Analiz| Napoli 2-1 Roma

Serie A’da 20. Hafta geride kalırken lider Napoli evinde Roma’yı ağırladı. Mourinho’nun akıl oyunlarıyla basın toplantısından itibaren başlayan maç Giovanni Simeone’nin 86. Dakikada attığı golle beraber bitti. Çekişmeli giden maçta kazanmasını bilen Napoli bu sene neden ve nasıl şampiyon olacaklarını bir kez daha tüm izleyenlere gösterdi. Maçı  global iş ortağımız Metrica Sports’un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğiz.

 

Kadrolar

Ev sahibinde kalede Meret başladı. Defans dörtlüsünü Rrahmani,Kim Min Jae, Rui ve Di Lorenzo oluşturdu. Savunmanın hemen önünde Lobotka,sol içte Zielinski,sağ içte Anguissa oynadı. Sol kanatta takımın formda Gürcü yıldızı Kvaratskhelia,sağ kanatta ise Lozano görev aldı. En uçta ise Avrupa futbolunun elit düzeydeki en yırtıcı forveti Osimhen görev aldı.

Deplasman takımı Roma’da kalede Patricio başladı. Üçlü stoperde İbanez, Smalling ve Mancini;sol kanat bekte Spinazzola,sağ kanat bekte Zalewski yer aldı. Savunma önünde Matic ve Cristante oynarken,forvet arkasında Pellegrini ve Dybala görev aldı. En uçta ise Abraham oynadı.

 

Savunurken Roma

Roma maça agresif bir adam adama baskıyla başladı. Önde baskı yaparken 3-4-1-2 gibi gözüküyorlardı. Dybala ve Abraham stoperlerden sorumluydular fakat onlar diğer oyuncular kadar agresif değillerdi çünkü stoperler merkezde oldukları için baskı yaparken savunmaları gereken çok büyük bir alan olacaktı. Bu yüzden sadece baskıya yön vermeye çalıştılar. Roma’nın kanat bekleri baskının en agresif yönüydü. Top stoperlerden Napoli’nin beklerine geldiği anda baskıya başladılar Napoli’nin bekleri derinde konumlandığı için baskı mesafeleri arttı ama hızlarıyla açığı kapatmaya çalıştılar. Orta sahadaki ve savunmadaki üçlü de adamlarıyla eşleştiler. Bu baskıda fiziksel olarak zorlanan oyuncular bekler olsa da zihinsel olarak zorlananlar merkezdekilerdi. Çünkü merkezdeki alan büyük ve rotasyonlara cevap vermek konsantrasyon gerektiriyor.

Roma’da kanat beklerin baskısı Napoli’nin top dolaşımına göre kademeli olarak devam ederken, Napoli’nin baskıyı kırdığı zamanlarda derine inmek zorunda kaldılar ve bu ilk yarı çokça gerçekleşti. Roma derindeyken 5-2-2-1 savunma yerleşimini aldı. Kanat bekleri beşliyi oluşturduğu için Napoli’nin bekleri ilerledikçe baskı yapacak oyuncu gerekiyordu. Dybala ve Pellegrini kontra ataklarda tehlikeli olmak ve rakibin rest-defence yapısını tehdit etmek için çok dar kaldılar. Bu durumda Napoli’nin beklerine iç oyuncularını gölgeleyecek şekilde Cristante ve Matic baskı yaptı. Bu oyuncular iç oyuncularını gölgeleyerek baskıya çıkarken kenar stoperler ise gölgelemenin yetersiz kalma ihtimaline karşı iç oyuncusuna baskıya çıktılar. Napoli oyunu sol tarafa yığdığı için bu rotasyonlar genelde Cristante ve Mancini arasında gözüktü.

 

Golde de bu rotasyonlar net bir şekilde görülebilir. Pozisyon başında top Lobotka’dan Zielinski’ye geldiği için hem Mancini hem Cristante’nin Zielinski’ye odaklanması… Rui’nin unutulması ve ceza sahasına kadar yaklaşabilmesi… En son olarak da fazla adam odaklı kaldığı için Zalewski’nin Kvara topla buluşmadan üzerine atılarak arkasındaki alanı boş bırakması golün en büyük sebeplerinden birkaçı.

