sadece Gökhan Töre’yi arıyordu. Şimdi sadece Gökhan’ı aramayacak. Çilingir görevini üstlenecek bir isim daha var artık ancak bir 7 daha eklenen formasıyla Q77 hala aynı oyun tarzına sahip ve bu artık değişebilecek bir şey değil. Özetlemek gerekirse Quaresma’nın DNA’sında savunma yapmak yok.

Geçtiğimiz sezon Bayern’e tek başına kafa tuttu, ligde iyi işler yaptı ama Beşiktaş takımca savunma yaparak geçen sezon Liverpool’u eledi. Yani muhtemelen oynayacağı kanatta Tosic’in kesinlikle 2 kişilik savunma yapması gerekecek.

Ceza sahasında “sinek görse kaleye sokacak” Mario Gomez’e gelelim…

Beşiktaş’ın elinde 2 tane dripling uzmanı kanat oyuncusu var. Kimi zaman son çizgiye, kimi zaman kaleye, kimi zaman ceza yayına top taşıyabilen oyuncular Quaresma ve Gökhan Töre. Mario Gomez’in işi ise ceza sahasındaki topları kaleye sokmak. Beşiktaş hücum varyasyonları kanat odaklı ilerleyecek burası kesin lakin topu seven iki isim Gomez’i görecek mi? Görmek zorunda.

bjk2

Mario Gomez’in geçtiğimiz sezon verilerinde de gördüğümüz gibi ceza sahasında özellikle kale önünde konuşlanan bir isim yani Gomez’in ceza sahasında top alması gerek ayrıca top alamaması durumunda Demba Ba gibi orta sahaya gelip oyun kuracak bir isim de değil.

Sakatlık sıkıntısı yaşayan bir isim Mario Gomez. Kenarda sakatlık sıkıntısı yaşayan ve gol atmayı unutmuş bir de Mustafa var. Açıkçası Beşiktaş’ın elinde en somut yedek Cenk. Beşiktaş az maliyetle anlaşma sağladığı iddia edilen N’Doye’yi de Mario Gomez’den sonra alırsa fark yaratmış olur. Tıpkı Sow ve Fernandao’nun üstüne Van Persie’yi alan Fenerbahçe gibi. N’Doye ligin dinamiklerine ve Güneş’in sistemine de uyum sağlayabilecek bir oyuncu.

bjk3

“En iyi savunma hücumdur” deriz her zaman ama o kadar basit değil. Savunmaya baktığımızda Rhodolfo’ya en yakın partner Ersan gibi gözüküyor. Pedro’nun hamle sıkıntısı, Milosevic’in maç eksiği derken iki uzunla oynamayı seven Güneş ilk etapta Ersan ve Rhodolfo ile kuracaktır arka ikiliyi. Bu sezon Beşiktaş açısından geçtiğimiz sezona oranla farklı olacak savunma detayı ise savunmanın daha önde kurulacak olması. Ersan’ın Schuster döneminden alışkın olduğu önde savunmaya Rhodolfo da Gremio’dan alışkın olduğunu belirtmişti. Belki Schuster döneminde olduğu kadar önde olmayacak Beşiktaş savunması ama takım mesafesinde kısalma olacağı şimdilik kesin gözüküyor.

Beşiktaş Demba Ba ve Atınç transferlerinden kazandığı parayı iyi şekilde harcıyor. Transferde son hamlelere yaklaşılıyor. Acilen 1 orta saha, şartlar mümkün kılarsa buna artı olarak 1 orta saha ve 1 forvet transferi de Beşiktaş takımının sınıf atlamasına ciddi katkı sağlayacaktır. Beşiktaş’ın bu sezonki önemli şansı ise Güneş’in Bilic’in sistemini tümden yıkıp yeni bir sistem inşa etmeye kalkışmayacak olması. Şenol Güneş; Slaven Bilic’in Beşiktaş’ının üstüne bir şeyler koyacak ve bazı detayları değiştirecek. Bu da Beşiktaş’a şampiyonluk yolunda zaman kazandırabilir.

Özetlemek gerekirse Beşiktaş kadrosunun üstüne bir şeyler koymaya başladı ve transferler kağıt üzerinde olumlu bir etki yaratacak gibi gösteriyor. Gerçek olan şu ki Şenol Güneş geçtiğimiz sezon Bursaspor’la yaptığını Beşiktaş’la da yapacak ve bize bol gollü güzel maçlar seyrettirecek. Buradaki önemli nokta ise Bursaspor’daki güzel futbolun Beşiktaş’a yetmeyeceği. Beşiktaş taraftarı artık kupa istiyor ve kupa için hücum tek başına yeterli değil.

Mario Gomez inceleme yazısı için TIKLAYIN

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş