Analiz | Beşiktaş 0-0 Antalyaspor

Süper ligde 14.haftanın erteleme maçında Beşiktaş Antalyaspor’u ağırladı. Baştan sona Beşiktaş’ın hakimiyetinde oynanan, uzatma dakikalarında bir de penaltının kaçtığı karşılaşma başladığı gibi 0-0 sona erdi. Saha içinden ziyade depremzede çocuklar için sahaya atılan peluş oyuncaklar ile hatırlanacak olan karşılaşma sonrası Beşiktaş şampiyonluk mücadelesinde bir yara daha alırken Antalyaspor ise küme düşme hattından bir adım daha uzaklaştı.

”Çocuklar Hep Gülsün” mücadelesini global iş ortağımız Metrica Sports‘un geliştirmiş olduğu Play yazılım ile birlikte analiz edeceğim.

Kadrolar

Erteleme maçı olmasından dolayı her iki takımın da devre arası transferlerini maç kadrosunda bulunduramaması sahada farklı 11’ler görmemize neden oldu. Ayrıca Beşiktaş’ta Masuaku kart cezası, uzun bir sakatlık dönemi sonrası formasına kavuşması beklenen Ghezzal ise maç öncesi ısınırken yeniden sakatlanmasıyla eksikler kervanına dahil oldu. Kadronun darlığı oyuna sonradan müdahale konusunda da Şenol Güneş’in elini kısıtlarken Türk futbolunun belki de en gelecek vadeden forveti Semih Kılıçsoy ilk profesyonel maç tecrübesini ikinci devre oyuna girmesiyle yaşadı.

Konuk ekip Antalyaspor’da ise hem devre arası kadroda yapılan geniş çaplı revizyon hem de sakat oyuncuların çokluğu ilk 11’i şekillendirdi. 2 ideal forveti Wright ve Bertuğ’dan yoksun Nuri Şahin Mehmedi’ye o bölgede şans verirken maçın farklı dakikalarında hem Sinan’ı hem de Fredy’i ileri uçta denedi. Kale ise Helton’un yokluğunda Ataberk’e emanet edilirken ilk süper lig maçına çıkan oyuncu kurtarışlarıyla maça damga vurdu.

Antalyaspor’un merkez savunması

İlk düdükle beraber topun hakimiyetini elinde tutan Beşiktaş, Antalyaspor tarafından çoğunlukla orta blokta karşılandı. Top rakipteyken 4-4-2 şeklinde sahaya dizilen kırmızı beyazlılar enine dar bir alanda savunma yapmaya çalışırken rakibin merkez oyuncularının topla buluşmasını engellemeyi amaçladı. Bu bağlamda Gedson ile Dele Alli Bünyamin ile Fernando marke edildi. Stoperlerden topu alıp oyunu yönlendirecek pozisyondaki Salih’e ise ekstra önlem alınmıştı. Oyun kurulumunda Tayyip-Salih-Saiss üçlüsünü Fredy ve Mehmedi ikilisi topun olmadığı kanattaki stoperi boşta bırakacak şekilde birebir savundu. Böylece Salih, iki stoperin arasında konumlandığı her an oyunun yönüne göre ya Fredy ya da Mehmedi tarafından marke edildi. Bu durumun sonucu olarak ise Beşiktaş kenarlardan 3.bölgeye geçiş fırsatları aramak zorunda kaldı. Öyle ki Sağ bek Rosier maç boyunca 99 kez topla buluşurken Salih 70 kez topla buluştu.

Beşiktaş’ın sağ kanat ve Saiss çıkışlı hücumları

Rakibinin merkezdeki kanalları kapatmasıyla kenarlardan çözümler üretmeyi deneyen siyah beyazlılar, Rosier-Redmond ikilisine zaman zaman Alli’nin de katılmasıyla o bölgede pas trafiğini hızlandırarak geçişler sağladı. Yukarıdaki görüntüde de tek paslarla rakiplerini eksilten siyah beyazlıların rakibin sol stoper-bek arasının genişlemesiyle o bölgeye adam kaçırarak kenar ortaları denediğini görüyoruz. Özellikle ilk devrede pozisyonlar üretilmesini sağlayan bu 3’lü devre arasında Alli-Tayfur değişikliğiyle dağılmış oldu. Öyle ki Tayfur’un Alli yerine sağ içte oynadığı 45-60 arası, Antalyaspor’un topa rakibinden daha fazla sahip olduğu tek 15 dakikalık dilimdi.

Siyah beyazlıların pozisyon üretimindeki bir başka x faktör ise Roman Saiss oldu. Yukarıda da izleyebileceğiniz gibi Faslı stoper oyunun tıkandığı anlarda hem savunma arkasına, hem bloklar arasına hem de ters kanada isabetli paslarıyla atak başlangıçlarında rol oynadı.

Redmond’un bloklar arasında top almasıyla başlayan pozisyona da özellikle değinmek istiyorum. Merkez oyuncularının rakip tarafından özel önlemlerle savunulduğu böyle bir mücadelede Beşiktaş, oyun kurucu bir kanat oyuncusu eksikliğini çokça hissetti. Şüphesiz herkesin aklına gelen ilk isim olan Ghezzal ısınma esnasında sakatlanmasa yukarıda Redmond’ın nadiren yaptığı bloklar arası topla buluşup oyun kurulumlarını çok daha fazla yapabilirdi.

Antalyaspor’un geriden pasla çıkışları

Maçı sezonun en düşük xG’si ve rakip ceza sahasında topla buluşmasıyla bitiren Antalyaspor’da ise hücum kurgusu rakibin yapacağı önde baskı sonucu arkada kalan geniş alanları kullanmaktı. Kırmızı beyazlılar bunun için atak başlangıçlarını (zaman zaman toplu oyunda merkezde oynarken de gördüğümüz) ligin en iyi yerli sol beklerinden Güray ile, sonlandırmaları ise kadronun en hızlı ismi sayılabilecek ters kanattaki Ndao ile yapma niyetindeydi. Görüntüde de görebileceğiniz gibi baskının kırılıp topun 2.bölgeye geçtiği anlarda rakibin bıraktığı geniş boşlukları hedefleyen Nuri Şahin’in öğrencileri, hem yanlış tercihler hem de kötü top kontrolleri sebebiyle pozisyonları olgunlaştıramadı.

Sizler de dilerseniz Play analiz programını ücretsiz olarak aşağıdaki görsele tıklayarak indirebilirsiniz.