 

 

Baskıdaki sorun

Roma’nın savunmada derine indikçe daha organize bir takım görüntüsü veriyordu. Çünkü rakibi kanatlara sıkıştırdığı üçgenlerde duruma göre birbirlerinin yerini alan ve rotasyonlar sırasında iyi organize olmuş bir yapıyla ne yapacağını bilen oyuncular vardı. Derinde savunmanın artı yönlerinden biri de doğal olarak alanın daralmasıydı. Derine inildiğinde alan daraldı herkes hangi durumda ne yapacağını bilir pozisyondaydı. Baskıda ise tam tersi söz konusuydu. Adam adama savunma yaparken rakip oyuncular sahanın tamamını kullanmak amacıyla derine indiği veya geriye doğru hareket ettiği için Romalı oyuncular da tam tersi yönde ileri hareket ediyorlardı fakat baskı her zaman tek yönlü ve bire birdi. Oysa iyi organize edilmiş bir baskı rakibi hem ileriden hem geriden kapan gibi kıstırması gerekir. Oyuncular baskı sırasında özellikle ileri üçlüden ve birbirlerinden destek görmediler. İleri üçlüdeki oyuncular yana ve geriye doğru pres yapmadıkları, eşleştikleri rakiplerini tutmadıkları veya gölgelemedikleri için Napolili oyuncular derine gelerek geriye, sağa, sola boşta olan pas opsiyonlarına topu oynayarak çoğu zaman baskıyı kolayca kırdılar.

 

 

Osimhen boşluğu değerlendiriyor

Napoli Roma’nın agresif baskısına karşı sahanın tamamını etkili bir şekilde kullanmaya çalıştı. Bekler rakip kanat beklerle aralarındaki mesafeyi artırmak için derinde ve hatta dar konumlanırken, Napoli’nin kanat oyuncuları Roma’nın kanat beklerinin baskıya çıkmasıyla birlikte kanat beklerin arkasındaki boşluğu değerlendirmek ve topla buluşmak amacıyla derine hareketlendiler. Napoli’nin kanat oyuncularını Roma’nın kenar stoperleri takip ettiğinden devreye Osimhen girdi. Osimhen hem kenar stoperlerin arkalarındaki boşluğu değerlendirdi hem de Smalling’i peşinde sürükleyerek merkezde yeni boşlukların açılmasını sağladı.

 

 

İç oyuncuları birleşiyor

Roma beraberlik golünü attıktan sonra Napoli acilen hücumda yeni çözümler üretmesi gerekiyordu. Takımın en büyük hücum güçleri Kvara ve Osimhen olmadan bunu yapmak zordu ama birkaç küçük şey denediler ve işe yaradı.

Eldeki en iyi kanat oyuncusu ve ortalara vurabilecek en yırtıcı forvet oyundan çıkmışken mantıklı olan kanatlardan daha çok rakibi merkezden delmekti. Napoli bunu iç oyuncularının aynı bölgede birleştirerek merkezde ve halfspace bölgesinde sayısal ve pozisyonel olarak avantaj sağlayarak gerçekleştirdi.

 

Bu pozisyonda Zielinski ve Anguissa sahanın aynı dikine bölümünde rakip ön liberoya karşı ikiye biri yakalamış durumda.

Bir başka pozisyonda ise bu sefer iki ön libero da birleşen iç oyuncularını sıkı sıkıya takip ediyor fakat bu sefer de diğer tarafta Di Lorenzo boşta kalıyor.

 

 

Maçın son Dakikalarını doğu bu pozisyonda Di Lorenzo rahatça topla buluştuktan sonra topu Roma’nın iki ön liberosu arasına konumlanan Zielinski’ye oynuyor. Roma’nın sol stoperi Zielinski’ye baskı yapmak için çıkınca Simeone eliyle stoperin arkasındaki boşluğu gösteriyor ve Smalling’de buna aldanarak boşluğa yöneliyor. Simeone ise tam tersi yönde topu kontrol ederek maçı bitiren gole imzasını atıyor.

 

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.