Premier Lig’de İlk 7 Haftanın En İlginç İstatistikleri

Barclays-Premier-League-2014152-864x415-864x415

Düşler Tiyatrosu’nda Jonathan Moss’un çaldığı düdükle başlayan yeni sezonda ilk 7 hafta geride kaldı. Yeni sezonda öncekiler gibi kimileri için güzel, kimileri içinse hayal kırıklığıyla başladı.

7 haftanın sonunda liderlik koltuğunda Van Gaal’in Manchester United’ı otururken, West Ham ve Leicester City de gösterdikleri performansla sezonun şu ana kadar ki flaş takımları.

Ligin şu ana kadar ki en büyük hayal kırıklığı ise doğal olarak Chelsea. Londra ekibinin yanı sıra iki ezeli rakip Sunderland ve Newcastle taraftarları da takımlarından memnun değil, zira 7 haftası geride kalan ligde iki takım da henüz galibiyetle tanışamadı.

Oynanan 70 maç sonunda ise istatistik kağıdına şunlar yansıdı;

Topla Oynama Yüzdeleri

epl1

İlk olarak topla oynama yüzdeleriyle başlayalım. Listenin ilk ve son sırasında ki takımlar şaşırtmadı. En tepede beklenildiği gibi Arsenal yer alırken 20. sırada yer alan takımın başında Tony Pulis’in olması WBA’ın listedeki yerinin en iyi özeti.

Ayrıca bu liste topla çok oynamanın takımlara 3 puan getirmediği klişesini de doğrular nitelikte. Zira topla en az oynayan 2. takım Leicester City sezonun flaş takımlarından biri ve 7 maçta 12 puan topladılar. Maç başına %56’yla topla oynayan Chelsea ise malumunuz üzere 7 maçta yalnızca 8 puan topladı ve şu ana kadarki kariyerinin 3. sezonlarında başarısız performanslar gösteren Mourinho yine hedef tahtasında.

Kaleyi Yoklayanlar

epl2

Hücum istatistiklerinin bir çoğunda olduğu gibi burada da zirvede Arsenal var. Kuzey Londra ekibi maç başına 21 kere rakip kaleyi yoklamış ancak buna karşın şu ana kadarki gol sayısı 10. Yani Arsenal’in rakip kaleye attığı her 15 şuttan yalnızca bir tanesi gol oluyor.

Listenin son sıralarında ise iki ezeli rakip Sunderland ve Newcastle United yer alıyor. Bu iki takımdan Sunderland’in 6, Newcastle’ın ise 5 golü var. Ayrıca listenin son iki sırasındaki bu iki takımın yerlerini değiştirirsek takımların ligdeki konumları da ortaya çıkıyor.

Uzun Oynayanlar

epl3

Bilic’in West Ham’ı ligin devlerinden Arsenal, Liverpool ve M. City’yi yenerek Ada’da sükse yaptı. Bu galibiyetleri nasıl aldıklarını açıklayan tablolardan biri de bu. Londra ekibi genel olarak savunma futbolunu benimseyen ve oyunu kendi yarı alanında kabul edip uzun oynayarak rakip kalede gol arayan bir takım.

Bunun dışında listenin ilk sıralarındaki bir diğer dikkat çekici takımda Manchester United. Kırmızı şeytanlar, maç başına gönderdikleri 75 uzun topla listenin 3. sırasında ve geçtiğimiz sezon takımı uzun toplarla oynattığı için sık sık eleştiri alan Van Gaal huyundan vazgeçmiş gözükmüyor. Zira geçtiğimiz sezon sonu çıkan istatistiklerde, maç başına en çok uzun top atan 2. takım Manchester United olmuştu.

Listenin sonlarında ise beklenildiği gibi ayağa oynayan hatta zaman zaman kusursuz pozisyonu bulmak için 18 içinde dahi pas yapan M. City ve Arsenal var.

Oyunu Rakip Sahaya Yığanlar

epl4

Topu rakip yarı alanda tutan takımlara bakıldığında ilk 4’te yer alan takımların sürpriz olduğunu söyleyemeyiz. Zaten bu 4 takımdan 3’ü de Premier Lig’de ilk 4’te. Chelsea’nin ise buradaki olumlu istatistiğe rağmen lige beklendiği gibi başlayamamasının nedeni daha çok savunmada yaşadığı problemler. Geçen sezonun tamamında 32 gol yiyen takım bu sezon şimdiden 14 topu filelerinden çıkarttı ve ligin en çok gol yiyen 2. takımı durumunda.

Hakemin Elini Cebine Attıranlar

epl5

Takımların gördüğü kartlara baktığımızda 20’şer kartla başı çeken takımlar Tottenham ve Sunderland. Everton ise 7 haftada sadece 9 kart görmüş.

Bu listenin ilginç tarafı ise ligin en çok kart gören 5 takımının toplamda yalnızca 1 kırmızı kart görürken son 5 sırasındaki takımın toplamda 8 kırmızı kart görmesi.

Ligin en çok kırmızı kart gören takımı ise West Ham. Her ne kadar Bilic Beşiktaş’ta çalışırken kırmızı kartlara alışmışsa da West Ham alışamamış olacak ki West Ham kırmızı kart gördüğü 3 maçtan toplamda 3 puan toplayabildi. İlginç olan bir diğer istatistikte West Ham’ın bu 3 kırmızı kartı üst üste oynadığı 3 maçta görmüş olması. Ancak Bilic geçtiğimiz sezon benzer bir dönemi Beşiktaş’ta da yaşamış ve takım ligdeki 5 maçlık bir fikstürde toplam 5 kırmızı kart görmüştü.

                                                                                                                                                                         Kaynak: Whoscored

adet yorum. Siz de yorumunuzu aşağı yazabilirsiniz.

Yazar: Hasan Kürşat Taşkıran

Yazar | hasantaskiran@futbolakademi.net

Paylaş