Kış Mevsiminde Dünya Kupası: Katar 2022

resim1

Dünya futbolu, tarihinin en ilginç dünya kupasına hazırlanıyor. Bunun nedeni 2022’de düzenlenecek olan FIFA Dünya Kupası organizasyonunun Katar’a verilmiş olması. Gerek adaylık süreci gerekse oylamada yoğun tartışmalara sebep olan Katar’ın adaylığını istemeyenlerin başında Avrupa ülkeleri geliyor. Bunun sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

•Dünya Kupası’nın yazın düzenlenmesi ve Katar’da yaz mevsiminde sıcaklıkların 50 dereceyi görmesi, futbol oynamanın bu iklimde imkansız olması

•Yılın diğer mevsimlerinde kulüp fikstürlerinin yoğun olması sebebiyle organizasyonun zora girmesi

•Terörizm endişesi*

•Ülkede kadın haklarının yeterince savunulmaması

•Katar’ın organizasyon tarihinin en küçük ev sahibi ülkesi olması (Katar’ın 2013 nüfusu 1.7 milyon, 1930 Dünya Kupası ev sahibi Uruguay’ın o dönemdeki nüfusu bile 1.9 milyon idi)

•Stadyum inşasında ve organizasyon işlerinde çalışacak işçilerin çalışma koşullarındaki yetersizlik, iş güvenliği eksikliği, göçmen işçilerin yaşadığı ve yaşayacağı zorluklar
*: Detaylı bilgi için tıklayın.

resim2

 

Bütün bu tartışmalara rağmen Katar, 2022 Dünya Kupası evsahipliğini kazandı ve organizasyonu üstlendi. Bununla birlikte, son dönemde birçok habere konu olan ve FIFA başkanı Sepp Blatter’in istifası ve soruşturulması gibi birçok sonuç doğuran rüşvet skandalı da önemli bir yer tutuyor. Katar’ın adaylığı ve oylama sürecinde birçok usulsüzlük yapıldığı konuşuluyor. Ancak bu durum, organizasyon takviminin hazırlanmasına engel olmadı ve geçtiğimiz günlerde organizasyonun ne zaman yapılacağı açıklandı.

FIFA İcra Kurulu’nun onayı doğrultusunda 2022 Dünya Kupası’nın 21 Kasım – 18 Aralık tarihleri arasında yapılmasına karar verildi. 28 gün sürecek olan turnuvanın finali, Katar’ın ulusal günü olan 18 Aralık’a denk getirildi. Turnuvanın bu tarihlerde oynanmasına sebep olarak yaz aylarında ülkede futbol oynamanın imkansız olması, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın Şubat ayında düzenlenmesi, o yıl ramazan ayının Nisan ayına denk gelmesi gibi etkenler gösterildi. Başta Hollanda olmak üzere birçok ülke ve kuruluştan bu karara tepkiler yükseldi.

resim3Blatter Zor Günler Geçireceğinden Habersiz, Kazananı Açıklıyor

Kış mevsiminde düzenlenecek olan ilk Dünya Kupası, Katar 2022, Avrupa futbolunu da derinden etkileyecek. Bunu söylemek için kabaca bir takvim oluşturup tabloya bakmak yeterli olacaktır:

•Mayıs-Haziran 2022: Liglerin sona ermesi

•Temmuz 2022: Şampiyonlar Ligi Ön Elemesi

•Temmuz 2022: Bazı liglerde sezon başlangıcı

•Ağustos 2022: Şampiyonlar Ligi Play-Off

•Ağustos 2022: Şampiyonlar Ligi Grup maçları başlangıcı

•Eylül 2022: Şampiyonlar Ligi grup maçları

•Ekim 2022: Şampiyonlar Ligi grup maçları

•Kasım 2022: Şampiyonlar Ligi grup maçları

•Kasım 2022: 21 Kasım’da turnuvanın başlaması ve genellikle takımların organizasyondan 2-2,5 hafta önce hazırlık kampı yapması göz önünde bulundurulursa ay başında milli takımların toplanması

