Analiz | Giresunspor 0-4 Galatasaray

21. hafta Giresun Çotanak stadyumunda lider Galatasaray üst üste 10. galibiyetini almak için Giresunspor karşısına çıktı. Oyun olarak çok net bir maç olmasa da bu zorlu deplasmandan sarı-kırmızılılar 4 gol ve 3 puanla ayrıldı. Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

Kadro

Okan Buruk Abdulkerim’in yokluğunda Nelsson’un partneri olarak genç Emin Bayram’a şans verirken onun yanında gençliğini tecrübeyle kapatabilecek Dubois diğer tarafta ise Boey oynadı. Savunma önünde yine Torreira ve Oliviera şans buldu. on numara pozisyonunu Mertens doldururken kanatlar Kerem – Barış Alper Yılmaz’a emanet edildi. En uçta ise Icardi ev sahibinin en önemli ateş gücü oldu.

Geriden oyun kurma

Galatasaray geriden oyun kurarken rakip sürekli stoperleri boş bırakıp iki kişiyle merkezdeki Torreira’yı marke etti. Buna ekstra derine gelen oyunculara da sıkı markaj uygulayarak merkezden oyun kurulmasını engellemeye çalıştı. Bu sayede Hakan Keleş rakibin stoperler üzerinden ve daha çok çizgiye yakın bölgelere oyun kurmaya zorladı.

Durum bu şekilde olunca Torreira diğer maçlarda yapmadığını yapıp derine gelerek stoperler arasına girmeye başladı. Durum böyle olunca stoperler iyice genişe açıldı ve oyunu bu şekilde kurmaya çalıştılar. Yukarıdaki görselde Muslera’nın Torreira merkeze geldiğinde eliyle stoperlere açılması gerektiğini işaret ettiğini görebiliyoruz. Diğer pozisyonda ise Torreira’nın bir an merkezde boş unutulduğunda neler olabileceğini görmüş olduk. Oliviera sağ iç koridora deplase olduğunda rakibini de bu bölgeye çekti. Bu anda rakibin dalgınlığını sezen Mertens boş bir pas koridoru bulup iki blok arasında boş alanda top alabildi. Bu anda Rakip Mertens’i görüp arkadaşlarına uyarı da bulunsa da önlem almak için pozisyon gereği artık çok geçti.

Oyun stoperler ile geniş bölgeden kurulmak zorunda kalırken Okan Buruk’un oyun kurulumuna ekstra bir seçeneği daha vardı. Dubois muhtemelen Emin’in genç olmasından dolayı savunma önlemi olarak tercih edilirken yerli oyuncu denklemi nedeniyle başka pozisyonda mecburen Türk oyuncu oynatma zorunluluğu doğdu. Bu tercihi Okan Buruk Barış Alper Yılmaz tercihinde bulundu. Bundaki temel amaç Barış Alper’in getirdiği savunma katkısının yanı sıra rakip beke uyguladığı hava hakimiyeti oldu. Oyun kurulumunda da pas opsiyonu kalmadığında bu bölgeye uzun pas atılarak Barış’ın indireceği toplar ile üçüncü bölgeye geçiş hedeflendi. Yukarıda görüldüğü gibi bu plandan iki net gol pozisyonu da oluştu. Sol kanattan orta organizasyonları sağlıklı işlemiş olsaydı belki ceza sahasında genç yıldız adayı daha fazla aktiflik te gösterebilirdi.

Buna ek olarak rakip oyunu çizgiye yönlendirdiğinde bu bölgeye ekstra oyuncu getirerek kısa paslarla pas opsiyonları ve ağları oluşturuldu. Bu sayede zaman zaman dar alanda tempolu paslaşmalar ile rakibin boş bıraktığı alana oyun geçişi sağlanıp rakip alanda geniş boşluklar yakalandı. Bu sekanslar maç boyunca sürekli olduğunu söyleyemeyiz ancak rakibin yapacağı yoğun baskıya karşı bu anlardaki atak yönü değişimleri caydırıcılık sağladı. Bir kaç pas organizasyonu sonrası Giresunspor daha temkinli baskı uygulamayı tercih etmeye başladı.

