Görüntülü Analiz | Kasımpaşa – Fenerbahçe

Fenerbahçe, dün akşam Mehmet Topal, Sow, Emre gibi eksiklere rağmen dominant bir oyun ile Kasımpaşa gibi zor geçmesi muhtemel bir deplasmanı 3-0’lık galibiyet ile geçti. Özellikle atılan ilk goldeki pas alışverişi ve boş alanları değerlendirme dikkat çekiciydi.

fb10

Alvez, savunmadan top çıkartıyor. Meireles yardıma gelerek top istiyor. Amaçlardan biri rakip müdahale etmeden topu almak olsa da arkasındaki oyuncunun üzerine geleceğini biliyor. Bu rakip sahada boş alan fırsatı demek.

fb11

Meireles bu noktada top ile buluşmasa da rakibi oyuncuyu üzerine çekerek savunma anlayışında bir açık oluşturuyor. Alves’de tek pas ile Meireles’i atlıyor, Kuyt’ı top ile buluşturuyor.

fb12

Hareketli oyun, alan değiştirme dünkü galibiyetin anahtar kelimeleri olanbilir. Meireles ve Kuyt neredeyse basketboldaki Pick&Roll benzeri bir hareket gerçekleştiriyorlar. Meireles üzerine gelen rakip oyuncunun yanından, Kuyt ise aldığı topu Meireles ile tek oynayıp “devriliyorlar”. Meireles’in devamlılığı birinci sınıf. Hemen ardından Emenike’nin koşusuna başladığını göreceğiz. Bu hareketli, tempolu ve çokça çalışılmış hissi veren kurgu karşısında Kasımpaşa savunma anlayışında büyük boşluklar oluşuyor.

fb13

Meirelse üzerine gelen baskı karşısında emenike’ye uzun bir pas atıyor. Tam Emenike’nin istediği alanlar, ancak takımın santraforu olarak kanada yönlenince Diego oyun görüşü gereği ileri uç pozisyonu almak için koşuya başlıyor. Sahte 9 demek iddialı olsa da zaman zaman bu pozisyona soyunabilir.

fvb15

Emenike tek top oynayarak topu Diego ile buluşturuyor. Diego da sırtı dönük kalmasının da etkisi ile tamamen demarke durumda olan , ancak atağın başlangıcından beri devamlılık gösterip alan kat ederek gol noktasına ulaşan Kuyt’a asistini yapıyor. Kuyt’tan da  ayak içi ile net bir gol vuruşu geliyor.

Fenerbahçe dün akşam ne istediğini bilen, bunu rakibine kabul ettirmeye çalışan ve kabul de ettiren bir zihniyet içerisindeydi. Ara özellikle Diego’nun tempo kazanması için bir avantaj olmuş gibi görünüyor.