•21 Kasım 2022 – 18 Aralık 2022: Dünya Kupası

•Aralık – Ocak 2022: Liglerin 2. devrelerinin başlangıcı, transfer dönemi

İlk bakışta göze çarpan bu yoğunluk finallerde yer alacak ülkeleri doğrudan, bu ülkelerin yurt dışında oynayan futbolcularının oynadıkları ülkeleri ise dolaylı olarak etkileyecektir. Bu nedenle FIFA’nın UEFA ile birlikte yoğun bir çalışma yaparak geniş çaplı bir fikstür planlaması yapması gerekir. 2018 Rusya Dünya Kupası’ndan sonraki bütün uluslararası ve kıtalararası futbol organizasyonları bu fikstüre göre belirlenmelidir. Avrupa Kulüpler Birliği (ECA) ve FIFPro’nun talepleri göz önünde bulundurulmalıdır. Zira sıkışık fikstürde yoğun maç trafiği oyuncuların sağlıkları için tehlike teşkil edebilir, kulüpler içinse büyük ekonomik tehlikeler doğurabilir.

Bu noktada FIFA’nın nasıl bir fikstür hazırlayacağını kestirmek kolay değil. Avrupa futbolunun en önemli organizasyonu olan Şampiyonlar Ligi’nde değişiklik yapmak beraberinde yeni sorunlar getirecektir. Kasım-Aralık ayında grup maçlarının yapılamayacak olması nedeniyle ya Kasım öncesi grup maçları tamamlanacak ya da grup maçları turnuva sonrasına sarkacak. Araya uzun bir boşluğun girmesi UEFA tarafından tercih edilmeyecek bir seçenek olduğu için Kasım ayından önce grup maçlarının tamamlanacağını tahmin ediyorum. Bu durumda fikstür çok yoğun bir hale gelecek ve lig ve kupa fikstürleri de işi içinden çıkılmaz bir hale getirecek.

resim4Katar’ın Dünya Kupası İçin İnşa Edeceği Müthiş Stadlardan Biri – Daha Fazlası İçin Tıklayın.

Şampiyonlar Ligi (ve elbette beraberinde UEFA Avrupa Ligi) grup maçları Dünya Kupası’ndan önce tamamlanacaksa grup maçlarının başlangıcı da Ağustos ayının başına çekilebilir. Bu da play-off ve ön elemelerin daha geriye çekilmesi, bu turlarda oynayacak takımların sezonu daha erken açması, kondisyon sorunu yaşaması sonucunu doğuracaktır. Ayrıca her ülkede liglerin farklı tarihlerde başlaması da FIFA’nın işini zorlaştıracaktır. Bu noktada FIFA nezdinde daha güçlü olan ülkelerin imtiyaz kazanması gibi tartışmalı olaylar da yaşanabilecektir.

Turnuvanın bitiminin ekseriyetle liglerin devre arasına denk gelmesi FIFA’nın işine yarayacaktır. Turnuva bitimiyle verilecek uzun bir ara ve Ocak ayı başında başlayan transfer dönemi, ülkelerin toparlanması adına faydalı olacaktır. Zaten bana göre fikstür hazırlanırken FIFA’yı zorlayacak esas konu turnuva sonrası değil öncesi olacaktır. Liglerin başladığı, transfer hareketliliğin zirve yaptığı, Avrupa futbol organizasyonlarının yoğunlaştığı Ağustos-Eylül ayları FIFA tarafından çok iyi planlanmalıdır. Umarım bütün bu soru işaretleri giderilir ve UEFA, ECA, FIFPro ve ülke futbol federasyonlarının tatmin olacağı bir planlama yapılır. Elbette bunun öncesinde rüşvet skandalı çözüme kavuşturulmalı ve FIFA’nın önü açılmalıdır.

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Futbol Akademi

info@futbolakademi.net

Paylaş