Maç Analizi | Beşiktaş – Bursaspor

Atatürk Olimpiyat Stadyumu’nda yaklaşık 23.000 kişinin izlediği gol düellosunda kazanan Beşiktaş oldu. İki hücum takımının kozlarını paylaştığı mücadelede 5 gol atıldı.

bjk1

Beşiktaş | En Büyük Koz: Ceza Sahasında Yapılan Duvar Paslar

Beşiktaş’ta içeri kat eden ve sürekli yer değiştiren kanat oyuncularına sürekli hareket eden ve dripling yapan Sosa gibi bir ofansif orta saha daha eklenince esnek ve bir o kadar da etkili bir hücum grubu oluştu. Takımın en büyük kozu ise ceza sahası içinde yapılan duvar paslar. Gökhan, Olcay ve Sosa’nın üstüne oyuna dahil olduğunda Kerim de ekleniyor ve üçüncü bölgede tek paslar ve driplinglerle Beşiktaş çok etkili bir takım haline geliyor. Bunda en önemli etken ise Demba Ba’nın tek pas becerisi.

Bursaspor | En Büyük Koz: Hızlı Hücum

Volkan Şen’in yokluğuna rağmen Bursaspor’un sisteminde gözle görülür bir fark yoktu. Bursaspor Belluschi ve Bekir’in 2. bölgede kazandığı toplarla ani atak arayacaktı ve nasıl olursa olsun Fernandao’yu 3. bölgede topla buluşturacaktı. Beşiktaş’ta Atınç’ın hava hakimiyetinden dolayı oyunda olması ise Fernandao’nun bu anlamda fazla etkili olamamasını sağlarken yerden oyunda daha etkili olmasına neden oldu.

Psikolojik Sıkıntı | Golden Sonra Gelen Rahatlık

Bu durum Beşiktaş için haftalardır çözüm bulunamayan ciddi bir sıkıntı haline geldi. Beşiktaş ne zaman golü bulsa ya da öne geçse çoğu Anadolu takımında bile görmediğimiz bir korkaklığa bürünüyor ve top şişirmeye başlıyor. Şişirilen topları gördükten sonra Beşiktaş’ın gol yememesi neredeyse bir mucizeydi ve o kalabalık ceza sahasında rakip futbolcuya şut çektirildi. Açıkçası bu gol benim gözümde Bilic’in hanesine yazıldı. Beşiktaş’a takım savunmasına sağladığı katkıyı bu yöne çekmeli ve öndeyken baskı kurmayı öğretmeli.

 Her yerde!  Jose Ernesto Sosa

Beşiktaş’a her anlamda kalite katan Sosa bugün yine 3. bölgedeki verimiyle ön plandaydı. Sezon başında “kanat oynayabilen bir ofansif orta saha” arayan Beşiktaş yapabileceği en iyi transferi yapmış belki de.

bjk2

Sosa’nın %79 başarılı pas yüzdesine ulaşması da Beşiktaş’a ayrı bir katkı sağladı. Bursaspor’daki rakibi Josue %72 başarılı pas yüzdesinde kalmıştı. Ayrıca sahada bu kadar gezgin oynayıp rakip savunma dengesini sürekli bozması da Beşiktaş’a çok büyük katkı sağladı. Gökhan’ın, Olcay’ın yolu açıldı. Bekler için bindirme şansı doğdu. Sosa, Veli’nin ters toplarının yarattığı etkiye benzer bir etki yarattı.

bjk3

Sosa, Beşiktaş’ın ilk golünde etrafındaki 4 Bursasporlu oyuncuya rağmen topu o kareden çıkardı ve Gökhan’a ulaştırdı. Haftalardır ligimizde yapılan en iyi asist öncesi paslardan birine de imzasını atmış oldu.

Zayıf Halka | Atınç Nukan

Ersan, Milosevic ve Sivok’un yokluğunda Pedro’nun yanında oynayabilecek 2 isim vardı: Necip veya Atınç. Fernandao’nun hava hakimiyetine önem veren Bilic Pedro’nun yanına Atınç’ı yerleştirdi. Atınç ise önceki maçların aksine hızlı oyunda eksik kaldı. Beşiktaş’ın verdiği en ciddi gol pozisyonlarından birinde ise doğrudan hatası vardı. Eğer o an kalede Cenk yerine Tolga olsaydı büyük ihtimalle o atak golle sonuçlanacaktı. Kazanılan maçlarda yapılan hatalar çok önemlidir. Telafi edilmiştir çünkü. Atınç’ın da bu maçtan gereken dersleri çıkaracağını düşünüyorum.

Bursaspor’da Takım Savunması

Bursaspor’da ki hücum verimliliği savunmada yok. Özellikle takım savunmasının hali iyi durumda değil. İlk golde 4 oyuncunun birden markajladığı Sosa pozisyonu yaratıyor ve gol oluyor. Bir tane tek pasla bile bütün savunma dağılabiliyor. Ayrıca Şener’in ofansif katkısının yanında ciddi defansif katkısı var. Şener’in takım içindeki alternatifini yaratmak da neredeyse imkansız. Bursaspor ligimizin en iyi top oynayan takımlarından biri. Takım savunmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilirse yedikleri gollerde de gözle görülür bir fark ortaya çıkar. Ayrıca maçta kurtarışlarıyla öne çıksa da Harun ligde büyük hedefleri kovalayabilecek bir takımın kalecisi olamaz.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Emre Kahvecioğlu

Yazar | emrekahvecioglu@futbolakademi.net

Paylaş