Oliviera oyunun kanatlara geldiği durumda sürekli iki tarafa da gidip pas opsiyonu oldu. Bu sayede orada sayısal avantaj yada denge sağlanırken sağlıklı üçgenler ve dörtgenler kuruldu. Yukarıdaki ilk pozisyonda Boey çizgide topu aldığında  rakiple 3v3 denge olsa da rakibin pozisyon alma probleminden dolayı Barış’a gelen pasta bir anda 2v1 sayısal üstünlük sağ kanatta kurulmuş oldu. Diğer anda ise Boey’in pası öncesi yine Oliviera’nın gelişi ile 3v3 denge kurulmuşken Barış’ın vücudunu kullanması ile bir anda yine tehlikeli bölgede 2v1 sayısal üstünlük sağlandı. Son pozisyonda ise sol çizgide oyun kurulurken Oliviera’nın alana yaklaşması ile 4v3 sayısal üstünlük sağlanıyor. BU sayede baskıda boş opsiyon olan Oliviera topla buluştuğunda topla dönüş imkanı ve zamanı buluyor. Sonrasında ters tarafta doğan boşluğa attığı diagonel pas ile Barış’ı topla buluşturup tehlikeli bir akının başlangıcını sağlıyor.

Kerem – Icardi iş birliği

Ligin ilk yarısının sonlarından itibaren Kerem – Icardi uyumunun giderek arttığını ve birbirlerine asist ve pas katkısının giderek arttığını görüyoruz. Bu maçta da bu ikili maça damga vurdu. İlk iki gol ve penaltı pozisyonu Kerem – Icardi A.Ş. ile geldi. Oyun sola aktığında Icardi’nin iki stoper arasından yaptığı çapraz koşuları zamanlama ve isabet açısından kusursuz paslarla besleyen Kerem aktif bölgede Icardi’yi topla buluşturmaya devam ediyor. Yukarıda gördüğümüz sekansları Başakşehir FK maçındaki Icardi’nin Gutivari akıl almaz asistinde olduğu gibi bir çok maçta bu tarz pozisyonları hatırlayabiliriz. İlk pozisyonda Kerem topun dibine girerek Icardi’yi ceza sahasında topla buluşturuyor ve penaltı pozisyonu doğuyor. Diğer pozisyonda ise yine savunmanın kör noktasından çapraz koşu yapan Icardi’yi kerem çok iyi bir zamanlama ve pas şiddeti ile topla buluşturuyor ve pozisyonun devamında Galatasaray maçın ilk golünü kaydediyor. Son pozisyonda ise yine çapraz koşu ile savunma arkasına sarkan Icardi’yi topla buluşturan Kerem devamında Başakşehir maçında olduğu gibi aktif alana koşu yapıyor. Sonrasında Icardi topla birlikte dönüp Dubois’e topu aktarıp ikinci golün hazırlayıcılığını yapıyor.

Baskı oyunu

Galatasaray sezon başından beri yıldız isimlerle dolu kadrosuna rağmen baskı oyununu her geçen gün geliştirdi. Bunda teknik direktör dokunuşu çok önemli. Ön alan baskısı konusunda Fenerbahçe ile birlikte ligin en iyilerinden olan sarı – kırmızılılar bu maçta da rakibin fazla topla geriden oyun kurmasına izin vermedi. En ilginci ise yukarıda görülen üçüncü gol öncesi yapılan baskıda sonradan giren isimler olsa da baskı anlayışının değişmemesi Okan Buruk imzası olduğunu gösteriyor. Berkan bir anda geriye yapılan pas sonrası baskıyı başlattığında Mata, Yunus, Oliviera alana doğru yaklaşmaya başlıyor. Gomis sağ stoperin pas almasını engellemek için kendini konumlandırıyor ve topun baskı bölgesinden çıkmasını çok akıllıca engelliyor. Top sol stopere geldiğinde ise merkezdeki oyuncuya bekletmeden topu aktarıyor. Bu anda tempolu baskıyla gelen Oliviera rakibine zaman tanımıyor ve önceden gördüğü boştaki arkadaşına ikinci görüş şansı olmadan topu aktarmaya çalışıyor. Rashica pas anını doğru pozisyonda bekleyerek ikinci baskı anını bekliyor. Pasın isabeti de sıkıntılı olunca Rashica pas arası yapıp maçı koparan üçüncü golü kaydediyor.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.