Maç Önü Analizi | Kasımpaşa – Fenerbahçe

Fenerbahçe ligin ikinci yarısını Kasımpaşa  deplasmanı ile açıyor. Kasımpaşa ligin ilk yarısını 5 gollü Erciyesspor galibiyeti ile kapatırken Fenerbahçe Başakşehir maçından 2-0’lık galibiyetle ayrılmıştı.

İki takım kendi aralarında oynadığı son 10 maçta Kasımpaşa 2, Fenerbahçe ise 8 kere üstün olan taraf oldu. Hiç berabere kalmamış olmamaları da ilginç bir istatistik olarak göze çarpıyor.

fb

iki takımı da istatistiki olarak biraz inceleyecek olursak;

Kasımpaşa ligde şu ana kadar topu savunma bölgesinde %23.6 oranında kullanırken Fenerbahçe’de de bu oran %23. İki takımın arasındaki en büyük saha kullanım farkı ortasaha ve hücum bölgesi arasında oluşuyor. Kasımpaşa orta alanı %52.3, Fenerbahçe ise %48.6 oranında kullanıyor. Hücumda ise Kasımpaşa %24,1, Fenerbahçe %28.4 oranına sahip. Fenerbahçe’nin hücumda kanat kullanımları %42’lik gibi bir oran oluşturuyor. Bu oran Kasımpaşa’da ise bu oran %22.4’de. Caner ve Gökhan’ın kanat kullanımının ne kadar üst seviyede olduğunu görüyoruz.

Bu maçın belki de en önemli istatistiği, Süper Lig’de rakibini karşılama mesafesi olarak en iyi iki takımı karşı karşıya geliyor. Kasımpaşa 46.2 metrede, Fenerbahçe ise 46.9 metrede karşılıyor. İki takım da oyunu önde oynamayı seven bir karaktere sahip. Karşılama mesafesinin lig ortalamasının 41.95 metre olduğu da belirtmek belki iki takımında oyun anlayışını göz önüne sermek açısından yardımcı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, her iki takım da gol bulma açısından amacına ulaşmış gibi görünüyor; Kasımpaşa 28, Fenerbahçe 25 gol buldu. Ancak yenilen gol sayılarında ciddi bir fark söz konusu.  Kasımpaşa 28 gol yerken Fenerbahçe 13 gol yiyerek oyunu önde kabul etmiş olmanın dezavantajlarını savunma anlayışı ile kapatmış görünüyor. Kasımpaşa yediği 28 golün 4’ünü kornerden yerken Fenerbahçe henüz kornerden gol yemedi.

Şut isabet oranlarına baktığımızda iki takımın yine ligin en üstlerinde olduğunu görüyoruz. Kasımpaşa hem daha fazla şut atan hem de bu şutları daha isabetli atan takım.

fb2

Yaratılan gol şanslarına bakacak olursak iki takımın yine ligin çok gol şansı yaratan iki takımı olduğunu görüyoruz.

fb3

İstatistikler bize her iki kalede de gol pozisyonlarının yaşanabileceği bir maçı işaret ediyor. İstatistiklerden sıyrılıp maç anına bakacak olursak Özellikle Mehmet Topal’ın eksikliği Fenerbahçe orta sahasında nasıl bir etki yaratacak göreceğiz. İsmail Kartal’ın burada tercihi de önem kazanıyor. Kasımpaşa orta saha dinamizmi karşısında Meireles’i tek başına bırakmak istemeyip çok eleştirilse de topu ayakta tutabilecek, pas alışverişi yapabilecek bir Selçuk’u tercih edebilir. Bu durumda muhtemel diziliş 4-2-3-1 olup ilk 11’i aşağıdaki gibi düşünebiliriz;
fb6
Daha agresif bir senaryoyu ise  4-1-3-2 olarak şöyle düşünebiliriz;
fb5
Kasımpaşa’nın ise bir eksiği olmadığını düşünerek en ideal kadro ve dizilişi ile sahada olacağını söyleyebiliriz;

fb7

Zorlu ancak heyecanlı bir maç bizi bekliyor. İki takım da galibiyet arayacak. Kasımpaşa üst sıraları zorlamak, Fenerbahçe’de şampiyonluk yarışşının içinde kalmak için kazanmak istiyor.

Kaynak: Matchstudy, Squawka, Whoscored, Lineupbuilder