Lazio 4-0 Milan

İtalya Serie A’da şampiyonluk yarışında Napoli’yi en yakından takip eden takım konumunda olan Pioli’nin Milan’ı deplasmanda, Şampiyonlar Ligi için yarışa girmeye hazır olan Sarri’nin ekibi Lazio’ya karşı hezimete uğradı. Bu maçla birlikte birlikte Napoli ile en yakın takipçisi Milan arasındaki puan farkı 12 oldu. Lazio ise Milan ile arasındaki puan farkını 1’e indirerek üçüncülüğe yerleşti ve ikincilik yarışına dahil oldu. Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadrolar

Ev sahibi Lazio’da kalede Provedel yer aldı. Defans dörtlüsünü Romagnoli, Cassale, Marusic ve Hysaj oluşturdu. Orta sahada Cataldi, Luis Alberto ve Milinkovic-Savic, ileri üçlü de ise Pedro, Zaccagni ve Şubat ayına kadar sakat olan İmmobile’nin yerine Felipe Anderson yer aldı.

Milan’da ise kalede Tataruşanu vardı. Defans dörtlüsünü Kalulu,Tomori,Calabria ve Dest oluşturdu. Onların  hemen önünde Benaccer ve Tonali .Onların önünde ise Leao,Brahim Diaz ve Messias yer aldı.Pioli en uçta ise Giroud’ya görev verdi.

Lazio’nun bekleri derinde

Lazio topa sahip olduğu zamanlarda oyun kurarken beklerini derinde kullanmayı tercih etti. Bu durum Lazio lehine bazı avantajlar doğurdu. Lazio oyun kurarken beklerin derinde olması rakip kanatları beklerin üzerine çekti ve Lazio’nun kanat oyuncuları için Milan’ın kanat oyuncuları arkasında büyük boşluklar açtı. Lazio’nun kanat oyuncuları hareketlenen orta sahalara veya beklere pas vererek üçüncü adamı bulup oyunu ilerletmeye çalıştılar. Sarri’nin takımlarının alametifarikası basit işleri kusursuz yapmasıdır. Lazio beklerin derinde olmasıyla birlikte klasik 4-3-3 gibi dizilirken zaman zaman Savic ve Alberto’nun stoperlere alan açmak için ileri çıkmasıyla 4-1-5 gibi gözüktükleri de oldu.

 

 

Genelde geri paslar pres tetikleyicisi olduğu için geride ekstra opsiyonlar bulundurmak üçüncü adamı ve dinamik avantajları bulmayı kolaylaştırdı. Lazio oyun tarzıyla pozisyonda kalarak değil pozisyona hareket ederek boşluklardan yararlanmasını bildi. Misal Milan’ın kanat oyuncularından biri stopere doğru baskıya çıktığında stoper ön liberoyu kullanarak derindeki beke ulaşmayı başardı. Eğer top derindeki bekteyken orta saha baskıya çıkıyorsa orta sahada boşluk açıldı. Temel fikir basit ama çok etkiliydi. Derindeki beklerle kanat oyuncuları arasındaki mesafe artınca Milan için baskı mesafesi de arttı ama Lazio’nun stoperleri top sürerek pas mesafelerini kısalttılar. Bu da ilerlemeyi çok kolaylaştırdı.

 

Lazio 4-1-4-1?   3-5-2?

Lazio savunurken orta saha hattı çok dar bir 4-1-4-1 ile oynadı. Orta-yüksek blokta baskı yapan Lazio’da iç oyuncuları merkezi savunurken, kanat oyuncuları halfspace bölgesini savunmak ve daha çok gölgelemekle sorumluydu, bek oyuncuları ise kanatları savunmak ile görevlendirilmişti. Orta blokta Felipe Anderson’a destek vermek ve baskının yönünü belirlemek için orta saha hattından biri Milan’ın 3-2’ik oyun kurulumundaki geri üçlüsüne baskıya çıktığında Lazio’nun orta sahası iyice daraldığı için kanat veya orta saha oyuncusu  halfpsace bölgesini gölgelerken topa yakın olan taraftaki bek oyuncusu ise kanadı savunmak için baskıya çıkıyordu. Savunmanın ters tarafını riske eden bu sistem zaman zaman asimetrik 3-5-2 gibi gözüküyordu ve aşırı merkezi korumacıydı. Sadece kanatta yapılan ileri ve geri baskılar sayesinde değil. Sarri’nin gittiği her takımda imzalarından biri olan mükemmel savunma çizgisi ve beklerin uyumu sayesinde bu savunma stratejisi işe yaradı. Zaten eski hocası ile birlikte de kanat bek oynayan Marusic bu rolde Leao’ya ve Dest’e hiç geçit vermedi. Sarri’nin Empoli ve Napoli’den de öğrencisi olan Hysaj ise bu sisteme zaten alışıktı.

