Görüntülü Analiz | Fenerbahçe’nin Artı ve Eksileri

Gaziantepspor deplasmanında alınmış olan 0-5’lik galibiyet şüphesiz ki şampiyonluk hesapları yapan Fenerbahçe için çok önemli. Oluşan bu ciddi farkta Fenerbahçe neyi doğru neyi yanlış yaptı pozisyonlara bakarak inceleyelim;

Eksiler

Belki etkili bir pozisyon olmuyor, ancak Fenerbahçe’de savunma anlayışında oyuncuların alan paylaşımı anlamında nasıl bir sıkıntı yaşadıklarına ait güzel bir kare. İki pres güzel, ancak orta alanı kapatan hiçbir Fenerbahçe’li oyuncu yok.

fb1

Gaziantepspor’un sol kanattan geldiği bir pozisyon. Top ile kat eden oyuncuyu iki Fenerbahçe’li oyuncu karşılıyor. Link up bekleyen  ileri uç oyuncusu ise Fenerbahçe’li oyuncu tarafından marke ediliyor.

fb2a

Fenerbahçeli’li 4 oyuncu o bölgede oyundan düşüyor. Daha büyük sıkıntı orta sahadan gelen destek için hiçbir Fenerbahçe’li oyuncunun önlem almaması.

fb2b

fb2c

Bir başka pozisyon; sağ taraftan gelen Gaziantepspor atağında karşısında hiçbir Fenerbahçe’li oyuncu yok. Ceza sahası içinde de 1 Gaziantepspor’lu ve hemen ceza sahası yayında da 1 Gaziantepspor’lu oyuncu var. Fenerbahçe’li oyuncuların ciddi bir sayısal üstünlüğü var.

fb3a

Yukarıdaki karede kadrajda olmayan, orta alandan hücuma desteğe gelen Gaziantepspor’lu oyuncu hiçbir Fenerbahçe’li oyuncunun baskısını hissetmiyor, çok rahat bir vuruş yapıyor.

fb3b

Bir başka pozisyon, Fenerbahçe’li defansif özelliği de olan Emre pozisyonun dışında iken, Topal’ın defansa çok fazla gömülüp yanlış pozisyon aldığını görüyoruz. Diego iyi niyeti ile alanı kapatmaya çalışıyor. Sol açıktaki oyuncu da Gökhan’ı kendine çekip savunmayı enlemesine genişletmek istiyor. Adam paylaşımlarında ciddi hatalar var, Caner içeri kat edip Gaziantepspor’lu oyuncu ile yakın kalırken hemen arkasındaki oyuncu demarke durumda. Tek top ile boş oyuncu bulunuyor ve çok önemli bir pozisyon daha vermiş oluyor Fenerbahçe. Savunmada bu kadar kalabalık iken bu şekilde yakalanmak düşündürücü.

fb4aa

Artılar

Savunmada bu kadar dağınık iken atılan 5 golün bir açıklaması olmalı. Hücum bölgesinde yapılan doğru pas seçimleri, alan boşaltmalar Fenerbahçe’nin skor bulmasındaki etkenlerden bazıları diyebiliriz. Aşağıda Kuyt’ın attığı golü görüyoruz. Pozisyonun hazırlık aşamasında Kuyt’ın ön direğe bir santrafor koşusu ile nasıl geldiğini görmek önemli. Golü o koşu ile yapıyor. Sağ önde oynayan bir oyuncunun bu koşuyu yapması çok önemli.

fb5a fb5b

Sow’un attığı gol öncesinde ise Fenerbahçe’nin bu sezon belki de en iyi yaptığı şey, 3. bölgede ikili üçlü presler ile top kapıp, rakip savunmayı dengesiz yakalıyorlar. Aşağıda Sow’un golü öncesi kazanılan topa bakmak gerek.

fb6a

Sonrasında Sow’a doğru koşuyu yapıp arka direkte topu boş kaleye bırakmak düşüyor.

FullSizeRender (28)

Trabzonspor’a karşı çok daha etkin pozisyonlar bulup gol atamayan, puan kaybeden Fenerbahçe Gaziantepspor’a karşı hatalarına rağmen 5 gollü bir galibiyet aldı. Futbol’un çok farklı dinamiklerinin olduğunun en önemli ispatı belki de.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: İvan Kile

Kurucu, Yazar | ivankile@futbolakademi.net

Paylaş