Sahte 9 Felipe Anderson

Takımın yıldızı Ciro İmmobile’nin sakatlığı sonrası daha çok en uçta oynamaya başlayan Brezilyalı futbolcu bu maçta da kalitesini gösterdi. Takımı oyun kurarken orta saha oyuncuları Özellikle Milinkovic-Savic’in tehlikeli koşularııyla Milan’ın savunma hattı geriye çekilmek zorunda kaldığında Benaccer ve Tonali’nin arasındaki boşlukta ikinci adam olmak, üçüncü adamı bulmak ve stoperleri peşine sürüklemek için topla buluşmaktan hiç çekinmedi. Nitekim maçın ilk golü bu şekilde geldi. Sadece Lazio ikinci-üçüncü bölgeye yerleştiğinde değil baskıdan çıkarken de derine gelerek hatlar arasında toplu buluşup top saklama yeteneğiyle takımını da rahatlattı.


Milan’ın çözümsüzlüğü

Milan savunurken 4-2-3-1 yerleşimine sahipti. Buna rağmen yine de kanatlarda bir asimetri vardı. Messias geçişte ve savunma safhasında geriye sürekli yardım ederken Leao kontra ataklarda tehlike yaratmak amacıyla daha ilerde kaldı. Messias’ın geriye daha çok gelmesinin sebeplerinden biri ise oyunun genelde sahanın Lazio’ya göre sol Milan’a göre sağ tarafta oynanmasıydı. İlk yarıda topa çokça sahip olan Lazio oyunu sol tarafa yığarak topu Leao’dan uzak tuttu.

Bu stratejini işe yaradığının en büyük göstergesi ise ilk yarıda gelen goller. İlk gol sol taraftan gelirken ikinci gol Leao’nun takip etmediği Marusic’in sağ kanattan yaptığı etkili koşuyla geldi.


 

Milan hücum ederken ise ilk yarıda 3-2-4-1 yerleşimiyle sahadaydı. Savunmada Calabria üçüncü stoper olarak geride kalırken diğer bek kanat oyuncusu olarak ileriye çıktı. Diğer kanatta Messias genişliği sağlarken iç pozisyonunda ise Leao ve Brahim Diaz vardı. En uçta ise Giroud hava toplarını bekledi. Lazio’nun baskısında 4-1-4-1’in iç oyunculardan top tarafındaki oyuncu baskıya çıktığında, Milan  topu Halfspace bölgesini gölgeleyen kanat oyuncusunun arkasına geçirdiği zaman rakip beke karşı birkaç kez 2v1 yakalama şansı elde etti. Milan’ın oyun kurulumunda işe yarayan nadir stratejilerden biri buydu.

 

Fakat Milan ilk yarı iki golü yedikten sonra daha çok uzun topa, direkt oyuna ve ikinci yarıyla beraber 3-1-4-2(6) yerleşimine döndü. İkinci yarının başında Pioli’nin bu hamlesinden sonra oyun tamamen kaotik bir hal aldı. Milan’ın  3-1lik oyun kurulumundaki oyuncularla geri kalan oyuncular arasındaki mesafe uzun top oynamak ve ikinci topları toplamak için mantıklı gözüküyordu. Milan gol de bulabilirdi fakat kenar stoperlerin arkasındaki ve önündeki boşluklar geçişte Lazio’ya büyük fırsatlar verdi. Lazio’da fişi dakika 66’da çekti.

 

Sonuç

Lazio gösterişli bir oyunla son şampiyonu alt etmeyi başardı ve bunu üstelik yıldız oyuncuları yokken yaptılar. Bu galibiyetin başlıca mimarlarından Maurizio Sarri Napoli’yi çalıştırdığı yıllarda müthiş bir oyun oynatmasına rağmen 90 puan barajını aşmasına rağmen şampiyon olamamıştı. Şuan ise Napoli’de hain olarak anılıyor ve belki de Napoli için şampiyonluk kapısını sonuna kadar aralıyor.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.